Κρατά τη νίκη... τετράδας και συνεχίζει η «Κυρία» (BINTEO)

Κυριακή, 20/1/2019 - 19:50

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Ανόρθωση η οποία επικράτησε της Ένωσης με 2-0 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αμμοχώστου άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Κατσαράβα και διπλασίασε τα τέρματα της στο 61ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς.

Η «Κυρία» δεν ήταν καλή όμως κρατάει την αποτελεσματικότητα της ενώ από την άλλη οι «βυσσινί» αν και ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν αξιοποίησαν την υπεροχή τους.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς ενώ η Ένωση παρέμεινε στη 10η θέση και στους 13 βαθμούς.

Πλέον, ραντεβού για τις δύο ομάδες την ερχόμενη Τετάρτη (23/01) για τον θεσμό του κυπέλλου στο Παραλίμνι. Να θυμίσουμε ότι η Ένωση έχει το προβάδισμα πρόκρισης καθώς επικράτησε στην πρώτη αναμέτρηση με 3-2.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση. Άνοιξε ωραία παιχνίδι ο Λαβόρδε στον Στρούνα, αυτός έκανε σέντρα στον Μπέκα που κατέβασε με το κεφάλι και αφού ο Κλέιμαν δεν έδιωξε ο Κατσιαράβα από κοντά δεν είχε πρόβλημα να βρει δίκτυα.

Στο 12ο λεπτό η Ένωση έχασε την πρώτη της ευκαιρία στην αναμέτρηση όταν ο Ουντότζι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Η Ανόρθωση βρήκε την πρώτη της τελική μετά το γκολ στο 24ο λεπτό. Ο Κοφί έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η Ένωση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να βρει τις λύσεις για να ισοφαρίσει.

Στην κόντρα η «Κυρία» ο Μπέκα μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Κλέιμαν από πλάγια στο 42ο λεπτό όμως το τελείωμα του δεν βρήκε στόχο και παρέμεινε το 1-0.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η άμυνα της Ένωσης έκανε το λάθος δίνοντας την ευκαιρία στον Μπέκα να βρεθεί και πάλι απέναντι από τον Κλέιμαν. Ο Γεωργιανός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης πέρασε τον τερματοφύλακα της Ένωσης όμως το πλασέ το σταμάτησε πριν να περάσει την γραμμή ο Κυριάκου.

Στο ξεκίνημα τους δευτέρου μέρους η Ένωση κρατούσε περισσότερο μπάλα και συνέχισε να ψάχνει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Βάργκιτς.

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Ιωάννου από τον Αμπαρτζουμιάν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πράνιτς ο οποίος δεν λάθεψε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 66ο λεπτό η Ανόρθωση βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση όμως ο Κυριάκου έχασε το κοντρόλ της μπάλας.

Ο Ιωάννου στο 81ο λεπτό έπιασε ένα τρομερό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή της Ένωσης όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπέκα έκανε το σουτ από μακριά με την μπάλα όμως να φεύγει ψηλά έξω.

Ανόρθωση (Στρέπελ): Βάργκιτς, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Κατσαράβα (Οικονομίδης 86'), Μικελτάντζε, Βίκτορ, Λαβόρδε (Κυριάκου 55'), Πράνιτς (Εγγλέζου 74'), Ιωάννου

Ένωση (Φέλκ): Κλέιμαν, Κυριάκου, Φυτανίδης, Αμπαρτζουμιάν (Μουλαζίμης 68'), Ολίβα, Ενόχ (Σερμπάκοφ 72'), Μαϊσουράντζε, Ριέρα (Κολοκούδιας 84'), Πίττας, Ζάρατε, Ουντόζι

