«Καθάρισε» από το ημίχρονο το ντέρμπι στη Μασσαλία η Παρί

Δευτέρα, 8/2/2021 - 00:12

Με μια σοβαρή και άκρως αποτελεσματική εμφάνιση, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το «κλάσικο» επί της Μαρσέιγ, φεύγοντας με το διπλό από το «Βελοντρόμ» (2-0), στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Έτσι, η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Λοριάν (3-2) και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λιλ, ούσα στο -3 από την κορυφή. Από την άλλη, οι Μασσαλοί έδωσαν συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις του, καθώς έμειναν για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από το τρίποντο.

Οι Παριζιάνοι, ήλεγξαν τον ρυθμό από την αρχή του αγώνα, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας μισάωρο του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 9', ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς σε αντεπίθεση της Παρί, ο Γάλλος φορ διένυσε ταχύτατα όλο το γήπεδο, και με τον Ντι Μαρία να του δίνει την ασίστ έκανε το 0-1.

Στο 24', ήταν η σειρά του Μάουρο Ικάρντι να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με γυριστή κεφαλιά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν μερικές καλές στιγμές να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Η Μαρσέιγ είχε και αυτή δύο καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς, ολοκληρωνοντας μάλιστα τον αγώνα με δέκα μετά την απευθείας αποβολή του Παγιέτ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.