Κέρδισε τις εντυπώσεις, έχασε το ματς και τις ελπίδες του

Πέμπτη, 23/11/2017 - 23:59

Ο Απόλλωνας πάλεψε, έχασε αρκετές ευκαιρίες, όμως στο τέλος ηττήθηκε από την ποιοτικότερη Λυών με 4-0. Τα γκολ για τους Γάλλους πέτυχαν οι Ντιακχαμπί, Φεκίρ και Μαριάνο και Μαολιντά.

Η ομάδα μας με την ήττα της αυτή αποχαιρέτησε και μαθηματικά κάθε ελπίδα για πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λίγκ.

Α΄ ημίχρονο:

Τρελός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Λυών να χάνει πολύ καλή ευκαιρία μόλις στα πρώτα 20 δευτερά με τον Μαριάνο το σουτ του όμως έδιωξε σωτήρια ο Βάλε.

Ο Απόλλωνας σταδιακά αναθάρρησε βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ. Στο 10΄ απείλησε με τον Ρόμπερζ ο οποίος έπιασε το μακρινό σουτ, όμως ο Λόπες έδωιξε δύσκολα σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα μας θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Μάγκλιτσα. Ο Γιάκολις βρήκε τον συμπατριώτη του στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο τελευταίος δεν έκανε καλό τελείωμα με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει πάνω από τα δοκάρια. Μάλιστα στην ίδια φάση ο επιθετικός του Απόλλωνα τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή από τον Ζελάγια.

Ο Απόλλωνας συνέχισε και τα επόμενα λεπτά να κρατάει μπάλα και γενικά να κρατάει την Λυών μακριά από τα καρέ του Βάλε. Κόντρα όμως στην ροή του αγώνα η Λυών θα καταφέρει να προηγηθεί. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιακχαμπί θα εκμεταλλευτεί το τραγικό λάθος του Γιούστε και θα κάνει το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό 3 λεπτά αργότερα οι Γάλλοι θα διπλασιάσουν τα γκολ του με τον Φεκίρ αυτή την φορά. Μετά από αντεπίθεση ο Ντεμπάι βρήκε τον Φεκίρ μέσα στη περιοχή, ο τελευταίος σταμάτησε και εκτέλεσε «γράφοντας» το 2-0.

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Απόλλωνας θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Γιάκολις, ο οποίος σούταρε όμως το σουτ του έδιωξε ο Λόπες μακριά.

Β΄ ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία θα έρθει για τους γηπεδούχους στο 53΄ με τον Φεκίρ ο οποίος από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 60΄ ο Απόλλωνας θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ζελάγια. Μετά από σέντρα ακριβείας τους Γιάκολις ο Αργεντίνος πήρε την κεφαλιά όμως ο Λόπες έδιωξε εκπληκτικά. Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αουάρ στον Σακέτι.

Στο 67΄ η Λυών θα σφραγίσει την νίκη της με ένα τρίτο γκολ. Ο Αουάρ σέντραρε και ο Μαριάνο σκόραρε με κεφαλιά.

Στο 91΄ η Λυών πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Μαολιντά, μετά από προσωπική ενέργεια πέρασε και τον Βάλε και από πλάγια έγραψε το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκόρ.

Δείτε εδώ την εξέλιξη του παιχνιδιού και τα τέσσερα γκολ

Λυών: Λόπες, Ράφαελ, Μαρσάλ, Μαρσέλο, Μορέλ (46'Τουσάρτ), Ντιαγκαμπί, Ντομπελέ, Φεκίρ, Τραορέ (16'Αουάρ), Ντεπάι (74'Μαολιντά), Μαριάνο

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Σκέμπρι (72'Μαρτίνες), Γιούστε, Σαρδινέρο (72'Άλεξ), Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (17'Ζελάγια)