Κρατάει την αντίδραση και συνεχίζει ο Απόλλωνας

Κυριακή, 2/10/2022 - 12:30

Δεν κατάφερε να μείνει μόνος του στην κορυφή ο Απόλλωνας, ο οποίος εχθές (01/10) έμεινε ισόπαλος (1-1) με την Πάφο, στο πλαίσιο στης 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, υπολειτουργούσαν τόσο ανασταλτικό κομμάτι όσο και στο επιθετικό κομμάτι, ενώ έκαναν και πολλά αμυντικά λάθη, με τους φιλοξενούμενος να είναι καλύτεροι σε όλες τι γραμμές του γηπέδου και να ανοίγουν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Ζάιρο.

Στην ανάπαυλα, η ομάδα της Λεμεσού εμφανίστηκε βελτιωμένη, ψάχνοντας την ισοφάριση και την βρήκε στο 65ο λεπτό, με τον Φελίξ Βα, ο οποίος αποτέλεσε και ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της ομάδας, καθώς εκτός από το γκολ ήταν εκείνος, που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα, στην άμυνα των «γαλάζιων».

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή, όμως άλλο τόσο ικανή ήταν να σκοράρει και η Παφίτικη ομάδα, αφού ο Απόλλωνας συνέχισε να είναι ασταθής μεσοαμυντικά.  Η ισοπαλία ήταν ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά, βάση της εμφάνισης και των απουσιών, που είχε να διαχειριστεί.

Οι «κυανόλευκοι» πρέπει να κρατήσουν την αντίδραση, που έβγαλαν στο δεύτερο ημίχρονο και να κοιτάξουν μπροστά, καθώς την Πέμπτη (06/10, 22:00) αντιμετωπίζουν την Άλκμααρ στην Ολλανδία, σε έναν πολύ απαιτητικό αγώνα, για τους ομίλους του Europa League και την Δευτέρα (10/10) αντιμετωπίζουν την Ανόρθωση στο... αφιλόξενο «Αντώνης Παπαδόπουλος».