Κράτα το τρίποντο και βλέπει Ζρίνσκι ο ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 21/9/2020 - 09:20

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ και τρίτη μαζί με τα ευρωπαϊκά παιχνίδι. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έφυγε με το τρίποντο από το Παραλίμνι αφού επικράτησε της τοπικής ομάδας με 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε... φουριόζος στην αναμέτρηση και βρήκε γκολ από το δεύτερο λεπτό. Παρ' όλα αυτά δεν εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις που είχε στη συνέχεια του ημιχρόνου και μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου άφησε ελπίδες βαθμολογικού κέρδους στους γηπεδούχους.

Πέρα για πέρα θετικός ήταν ο πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης, Γκάγιας Ζαχίντ ο οποίος σκόραρε τα δύο γκολ γι τον ΑΠΟΕΛ. Ο πολιτογραφημένος Νορβηγός ποδοσφαιριστής αρχίζει σιγά σιγά να βρίσκει τον εαυτό του και κάθε αναμέτρηση είναι όλο και καλύτερος.

Ο... πάγκος φαίνεται πως έκανε καλό στον Μούσα Αλ Τάμαρι. Ο Ιορδανός άσος έμεινε για δύο παιχνίδια στον πάγκο όμως κόντρα στην Ένωση βρέθηκε στο αρχικό σχήμα. Ο Τάμαρι έδειξε ορεξάτος και έτοιμος να θυμίσει τον παλιό καλό του εαυτό εντός του αγωνιστικού χώρου.

Για τον Εμίλιο Ενσούε δε χρειάζονται πολλές συστάσεις. Ο πολιτογραφημένος Ισπανός ποδοσφαιριστής ήταν και παραμένει ηγετική μορφή στην άμυνα. Η επιστροφή του από τον Απόλλωνα δείχνει πως μόνο θετικά μπορεί δώσει στον ΑΠΟΕΛ.

Έτοιμος για το παιχνίδι με την Ζρίνσκι Μόσταρ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League είναι ο Γιώργος Εφραίμ. Ο Κύπριος διεθνής θα είναι κανονικά στη διάθεση του προπονητή του ενώ αγώνα δρόμου κάνει ο Μάικ Γένσεν για να προλάβει την ευρωπαϊκή αναμέτρηση.

Μελανό σημείο στην αναμέτρηση στο Παραλίμνι ο μυϊκός τραυματισμός του Χρίστου Γουίλερ. Ο ακραίος μπακ θα περάσει από εξετάσεις για να διαφανεί το μέγεθος της ζημίας. Εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου θα χάσει την αναμέτρηση με τους Βόσνιους την Πέμπτη (24/09).