«Καθάρισε» με άνεση ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/2/2019 - 17:51

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ καθώς έφυγε νικητής από το Παραλίμνι με σκορ 2-0 χάρη στο γκολ του Ζαχίντ στο 29ο λεπτό και του Βιντιγκάλ στο 89ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές δεν ικανοποίησαν με την απόδοση τους όμως αυτό που μετράει είναι το τρίποντο της επιτυχίας. Από την άλλη η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε μπάλα, δημιούργησε ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Πλέον, μετά και από αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 45 βαθμούς και έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογική κατάταξη ενώ η Ένωση έμεινε στα χαμηλά με 16 βαθμούς.

Στην επόμενη αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την ΑΕΚ στο ΓΣΠ ενώ η Ένωση φιλοξενεί με τη σειρά της την Πάφο.

Στις κερκίδες του σταδίου στο Παραλίμνι βρέθηκε ο Πάολο Τραμεζάνι καθώς είναι τιμωρημένος και δεν μπορούσε να παρευρεθεί στον πάγκο της ομάδας του.

ΤΡΑΜΕΖΑΝΙ

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο της μπάλας όμως δεν κατάφερε να βρει κάποια αξιόλογη ευκαιρία καθώς η Ένωση είχε πολλά άτομα στην άμυνα.

Το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση ήταν για τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό. Το σουτ όμως του Γκοζλάν πέρασε έξω χωρίς να απειληθεί η εστία του ΑΠΟΕΛ.

Στο 19ο λεπτό ο Νατέλ έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντίνου Πέτρου.

Σέντρα του Γιάκολις στο 26ο λεπτό με την μπάλα να περνά από όλους και τον Αμπαρτζουμιάν να διώχνει τελευταία στιγμή πριν τον Σόουζα.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Ζαχίντ μέσα από την μεγάλη περιοχή με ένα όμορφο σουτ κατάφερε να νικήσει τον Πέτρου και να κάνει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μισό για την Ένωση. Ο Γκοζλάν έκανε το σουτ στο 48ο λεπτό όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βάτερμαν.

Στο 52ο λεπτό ο Σερμπάκοφ βρέθηκε πλάγια μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ έκανε τον ελιγμό και έπιασε ένα φαλτσαριστό αριστερό σουτ όμως ο Βάτερμαν κατάφερε να σώσει τον ΑΠΟΕΛ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκοζλάν έπιασε ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του ΑΠΟΕΛ χωρίς κίνδυνο.

Στο 66ο λεπτό ο Σερμπάκοφ και πάλι έκανε το σουτ όμως αυτή τη φορά η μπάλα έφυγε έξω από την εστία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Σουτ του Μπέζιακ στο 76ο λεπτό όμως με υπερένταση ο Πέτρου έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 88ο λεπτό ο Βιντιγκάλ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βρει δίκτυα και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Ένωση (Κ.Φελκ): Πέτρου, Σαρ, Σερμπάκοφ (Ουντότζι 73’), Κοσμά, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Βαλλιάνος, Γκλαβίνα (Πίττας 67’), Φυντανίδης, Μαισουράτζε, Γκοζλάν (Κολοκούδιας 89')

ΑΠΟΕΛ (Π.Ρόκο): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις, Καζού, Μοράις (Γκέντζογλου 71’), Σόουζα, Ζαχίντ (Βιντιγκάλ 82’), Νατέλ (Μπέζιακ 69’), Τάμαρι

Δηλώσεις

Φελκ (Ένωση): «Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν μας χαροποιεί. Το αγωνίζεσαι εντός έδρας και να χάνεις είναι κάτι που δεν είναι καλό και δεν θέλαμε. Δεν είμαι χαρούμενος όμως το παιχνίδι είχε πολλές προκλήσεις αφού αγωνίστηκαν κάποιοι ποδοσφαιριστές καινούριοι από τις απουσίες που είχαμε λόγω καρτών ή τραυματισμών. Η  πραγματικότητα είναι ότι τα πήγαν πάρα πολύ καλά. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί μέχρι το σημείο που δεχθήκαμε ένα περίεργο γκολ. Είναι πραγματικά κρίμα που το δεχτήκαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο επιθετικά όμως ήταν δύσκολο να δημιουργήσουμε πολλές ευκαιρίες απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Παρόλα αυτά βρήκαμε ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε. Και για ήταν δύσκολο το γήπεδο και θέλαμε να ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Ήταν εξίσου δύσκολο και για τις δύο ομάδες. Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε και αισιοδοξούμε για τη συνέχεια.

Καταλαβαίνω με τον τρόπο που το βλέπετε. Σίγουρα είχαμε κάποιες απουσίες στην επίθεση και το κέντρο. Θα μπορούσε να γίνει μια αλλαγή στην άμυνα με τον Αντρέα. Πρέπει να βλέπουμε τα παιχνίδια που παίζουμε τώρα αλλά σίγουρα είναι στο μυαλό μας και τα επόμενα παιχνίδια. Τακτικά αγωνίζεσαι με βάση τον αντίπαλο που έχεις απέναντι σου».

Ρόκο (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι χαρούμενος που καταφέραμε να κερδίσουμε. Και προσωπικά ήταν μια σημαντική νίκη. Σίγουρα μπορούσαμε και καλύτερα όμως για μια ομάδα που παίζει τεχνικά όπως εμείς, δεν μπορέσαμε να κάνουμε περισσότερα σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Είμαι χαρούμενος για την προσπάθεια των παιδιών και συνεχίζουμε».

Γιάκολις (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν σκληρό παιχνίδι. Ο χλοοτάπητας δεν ήταν και ο καλύτερος. Δεν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι, αλλά ήρθε η νίκη. Ευχαριστώ τους ιθύνοντες του ΑΠΟΕΛ και τον προπονητή που με έφεραν στην ομάδα και θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό για να αποδείξω ότι αξίζω να φοράω τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ».