Κρατάει την θετική εμφάνιση και συνεχίζει η Ομόνοια

Παρασκευή, 16/9/2022 - 14:30

Η Ομόνοια αν και γνώρισε την ήττα εχθές (15/09), από την Ρεάλ Σοσιεαδάδ με 2-1, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League, πραγματοποίησε ικανοποιητική εμφάνιση, κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο και αυτό είναι που πρέπει να κρατήσει.

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλοί ανασταλτικά, πίεζαν χωρίς την μπάλα στα πόδια, έκλειναν καλά τους χώρους μεσοαμυντικά και εμπόδιζαν την ανάπτυξη της ισπανικής ομάδας. Μπορεί να μην κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, όμως αυτό οφείλεται κυρίως στην «έμπνευση» του Γκεβάρα, ο οποίος επιχείρησε ένα σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Νιλ Λένον σε αντίθεση με το ματς εναντίον της Σέριφ, έδειξαν σοβαρότητα και προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο, ενώ είχαν και παραπάνω ενέργεια, εφόσον πραγματοποίησαν πολλά τρεξίματα και διεκδικούσαν την μπάλα σε πολλές μονομαχίες.

Ακόμα και αν δεν ήταν τόσο καλό επιθετικά, το «τριφύλλι» κατάφερε να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό, με τον Μπρούνο να εκμεταλλεύεται αμυντικό λάθος των γηπεδούχων και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μέσα από την περιοχή. Όμως δεν κατάφερε να αντέξει και «λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κούμπο στην αντεπίθεση από τα δεξιά, να μπαίνει στην περιοχή και να στρώνει για τον Σόρλο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Η Ομόνοια αν και δεν μπόρεσε να φύγει με βαθμό από την Ισπανία, πρέπει να κρατήσει την αξιοπρεπή εμφάνιση και να «χτίσει» πάνω σε αυτή για την συνέχεια. Πλέον τα βλέμματα όλων στρέφονται, στο παιχνίδι εναντίον της Ένωσης, για την τέταρτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta, όπου η ομάδα της Λευκωσίας θέλει να επιστρέψει στις νίκες.