«Κυρία», παρούσα...

Δευτέρα, 9/3/2020 - 09:32

Μπήκε στην πρεμιέρα των πλέι οφ ερχόμενη από ήττα από την ίδια ομάδα και γνωρίζοντας πως η Ομόνοια κέρδισε και βρίσκεται στο +3, όμως και πάλι, κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες. Ο λόγος για την Ανόρθωση η οποία επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με το «τριφύλλι».

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε στην αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό αποφασισμένη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με αυτογκόλ του Τρισκόφσκι. Ποδοσφαιριστής που την περασμένη αγωνιστική κατάφερε να «σπάσει» μόνος του το αήττητο της «Κυρίας» εντός έδρας.

Η εικόνα μετά το γκολ μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακή όμως προϊδέαζε πως θα ερχόταν μια σοβαρή αλλά και συνάμα... άνετη επικράτηση χωρίς πολλά, πολλά. Πράγμα που έγινε με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Οκριασβίλι στο 51ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.  Εξέλιξη που βοήθησε τον Κετσπάγια στο να προχωρήσει σε εσωτερικές αλλά και εξωτερικές αλλαγές διαχειριζόμενος το ρόστερ της ομάδας του άψογα.

Με αυτή τη νίκη λοιπόν η Ανόρθωση επέστρεψε στην πρώτη θέση μαζί με την Ομόνοια (υστερεί στην ισοβαθμία) έχοντας επαναφέρει τα χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας και του κόσμου. Παράλληλα, κάποιοι παίκτες-κλειδιά είχαν ενθαρρυντική εμφάνιση, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.

Πλέον, η προσοχή για τους παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια ρίχνεται στην ερχόμενη αγωνιστική όπου πάνε στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσουν τον ΑΠΟΕΛ. Πιθανό τρίποντο κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους» θα εκτοξεύσει τη διαφορά στους εννέα βαθμούς και θα θέσει τον ΑΠΟΕΛ εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου εκτός «μάχης» για τον τίτλο.