«Κάρφωσε» τη Σλοβενία και πήρε την πρώτη της νίκη η Εθνική (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 30/3/2021 - 20:52

Την «κάρφωσε» και... πήρε το τρίποντο!

Η Κύπρος επικράτησε με 1-0 της Σλοβενίας στο ΓΣΠ, για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παίρνοντας την πρώτη της νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια εξαιρετική παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και με γκολάρα του Πίττα στο 41ο λεπτό κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο.

Με την γνωστή καλή τακτική του Νίκου Κωστένογλου, η Εθνική κράτησε μακριά την αντίπαλο και εκεί που ανέβασε στροφές πήρε το προβάδισμα, το οποίο και διαχειρίστηκε άψογα, κρατώντας το μέχρι το φινάλε.

Με αυτή τη νίκη η Εθνική ανέβηκε, προσωρινά, στην 2η θέση με 4 βαθμούς και την επόμενη (4η) αγωνιστική φιλοξενείται από την Μάλτα την 1η Σεπτεμβρίου 2021.

Στο 5' η πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Μπάιριτς να πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά, ο Ίλιτσιτς με μπαλιά βρήκε μόνο τον Λόβριτς στην περιοχή, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και ο Μιχαήλ μάζεψε.

Η πρώτη τελική της Εθνικής ήρθε στο 33ο λεπτό με τον Αρτυματά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 36' ο Ίλιτσιτς έδωσε έξω στον Κούρτιτς που έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και ο Μιχαήλ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα η Κύπρος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος των αντιπάλων, οι διεθνείς μας έκλεψαν, ο Παπουλής έστρωσε στον Πίττα κι αυτός με ένα εκπληκτικό πλασέ σημάδεψε το «παραθυράκι» του Όμπλακ για το 1-0.

1

Στο 51' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Παπουλή να κλέβει και να δοκιμάζει το πλασέ εκτός περιοχής, ήταν αδύναμο όμως και μάζεψε εύκολα ο Όμπλακ.

Είκοσι λεπτά η επόμενη φάση, με τον Λόβριτς να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Μιχαήλ να αποκρούει.

Στο 75ο λεπτό, ο Τσιργκόι δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση στα δεξιά της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

0

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πίττας βγήκε γρήγορα μπροστά και με σουτ από τη δεξιά πλευρά της περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Λοΐζου με ατομική προσπάθεια έστρωσε στον Πίττα, αυτός έκανε το σουτ και ο Όμπλακ με εξαιρετική απόκρουσε έδιωξε σε κόρνερ.

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Αντωνίου, Ιωάννου, Λαΐφης, Κ. Σωτηρίου, Αρτυματάς (90+3′ Γκόγκιτς), Κάστανος (60′ Χ. Κυριάκου), Κούσουλος, Παπουλής (82′ Λοΐζου), Πίττας, Π. Σωτηρίου (90+3′ Μ. Ηλία).

Σλοβενία (Ματίγια Κεκ): Όμπλακ, Στογιάνοβτις, Μπλάζιτς, Μπάιριτς, Μπάλκοβιτς (80′ Κούτερ), Μπιγιόλ (58′ Τζιργκόι), Κούρτιτς, Ζάιτς (46′ Μπόχαρ), Λόβριτς (80′ Zάχοβιτς), Ίλιτσιτς, Κράμε (58′ Βούκσιτς).