To ''κίτρινο υποβρύχιο'' βύθισε την Ρεάλ

Σάββατο, 13/1/2018 - 19:22

Ζινεντίν Ζιντάν διέψευσε την ύπαρξη κρίσης στη Ρεάλ παρά τα πολύ άσχημα αποτελέσματα του τελευταίου καιρού, ωστόσο η τρίτη αναμέτρηση δίχως νίκη στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" τον διαψεύδει.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ηττήθηκαν 0-1 από τη Βιγιαρεάλ και κινδυνεύουν να βρεθούν ακόμα και στο -19 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, εάν οι Καταλανοί σπάσουν την κατάρα και νικήσουν τη Ρεάλ Σοθιεδάδ μέσα στο "Ανοέτα" μετά από 11 χρόνια στο πρωτάθλημα.

Οι "μερένγκες" δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές, κυρίως με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και δη στο 1ο ημίχρονο (είχε και δοκάρι σε φάουλ), αλλά η αστοχία και ο Σέρχιο Ασένχο κρατούσαν το μηδέν. Το "κίτρινο υποβρύχιο" ήταν κι αυτό απειλητικό, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά ο Κέιλορ Νάβας δεν νικήθηκε.

Στο 2ο ημίχρονο, ο βασικός τρόπος επίθεσης της Ρεάλ ήταν οι σέντρες, χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Ακόμα κι η είσοδος στον αγώνα των Μάρκο Ασένσιο και Λούκας Βάθκεθ αντίπ των Ίσκο και Γκάρεθ Μπέιλ δεν άλλαξε τα δεδομένα. Μάλιστα, στο 87', μετά από κόρνερ της Ρεάλ, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στη γρήγορη κόντρα που κατέληξε σε "σκαφτό" γκολ του Πάμπλο Φορνάλς.

Ο διαιτητής ακύρωσε ορθώς για οφσάιντ ένα γκολ του Μπέιλ, ωστόσο δεν έδωσε δύο πέναλτι στη Ρεάλ στο 1ο ημίχρονο, που θα μπορούσαν να "ξεκλειδώσουν" το παιχνίδι.