«Κυρία» και το 2020 έπιασε ξανά κορυφή (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 6/1/2020 - 20:52

Ιδανικά ξεκίνησε το 2020 για την Ανόρθωση καθώς η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επικράτησε με 3-0 της Πάφου στο «Στέλιος Κυριακίδης» στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 15ης αναμέτρησης της αγωνιστικής.

Τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου σκόραραν οι Σίλντεφελντ μόλις στο δεύτερο λεπτό και ο Ρούμπεν Ράγιο στο 29ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι όπως και στο 59ο λεπτό από το ίδιο σημείο.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση έφτασε στους 32 βαθμούς και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Πάφος έμεινε… καθηλωμένη στους 12 βαθμούς και στη δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα της Αμμοχώστου φιλοξενεί τον ΑΠΟΕΛ στην μεγάλη αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ενώ η Πάφος πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει την Ομόνοια στο ΓΣΠ στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Σίλντενφελντ με σουτ στην περιοχή απείλησε την Πάφο, αλλά ο Ουίλιαμς έγκαιρα έβαλε το πόδι του κι έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Σίλντενφελντ μετά από το κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Αμμοχώστου μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης.

Aπίστευτη φάση για την Ανόρθωση στο δέκατο λεπτό. Μετά από προσπάθεια του Ράγιο, η μπάλα κόντραρε στον Σιρόκ, κατέληξε στο δεξί δοκάρι και ο Πέτρου μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 14ο λεπτό η Πάφος βρήκε την πρώτη της τελική ευκαιρία όμως το σουτ ήταν κάκιστο και πέρασε πολύ έξω.

Στο 24ο λεπτό ο Ράγιο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι και πέρασε μόλις έξω.

Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από ανατροπή του Καλτσά από τον Αντωνίου στο 28ο λεπτό της αναμέτρηση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 29ο λεπτό.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Πάφο ήρθε στο 35ο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Αραγιουρι μετά από κόρνερ έπιασε την κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω.

Στο 52ο λεπτό η Ανόρθωση κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Ράγιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Η Ανόρθωση στο 58ο λεπτό κέρδισε εκ νέου πέναλτι μετά από ένα μπέρδεμα στην Παφιακή περιοχή μετά την κεφαλιά του Αρτυματά και χέρι του Πάντσεον. Την εκτέλεση ανέλαβε εκ νέου ο Ράγιο ο οποίος με ψυχραιμία έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Στο 72ο λεπτό ο Ντούρις έφτασε μια «ανάσα» από το τέταρτο γκολ της Ανόρθωσης όμως ο Ευγένιος Πέτρου έσωσε την ομάδα του.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεσάρα μέσα στην περιοχή να κάνει το πλασέ μετά από πάσα του Γκοντάρντ και τον Λόρια να εκτινάσσεται και να απομακρύνει την μπάλα στο 78ο λεπτό.

Πάφος (Κάμερον Τόσακ): Πέτρου, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Φιλιώτης, Πανός (Λελιούκιν 62'), Γουίλιαμς, Λουλίνια (Μπεσάρα 76'), Καμπράλ, Βα (Γκοντάρντ 46'), Πάντσεον

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Καλτσάς, Νταουσβίλι (Βασιλακάκης 60'), Κωστάκης Ντούρις, Ράγιο (Ιωάννου 69'), Κατσαράβα (Σαντίκ 76')

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Καλή χρονιά σε όλους. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι γιατί κερδίσαμε ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας, απέναντι σε μια ομάδα με καλούς ποδοσφαιριστές. Παρουσιαστήκαμε πολύ καλά μετά τη διακοπή και δίκαια κερδίσαμε το παιχνίδι. Είχαμε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος.Παρουσιαστήκαμε πολύ καλά και διαβασμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και δίκαια κερδίσαμε το παιχνίδι και αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι ότι μετά από τη διακοπή η ομάδα παρουσιάστηκε το ίδιο σοβαρή όπως ήταν πριν από τη διακοπή. Ακολουθούν δύο ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το ζητούμενο. Θα προετοιμάσουμε την ομάδα όσο πιο καλά γίνεται για το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ. Καλή χρονιά σε όλους και στην ομάδα της Πάφου που είναι καλή ομάδα, με καλούς παίκτες και πιστεύω θα βρει τα πόδια της».

