Κυριακάτικος... περίπατος για την Γκλάντμπαχ

Κυριακή, 31/5/2020 - 18:22

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για την Γκλάντμπαχ. Μετά από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και... παρέσυρε την Ουνιόν Βερολίνου (4-1). Με αυτό το τρίποντο τα «πουλάρια» έπιασαν στην Λεβερκούζεν στην τρίτη θέση και περιμένουν στραβοπάτημα της Λειψίας στην Κολωνία για να παραμείνουν στην τετράδα.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο ματς η Γκλάντμπαχ. Είχε τον απόλυτο έλεγχο, την κυκλοφορία της μπάλας και έδιωξε από νωρίς το άγχος από πάνω της, αφού ο Νόιχαους στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ με εξαιρετική ατομική ενέργεια. Το γκολ αυτό έδωσε... φτερά στους γηπεδούχους που ήταν κυρίαρχοι στο ημίχρονο και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Πλεά να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Τουράμ, ο οποίος το αφιέρωσε στον αδικοχαμένο αφροαμερικανό Τζορτζ Φλόιντ.

Η Ουνιόν δεν υπήρχε στο ημίχρονο, ωστόσο πέντε λεπτά μετά την επανέναρξη ο Άντερσον μείωσε σε 2-1 και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Γκλάντμπαχ, όμως, δεν είχε όρεξη για παιχνίδια. Αφού έδωσε λίγο χώρο στην Ουνιόν και «έσφιξε» την άμυνά της, χτύπησε στην κόντρα επίθεση και στο σετ παιχνίδι, με τους Τουράμ και Πλεά να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.