«Καθάρισε» από νωρίς και τώρα πάει Τσεχία για τα «αστέρια» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 15/8/2017 - 23:36

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΑΠΟΕΛ, αφου επικράτησε με 2-0 της Σλάβια στον πρώτο αγώνα των πλει-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές μας διαμόρφωσαν το σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ντε Καμάργκο στο 2΄ και τον Αλωνεύτη στο 10΄.

Α΄ Ημίχρονο:

Μαγικό ξεκίνημα για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος στην πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 2΄ άνοιξε το σκορ με τον Ντε Καμάργκο. Ο Εμπεσίλιο εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Βραζίλιάνος βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με προβολή άνοιξε το σκορ.

Όμως οι πρωταθλητές μας δεν έμειναν εκεί και μόλις στο 10΄ διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Αλωνεύτη ο οποίος με πλασέ-κρέμασμα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα των Τσέχων.

Στην συνέχεια η Σλάβια πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρει να βρει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Η πρώτη σημαντική φάση για τους Τσέχους θα ερθει στο 36΄, όμως το σουτ του Φρίντριχ θα διώξει σωτήρια ο Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ντε Καμάργκο. Ο εξαιρετικός Εμπεσίλιο έδωσε στον Βραζιλιάνο το σουτ του όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Λαστούβκα.

Β΄ Ημίχρονο:

Η πρώτη καλή φάση για την Σλάβια θα έρθει στο 59΄ μετά από τραγικό λάθος του Μοράις. Δυο φορές απέκρουσαν ισάριθμα σουτ των Τσέχων οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, την πρώτη φορά ο Ρουέδα και την δεύτερη ο Βάτερμαν, ο οποίος έδιωξε την μπάλα με τα ακροδάκτυλα  σε κόρνερ.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά δυνατό χωρίς πολλές φάσεις, με την Σλάβια να προσπαθεί αλλά τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει.  Μάλιστα ο Γιώργος Δώνης στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα «γέμισε» το κέντρο του θέλωντας να κρατήσει μπάλα και για τον σκοπό αυτό έβαλε τον Φαρίας στην θέση του Αλωνεύτη.

Η Σλάβια θα βρει μοναδική ευκαιρία με τον Μεσάνοβιτς στο 76΄ όμως το σουτ του θα πάει στο δοκάρι.

Σταδιακά στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Σλάβια πίεσε αρκετά ώστε να φτάσει σε ένα γκολ το οποίο θα την έβαζε «δυνατά» στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο ΑΠΟΕΛ όμως κράτησε και προσπάθησε κυρίως με τον Εφραίμ να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Λαστούβκα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (83' Μπερτόλιο), Αλωνεύτης (68' Φαρίας), Ορ (52' Eφραίμ), Ντε Καμάργκο

Σλάβια: Λαστούβκα, Φρίντριχ, Γιούγκας, Νγκατό, Μπορίλ, Σούτσεκ, Χούσμπαουερ, Ροτάν (72' Μεσάνοβιτς), Φαν Μπιούρεν (46' Σμρίχαλ), Στοχ (79' Σίκορα), Σκόντα