Κυπελλούχος η ΑΕΛ, έσπασε την... κατάρα 30 χρόνων (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 22/5/2019 - 20:59

Το έβδομο τρόπαιο της ιστορίας της πανηγυρίζει από το βράδι της Τετάρτης 22ης Μαΐου η ΑΕΛ, που κέρδισε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, «ξορκίζοντας» την κατάρα των (έξι) χαμένων τελικών που προηγήθηκαν. Τα γκολ για τους «κίτρινους» σημείωσαν οι Ντόσα Τζούνιορ στο 10 λεπτό της αναμέτρησης και του Αντάμοβιτς στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ κατάφερε να σπάσει την… κατάρα των 30 χρόνων χωρίς την κούπα του κυπελλούχου και πλέον ξεκινάει τις υποχρεώσεις της από το δεύτερο προκριματικό του Europa League.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Νταβόρ για την ΑΕΛ ο οποίος έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση στο πέμπτο λεπτό. Ο Βάτερμαν έπεσε και μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ντόσα Τζούνιορ.Ο Αβραάμ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντόσα Τζούνιορ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά νίκησε αμυντικούς και Βάτερμαν γράφοντας το 1-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ανατροπή του Τάμαρι μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Αβράαμ. Παίζεται είπε ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Σέντρα του Νατέλ από τα αριστερά, ο Τάμαρι έκανε το «ψαλιδάκι» η μπάλα στο δοκάρι και ακολούθως πέρασε έξω στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μοναδική στιγμή για την ΑΕΛ στις καθυστερήσεις με τον Αντρέα Μακρή. Συρτή σέντρα από τα αριστερά από τον Αβραάμ ο Μακρής από κοντά αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης πλασέ στην κίνηση από τον Ντε Βινσέντι με τη μπάλα να καταλήγει αργά και βασανιστικά έξω.

Στο 66ο λεπτό λανθασμένη πάσα προς τα πίσω του Βούρο στον Βάτερμαν, ο Μακρής πρόλαβε έκανε το σουτ ο Ολλανδός τερματοφύλακας απέκρουσε όμως ο Αντάμοβιτς ήταν εκεί, πήρε το ριμπάουντ και από κοντά με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Νέο πέσιμο του Τάμαρι στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης στην περιοχή σε μονομαχία με τον Αντάμοβιτς χωρίς να υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

Εξ επαφής κεφαλιά του Ντόσα στο 85ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Νιλς με τη μπάλα να περνάει έξω.

Σουτ του Τάμαρι το οποίο κοντράρει στο σώμα του Γουίλερ και καταλήγει στον Βοζίνια στο 86ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα, πλασέ του Μακρή από αριστερά το οποίο περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Βάτερμαν, Καζού, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Γιάκολις (55' Μπέζιακ), Μοράις, Σόουζα (69' Βιντιγκάλ), Ντε Βινσέντι, Νατέλ (83' Αλωνεύτης), Τάμαρι

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Τεισέιρα, Γαστανιάγα, Αβραάμ (61' Γουίλερ), Νταβόρ, Άλεξ (48' Αντάμοβιτς), Λαφράνς, Μακρής, Χουράδο (88' Σχρανζ), Νιλς