«Κόλλησε» στην ισοπαλία η ΑΕΚ και πλέον δυσκολεύει η πρόκριση

Πέμπτη, 25/10/2018 - 21:46

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Λουντογκόρετς στο 1-1. Οι δύο ομάδες είχαν ένα «γεμάτο» πρώτο ημίχρονο όμως στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού δεν δημιούργησαν ιδιαίτερες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες άρα δικαιολογημένα ήρθε αυτό το ισόπαλο αποτέλεσμα. Πλέον, μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι ελπίδες πρόκρισης και για τους δύο μειώνονται δραματικά. Το άλλο παιχνίδι του ομίλου είχε δραματική εξέλιξη όμως έληξε με  τους Ελβετούς νικητές. Η βαθμολογία μετά την 3η αγωνιστική είναι: Ζυρίχη 9β, Λεβερκούζεν 6β, ΑΕΚ και Λουντογκόρετς από 1β.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Η άμυνα της ΑΕΚ στο 3ο λεπτό δέχθηκε την πίεση από τους επιθετικούς της Λουντογκόρετς με τον βοηθό να υψώνει το σημαιάκι για φάουλ. Ο διαιτητής αρχικά αγνόησε την υπόδειξη του βοηθού. Στη συνέχεια της φάσης η Λουντογκόρετς σκόραρε όμως το γκολ εν τέλει ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής συμβουλεύτηκε τον βοηθό του και υπέδειξε το φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στο 7ο λεπτό τελικά η Λουντογκόρετς επιβεβαίωσε την αρχική της υπεροχή και έκανε το 1-0 με τον Λουκόκι.

Άμεση πήγε να είναι η απάντηση από τους Λαρνακείς. Ο Τρισκόφσκι βρέθηκε «φάτσα» με τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 8ο λεπτό ο οποίος τον νίκησε.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 13ο λεπτό ο κεντρικός αμυντικός της Λουντογκόρετς νίκησε στον αέρα την άμυνα της ΑΕΚ όμως η κεφαλιά που έπιασε σταμάτησε στο δοκάρι του Τόνιο.

Με την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου η ΑΕΚ βρισκόταν πίσω στο σκορ από το 7ο λεπτό ενώ συνέχιζε να παραπαίει στον αγωνιστικό χώρο με συνεχή αμυντικά λάθη τα οποία έδιναν συνεχώς την ευκαιρία στην Λουντογκόρετς για επιθετικό μονόλογο.

Στο 24ο λεπτό έγινε το λάθος από την Βουλγαρική άμυνα και ο Τρισκόφκσι βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση όπου και ανατράπηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους Λαρνακείς.

Μετά την ισοφάριση η ομάδα της ΑΕΚ αναθάρρησε και στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

Β’ Ημίχρονο

Αποφασιστικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα της Λάρνακας και στο 53ο λεπτό έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία όταν ο Χέβελ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση ο ρυθμός από την αρχή του ημιχρόνου ήταν πολύ καλός με την μπάλα να ανεβοκατέβαινε συνεχώς αλλά χωρίς την σημαντική τελική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Ομορφη συνεργασία από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ στο 73ο λεπτό με τελικό παραλήπτη τον Ιβάν Τρισκόφσκι όποιος έπιασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε ψηλά στο πόδι του Τέτε ο οποίος με εξαιρετικό βολέ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία της Λουντογκόρετς.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Τρουγιόλς (Ακοράν 72'), Καταλά, Λαρένα, Τέτε (Ζιαν Λουκ 84'), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλες, Ιωάννου, Γιάννου (Φλοριάν 63')

Λουντογκόρετς (Ζντράβκοφ): Ρενάν, Νετιάλκοφ, Σισίνιο, Νατάναελ, Καμπανιάρο (Γκοράλσκι 62'), Ντιάκοφ (Μαλάνγκου 18'), Κέσελι (Σβιερτσοκ 84'), Μότι, Μαρσελίνιο, Βάντερσον, Λυκόκι

Δηλώσεις Ιραόλα:

«Σίγουρα το 1-1 δεν είναι αυτό που θέλαμε. Είμαι χαρούμενος για τη συμπεριφορά των παιχτών μου. Κάναμε πολύ άσχημο 20λεπτο και δεν είχαμε καλή εικόνα. Μετα αντρέψαμε την εικόνα και είχαμε τον έλεγχο. Από εκεί και πέρα αξίζαμε κάτι περισσότερο στον όμιλο απο τον 1 βαθμό μέχρι στιγμής. Είναι ψηλό το επίπεδο και είναι δύσκολο αν δεν κάνεις γκολ τις ευκαιρίες σου.

Στα πρώτα λεπτά δεν ήμασταν καλοί, είχαμε την ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι αμέσως μετά το γκολ τους αλλά αλλάξαμε την λειτουργία στον χώρο του κέντρου μας και λειτουργήσαμε καλύτερα. Τα δεδομένα για τη συνέχεια είναι δύσκολα. Πάμε Βουλγαρία γαι το καλύτερο δυνατό και αν μπορέσουμε τη νίκη γιατί δεν έχουμε άλλα περιθώρια. Μένει να δούμε αν μπορούμε να αποδώσουμε το ίδιο και εκτός Τέλος δεν θεωρώ δίκαιο αυτό το αποτέλεσμα σήμερα».