«Κατέρρευσαν» οι Μπακς, μια νίκη από την πρόκριση οι Χιτ

Σάββατο, 5/9/2020 - 09:14

Ούτε τώρα οι Μπακς. Αν και έφτασαν να προηγούνται με +14 στα τέλη της τρίτης περιόδου, είδαν το Μαϊάμι να κυριαρχεί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο (40-13) και νικώντας με 115-100 να φτάνει στο 3-0 και μια νίκη από τους τελικούς της Ανατολής. Καμία ομάδα στην ιστορία των playoffs δεν έχει επιστρέψει από το 0-3.

Κακός στο πρώτο ημίχρονο, αισθητά βελτιωμένος αλλά… μόνος στο δεύτερο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (7/12 βολές, 7/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη σε 35 λεπτά. Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 22 και ο Κρις Μίντλετον 18 για το Μιλγουόκι, αλλά εξαφανίστηκαν όταν η μπάλα «έκαιγε».

Ο Τζίμι Μπάτλερ, που ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο, πήρε «φωτιά» στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τους Χιτ με 30 πόντους (17 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ενώ όλοι οι Μπακς είχαν 13), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Τζέι Κράουντερ και 15 ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Το Game 4 είναι την Κυριακή στις 22:30 (ώρα Κύπρου).

Δωδεκάλεπτα: 29-30, 50-57, 75-87, 100-115