Laver Cup: Κέρδισε και στο διπλό ο Τσιτσιπάς, με Ίσνερ το τελευταίο ματς

Κυριακή, 26/9/2021 - 09:42

Το τέσσερα στα τέσσερα έκαναν χθες οι Ευρωπαίοι στην δεύτερη ημέρα του Laver Cup, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να συμμετέχει στις δύο από τις τέσσερις νίκες.

Μετά την εύκολη επικράτησή του επί του Κύργιου με 2-0 σετ, έπαιξε στο τελευταίο ματς της βραδιάς, στο διπλό, παρέα με τον Αντρέι Ρούμπλεφ. Αντίπαλοι οι Κύργιος και Ισνερ, οι οποίοι το πάλεψαν, αλλά έχασαν από την Ευρωπαϊκή ομάδα με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 10-4).

Νωρίτερα, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε δύσκολα του Τζον Ίσνερ με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 10-5) στο πιο συναρπαστικό ματς του τουρνουά μέχρι στιγμής, ενώ δια περιπάτου ο Μεντβέντεφ κέρδισε τον Σαποβάλοφ (6-4, 6-0) παραμένοντας σε εξαιρετική φόρμα.

Με Ίσνερ σήμερα ο Τσιτσιπάς

Η ομάδα της Ευρώπης με μόνο μία ήττα σε δύο ημέρες θα ολοκληρώσει σήμερα θριαμβεύτρια σήμερα το Laver Cup. Η διοργάνωση θα κλείσει με τέσσερα ματς, ένα διπλό και τρία μονά. Και το τελευταίο από αυτά, θα είναι η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Τζον Ίσνερ.

Ο Αμερικανός με το «φαρμακερό» σερβίς, έχει βρεθεί έξι φορές στον δρόμο του Τσιτσιπά με το σκορ να είναι 4-2 υπέρ του Ελληνα τενίστα. Ο Ίσνερ είχε κερδίσει τους πρώτους δύο αγώνες (Σαγκάη 2017, Wimbledon 2018) και ο Τσιτσιπάς τα επόμενα τέσσερα (Πεκίνο 2019, Σινσινάτι 2020, Ακαπούλκο 2021, Roland Garros 2021).

Πριν το παιχνίδι αυτό, που δεν θα ξεκινήσει πριν τις 23:30, θα προηγηθούν οι αναμετρήσεις Ρούμπλεφ/Ζβέρεφ – Σαποβάλοφ/Οπέλκα, Ζβέρεφ – Αλιασίμ και Μεντβέντεφ – Σβάρτσμαν.