Δηλώσεις

Γιούρκεν Στρέπελ (Ανόρθωση): «Ήταν αναγκαίο να κερδίσουμε μετά το τελευταίο ματς μαζί τους. Ο προπονητής είναι λίγες βδομάδες εδώ αλλά έφτιαξε καλή ομάδα. Είχαμε και πάλι πολλές ευκαιρίες αλλά στο ποδόσφαιρο πρέπει να σκοράρεις. Είχαμε απουσίες και ξεκινήσαμε με τον 18χρονο Μιχάλη. Παίζει καλά, είναι γρήγορος. Δεν είναι ακόμα έτοιμος ασφαλώς είναι καλός παίκτης. Μας έδωσε ενέργεια το γκολ και δεχθήκαμε μόνο ένα σουτ στο στόχο που έσωσε ο Ιβάν πολύ καλά. Είχαμε 12 τελικές που μπορούσαμε να σκοράρουμε αλλά δεν το κάναμε για να καθαρίσουμε το παιχνίδι και χρειαστήκαμε το πέναλτι. Είμαι χαρούμενος που κερδίσαμε, που έχουμε έναν ακόμα παίκτη και είναι 18χρονος Κύπριος. Θα ακούσουμε πολλά στο μέλλον για αυτόν. Βάλαμε και πέντε Κύπριους σήμερα που είναι κι αυτό καλό σημάδι. Θα πάμε να παλέψουμε μέχρι το τελευταίο λεπτό για να κερδίσουμε στο Παραλίμνι και να περάσουμε. Έχουμε λίγες μέρες να επανέλθουμε και να πάμε να παλέψουμε».

Φέλκ (Ένωση): «Σήμερα χάσαμε και δεν είχαμε το αποτέλεσμα που είχαμε την προηγούμενη φορά. Δεν τα πήγαμε τόσο καλά στην τελική πάσα. Είχαμε ενέργεια προσπαθήσαμε να πάρουμε ρίσκα στο δεύτερο ημίχρονο και τότε ήρθε το πέναλτι της Ανόρθωσης. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά όχι από το αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε αρκετά αλλά δεν τα καταφάμε.

Τρέφουμε σεβασμό για τον αντίπαλο, δεν είναι εύκολο να αγωνίζεσαι απέναντι στην ανόρθωση αλλά στο επόμενο παιχνίδι πρέπει να έχουμε μια καλύτερη εμφάνιση για να πάρουμε αυτό που θέλουμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε μαζί μας αλλά να τους παρακαλέσω να είναι μαζί μας και στον επόμενο αγώνα».

Ιωάννου (Ανόρθωση): «Ήταν μια σπουδαία νίκη για μας. Ήταν χαρά μου να αγωνιστώ και περίμενα αρκετό καιρό αυτή την στιγμή. Ήταν μια νίκη που έπρεπε να την πάρουμε πάση θυσία την πήραμε και ελπίζω να συνηχούμε έτσι».

Για τους προσωπικούς του στόχους: «Θέλω να συνεχίσω έτσι, σημασία έχει η νίκη που πετύχαμε. Πιστεύω πήγα αρκετά καλά και θα δίνω πάντα τον καλό μου εαυτό για την ομάδα. Όταν έμαθα ότι θα ήμουν βασικός ήμουν αρκετά ήρεμος. Φάνηκα άτυχος στην φάση του δοκαριού που θα μπορούσα να είχα σκοράρει».

Σωκράτης Φυτανίδης (Ένωση): «Από κάποιες δικές μας απροσεξίες βρεθήκαμε γρήγορα πίσω στο σκορ. Ήταν κάτι που μας επηρέασε. Για μας αυτό το παιχνίδι είναι παρελθόν. Έρχεται ο επαναληπτικός του κυπέλλου, είναι ένα παιχνίδι στο οποίο θα γίνει μάχη. Θα τα δώσουμε όλα για να περάσουμε στην επόμενη φάση».

Κωνσταντίνος Φάνος (Ένωση): «Σίγουρα ήταν ένα πολύ κακό αποτέλεσμα για εμάς. Παλέψαμε και προσπαθήσαμε πάρα πολύ στην αναμέτρηση αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν εμφανιστήκαμε όπως έπρεπε και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Στεναχωρήσαμε τον κόσμο που ήρθε από το Παραλίμνη για να μας δει. Μας λυπεί το αποτέλεσμα αυτό αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Συνεχίζουμε δυνατά αφού έρχεται ένα μεγάλο παιχνίδι την ερχόμενη εβδομάδα».

Τι σημαίνει το παιχνίδι της Τέταρτης: «Πλεονέκτημα υπάρχει, αν δεν παρουσιαστείς όπως πρέπει δεν θα έρθει αυτό το αποτέλεσμα που θέλουμε. Είναι μεγάλη ευκαιρία για να δώσουμε κάτι στον κόσμο μας που περιμένει το κάτι παραπάνω από εμάς».