Κοίταξε στα... μάτια την Αϊντχόφεν όμως «λύγισε» στο τέλος η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 29/10/2020 - 23:54

Με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, η Ομόνοια γνώρισε την ήττα 1-2 από την Αϊντχόφεν στο ΓΣΠ, για την 2η αγωνιστική του Europa League.

Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι από την αντίπαλο τους, έχοντας μια πάρα πολύ καλή παρουσία. Έλεγχαν το παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 28' με ένα γκολ «όνειρο» από τον Γκόμεθ, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από 56 μέτρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφήνοντας «άναυδο» τον Μβόγκο. Η Αϊντχόφεν όμως ανέβασε στροφές από 'κει και πέρα και τελικά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 40ο λεπτό με τον Μάλεν.

Μετά την ανάπαυλα, οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που κρατούσαν περισσότερο μπάλα και πίεζαν για να κάνουν την ανατροπή, με την Ομόνοια πάντως να έχει τις δικές της μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, κυρίως με τον Ντούρις. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η Αϊντχόφεν αύξησε την πίεση της, έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά το κατάφερε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Μάλεν ξανά να πλασάρει εύστοχα απέναντι στον Φαμπιάνο.

Την ερχόμενη, τρίτη αγωνιστική (05/11), η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ την ισπανική, Γρανάδα στο ΓΣΠ ενώ η Αϊντχόφεν θα πάει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Σέντρα στην περιοχή των Ολλανδών με τον Ντούρις να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όντας αμαρκάριστος όμως η μπάλα κατέληξε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης.

Σουτ-βολίδα από τον Μποτεάκ μετά από την εκτέλεση κόρνερ, μόλις έξω η μπάλα. Νέα καλή στιγμή για την Ομόνοια στο 11ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ατομική προσπάθεια στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μαντουέκε ο οποίος... άδειασε τον Λούφτνερ και βρέθηκε απέναντι στον Φαμπιάνο όμως το πλασέ του κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Μοναδικής ομορφιάς γκολ για την Ομόνοια στο 28ο λεπτό. Η ομάδα της Λευκωσίας κέρδισε φάουλ στη μεσαία γραμμή με τον Γκόμεθ να βλέπει τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός τέρματος, επιχείρησε απευθείας να τον... κρεμάσει και σκόραρε ένα απίστευτο γκολ με το οποίο έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους».

Το 1-1 για τη Αϊντχόφεν ήρθε στο 40ο λεπτό από τον Μάλεν. Ήταν η σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας και Μάλεν εντελώς ανενόχλητος με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 48ο λεπτό, η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Παπουλής και Ντούρις πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν σε λάθος τον Μβόγκο, με τη μπάλα να στρώνεται στον Σλοβάκο και από ευνοϊκή θέση ήταν άστοχος, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 64' ο Μαξ ανέβηκε και δοκίμασε από μακρινό σουτ στην κίνηση να απειλήσει, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων όμως η μπάλα.

Ο Ντούρις έχασε νέα ευκαιρία στο 70ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπουλή, η μπάλα «έσκασε» στην περιοχή και από κοντά ο Σλοβάκος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με το πλασέ του να περνάει έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν σειρά της Αϊντχόφεν να χάσει μεγάλη ευκαιρία, μετά από λάθος του Γκόμες βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Μαντουέκε στην περιοχή να στρώνει για τον Ιχατάρεν, το σουτ του οποίου κόντραρε στον Χούμποτσαν, ο οποίος έσωσε την Ομόνοια από σίγουρο τέρμα.

Στο 75' οι Ολλανδοί απείλησαν ξανά, με τον Μαντουέκε να υποδέχεται πάσα και έχοντας πλάτη την άμυνα γύρισε και σούταρε, κόντραρε όμως στον Λούφτνερ η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

Η Αϊντχόφεν έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 84ο λεπτό, με τον Μάλεν να μπαίνει περιοχή να κάνει το πλασέ, με τον Φαμπιάνο να εξαιρετικά με το ένα χέρι και να απομακρύνει.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαμπιάνο έδειξε ξανά την κλάση του, αποκρούοντας εξαιρετικά το σουτ του Μάλεν.

Στην τελευταία φάση του αγώνα όμως, η Αϊντχόφεν κατάφερε εντέλει να σκοράρει, με κοντινό πλασέ του Μάλεν για την ανατροπή.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τζιωνης, Παπουλής (80′ Ασάντε), Ντούρις (80′ Κακουλλής).

Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Μβόγκο, Χέντριξ, Τέζε, Μποσκάκλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Τόμας, Ιχατάρεν, Μαντουέκε (83′ Φέιν), Γκέτσε, Μάλεν.