Κάμερον Τόσακ (Πάφος): «Καλή χρονιά σε όλους. Δεν ξεκίνησε για μας όπως θέλαμε. Η ομάδα ήταν απογοητευτική από την αρχή, κάναμε δυο λάθη και ενώ ξέραμε πως θα προσπαθούσε να τα εκμεταλλευτεί τα κάναμε σε στημένο και στην κατοχή μπάλας και τα πληρώσαμε. Μια ομάδα κέρδισε 12 στα τελευταία 15 της και η άλλη τρία στα 15. Φαινόταν ποια είναι ποια. Είπα στους παίκτες μου πως δεν αρκεί να είστε καλοί παίκτες αλλά να είστε ομάδα. Αν είσαι, είσαι κορυφή. Αν όχι παλεύεις να σωθείς. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να μπορούμε να εκπροσωπούμε επάξια την ομάδα και την πόλη. Έχουμε αρκετά παιχνίδια μπροστά μας και θα τα παλέψουμε, έχουμε λίστα με τραυματίες που συνεχώς μεγαλώνει αλλά αυτό είναι ευκαιρία και για άλλους να παίξουν. Σήμερα είχαμε ένα αντίπαλο που είναι πολύ καλά οργανωμένος, με καλό προπονητή και εύχομαι τα καλύτερα».

Για το αν θα αλλάξει όλη την ομάδα το Γενάρη: «Δεν είναι ρεαλιστικό να το κάνεις Γενάρη αυτό. Αλλά είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να αλλάξουμε πράγματα. Ακόμα και οι ομάδες κορυφής κάνουν 3-4 κινήσεις για να μη χαλαρώνουν οι άλλοι παίκτες. Χρειαζόμαστε κι εμείς φρέσκους παίκτες για να ανεβάσουμε τη δυναμική μας».

Για το αν είναι κοντά σε προσθήκες: «Νομίζω ναι πως είμαστε κοντά σε κάποιους παίκτες. Δεν είναι σωστό να πω τώρα ποιοι είναι αλλά όταν είμαστε σε θέση θα σας ενημερώσουμε».

Για τους τραυματισμούς: «Δεν είναι όλα ατυχίες με τους πολλούς που έχουμε. Κάποιο ποσοστό ναι, αλλά σίγουρα κάτι δε λειτούργησε σωστά. Η ομάδα έκανε επενδύσεις και όταν προκύπτουν τραυματισμοί αυτές χάνονται. Θα ήταν άδικο να τα ρίξω όλα στην προετοιμασία. Δεν είναι μόνο ένας λόγος, είναι πολλοί».

Για τη θέση του Πάντσεον: «Ήταν η μόνη μου επιλογή. Είδα τον Τζέισον να παίζει εκεί πριν πολλά χρόνια και μπορεί να κάνει πολλά πράγματα μπροστά. Είναι δύσκολο να πω πότε θα επιστρέψουν οι τραυματίες. Έχουμε παίκτες τιμωρημένους, τραυματίες και αυτό μας αναγκάζει να βάζουμε παίκτες σε θέσεις που δεν τους συνηθίσαμε».

Γκόρντον Σίλντεφελντ (Ανόρθωση): «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Ήταν σημαντικό να επανέλθουμε με νίκη μετά τη διακοπή. Το γρήγορο γκολ μας έβαλε στο σωστό δρόμο και στη συνέχεια, κάναμε τα πράγματα πιο εύκολα», ανέφερε αρχικά.

Για την κορυφή: «Αυτός είναι ο στόχος, θα προσπαθήσουμε να είμαστε εκεί μέχρι τέλους».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Είμαστε ικανοποιημένοι. Είχαμε καλή απόδοση και τον έλεγχο του αγώνα. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον Χρήστο Πουλλαΐδη ο οποίος έχει τα γενέθλια του αύριο. Θέλουμε η νέα δεκαετία να έχει επιτυχία και ευρωπαϊκές διακρίσεις. Ευχαριστούμε τον κόσμο. Δεν χρειάζεται να πω ότι θέλουμε ένα κατάμεστο Αντώνης Παπαδόπουλος την Κυριακή. Θέλουμε ένα Αντώνης Παπαδόπουλος καμίνι. Θεωρώ αδιανόητο να μην γίνει sold out. Βρισκόμαστε στην πρώτη θέση και κάθε ματς είναι μεγάλο. Όλα έχουν την δική τους σημαντικότητα. Όλα τα ματς δίνουν τρεις βαθμούς. Είναι ένα κλασικό ντέρμπι αυτό με το ΑΠΟΕΛ. Το περιμένει ο κόσμος και οι παίκτες».