Κυπελλούχος η Ανόρθωση για 11η φορά στην ιστορία της (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 15/5/2021 - 23:12

Κυπελλούχος για 11η φορά στην ιστορία της είναι η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης του Ολυμπιακού στην παράταση με 2-1 (1-1 κ.δ) και κατέκτησε την κούπα και συνάμα το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Το σκορ στο μεγάλο τελικό άνοιξε για την Ανόρθωση στο 59ο λεπτό με τον Κωστάκη Αρτυματά, όμως ο Ολυμπιακός επανέφερε άμεσα τις ισορροπίες με το γκολ του Σαρφό στο 61ο λεπτό. Έτσι, οι δύο ομάδες αναπόφευκτα οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Εκεί, ο έδωσε τη λύση για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Κβιλιτάια στο 110ο λεπτό.

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσεις τις ευκαιρίες που έφτιαξε. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ρυθμό και έφτιαξε τις δικές του ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρίσκει το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τα γκολ, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στις κινήσεις τους στον αγωνιστικό χώρο. Στην παράταση η εικόνα δε διαφοροποιήθηκε πολύ όμως ο Κβιλιτάια βρήκε το γκολ της νίκης και χάρισε το πολυπόθητο τρόπαιο στην «Κυρία».

Τα στιγμιότυπα του μεγάλου τελικού

Πρώτη μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο έβδομο λεπτό για την Ανόρθωση, με τον Μίχα να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το πλασέ όμως ο Μιχαήλ του είπε «όχι».

Ο Σαρφό εκτέλεσε το κόρνερ στο 15ο λεπτό και ο Σωτηρίου από το σημείο του πέναλτι με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, καταγράφοντας την πρώτη αξιόλογη τελική στην αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό.

Ο Ψάλτης από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Ζαχαρίου, αυτός έπιασε με τη μια το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια στο 21ο λεπτό του μεγάλου τελικού.

Στο 31ο λεπτό του τελικού, ο Οκριασβίλι από καλό σημείο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αναγκάζοντας τον Μιχαήλ να πέσει με υπερένταση και να διώξει τη μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση απείλησε εκ νέου την εστία του Μιχαήλ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά όμως δε βρήκε στόχο.

Στο 39ο λεπτό, ο Σαλι μπήκε στην περιοχή, δέχθηκε την πάσα από τον Μάντζη και... τσίμπησε τη μπάλα, στέλνοντας την μόλις έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Καλτσάς με φάουλ σέντραρε στην περιοχή, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο Μιχαήλ μάζεψε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Ο Ψάλτης από δεξιά σέντραρε στην περιοχή για τον Μάντζη, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 51ο λεπτό ο Ρισβάνης βρέθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν ξανά στο σωστό σημείο και έσωσε την ομάδα του.

Η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα στον τελικό στο 59ο λεπτό με φοβερό σουτ του Κωστάκη Αρτυματά από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η χαρά της ομάδας της Αμμοχώστου, δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Ολυμπιακός στο 61ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Σαρφό.

Λίγο έλειψε να φέρει τα κάτω πάνω ο Ολυμπιακός, με τον Σάλι να σουτάρει και τον Λόρια να αποκρούει στο 63ο λεπτό.

Στο 68ο λεπτό ο Κβιλιτάια βρέθηκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ όμως ο Μιχαήλ για άλλη μια φορά ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

O Λόρια στο 77ο λεπτό με σπουδαία απόκρουση διατήρησε το 1-1 στον τελικό μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σαρφό.

Εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά στο 87ο λεπτό, ο Μιχαήλ έκανε άστοχη έξοδο, όμως ο Κβιλιτάια δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενού τέρματος αφού η κεφαλιά του δεν ήταν καλή.

Παράταση

Όμορφη σέντρα του Γκαλίτσιου στο πρώτο λεπτό της παράτασης, με τον Κβιλιτάια να πιάνει την κεφαλιά όμως τη μπάλα να μην του κάνει την τύχη και να φεύγει έξω.

Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση στο επόμενο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να πιάνει εκ νέου την κεφαλιά όμως ο Μιχαήλ μάζεψε σταθερά.

Στο 104ο λεπτο, ο Πάρης Ψάλτης μακριά έξω από την περιοχή δε φοβήθηκε να δοκιμάσει το πόδι του όμως ο Λόρια έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση στο 110ο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Κβιλιτάια. Μετά από φάση διαρκείας ο επιθετικός της ομάδας της Αμμοχώστου έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 118ο λεπτό, τρομερή κάθετη του Αρτυματά, με τον Ελουντού να βγαίνει... φάτσα με τον Μιχαήλ όμως να μην κάνει καλό τελείωμα και να δίνει την ευκαιρία στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να σώσει.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Ρισβάνης (Γκαλίτσιος 86'), Βργκοτς, Καλτσάς (Χριστοφή 91'), Αρτυματάς, Νταουσβίλι (Χουσμπάουερ 46'), Μίχα (Μαργκάσα 64'), Κορέϊα (Ελουντού 105'), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια (Ανδρέου 90'), Κ. Σωτηρίου, Κυριάκου, Νάνι, Σαρφό (Γκουστάβο 106'), Σαντάνα (Γαρουφαλιάς 100'), Σάλι, Ζαχαρίου (Κα 81'), Μάντζης (Μάντζης 106')

Το... τρίτο ημίχρονο - Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών του μεγάλου τελικού