«Λευκή» ισοπαλία στο Τσίρειο και «ανοικτοί λογαριασμοί» για την «Αρένα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 12/2/2020 - 19:55

Στην «λευκή» ισοπαλία έμειναν ΑΕΛ και ΑΕΚ στο «Τσίρειο», για το πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, κυρίως στο φινάλε πρώτο μέρος, ωστόσο καμία δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεχτό. Εκεί ήταν και η πιο καλή διάρκεια του παιχνιδιού, αφού στο β' ημίχρονο είδαμε πολύ λίγα πράγματα λόγω των πολλών διακοπών για τραυματισμούς που επισκίασαν τη ροή του αγώνα.

Το 0-0 στο τέλος μπορεί να αφήνει ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες, που αφήνουν «ανοικτούς λογαριασμούς» ενόψει και του επαναληπτικού στην «Αρένα» την ερχόμενη Τετάρτη (19/2).

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 13ο λεπτό για την ΑΕΛ. Ο Κυριάκου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αβραάμ στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 17' ήρθε και η πρώτη στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Τρισκόσφκι στην αντεπίθεση να δίνει αριστερά για τον Τέτε, ο οποίος μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 36ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Μάε να γυρίζει στην περιοχή για τον Αβραάμ, ο οποίος με τη μια δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Ακοράν πάτησε περιοχή, έκανε καθυστερημένα το σουτ το οποίο κόντραρε στον Ρασό και βγήκε κόρνερ. Στην εκτέλεση η μπάλα έφτασε έξω στον Σπόλιαριτς, ο οποίος επιχείρησε ένα φαλτσαριστό πλασέ το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 44' η ΑΕΚ έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία. Ο Σπόλιαριτς αρχικά έκανε το πλασέ στην περιοχή και ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα, με την μπάλα να πηγαίνει στον Τρισκόφσκι ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι και ο Τεϊσέιρα έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ οι της ΑΕΛ απομάκρυναν και βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Μαε βγήκε «φάτσα» με τον Τόνιο, έκανε την λόμπα, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω.

α

Η πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 47ο λεπτό, με τον Αβραάμ να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ εκτός περιοχής και τον Τόνιο να αποκρούει δύσκολα.

Στο 53' ο Γκαζτανιάγα έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, η ΑΕΛ είχε δοκάρι με τον Αβραάμ, ο οποίος υποδεχόμενος τη σέντρα του Κυριάκου έκανε με τη μια το σουτ και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 64ο λεπτό, ο Γκολομπάρτ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε έξω.

Στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, δεν είχαμε φάσεις και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 0-0.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ):  Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Α. Τεϊσέιρα, Ράσο, Α. Αβραάμ, Ζντραφκόσκι (Αντάμοβιτς 72'), Γκαθτανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αγκάνοβιτς (Γκαζαριάν 82'), Χουράδο ( Μάιντεβατς 69'), Μαέ

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Τάντι, Τζολοβάρτ, Τρουγιόλς, Μ. Γκονθάλεθ, Ιώαννου, Σάστρε (Πλάνας 71'), Ακοράν, Σπόλιαριτς (Γιάννου 56'), Τέτε (Φερνάντεθ 65'), Τρισκόφσκι

ΑΕΛ ΑΕΚ ΚΥΠΕΛΛΟ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Θα συμφωνήσω με τον Ηλία, είναι απλά το πρώτο ημίχρονο. Όποιο να ήταν το αποτέλεσμα, η πρόκριση θα κριθεί στην «ΑΕΚ Αρένα». Έχουν αντιληφθεί οι παίκτες ότι μόνο με αυτό τον τρόπο θα πάμε μπροστά, σε σχέση με την εμφάνιση που κάναμε με την Πάφο. Μας λείπει το γκολ, στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποιες φάσεις όμως αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Έχουμε πολύ σημαντικό παιχνίδι την Κυριακή με την Ομόνοια, θέλουμε να προετοιμαστούμε καλά και να να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε».

Ηλίας Χαραλάμπους (ΑΕΚ): «Είχαμε ένα παιχνίδι με ένα πάρα πολύ καλό αντίπαλο, σε μια δύσκολη έδρα για εμάς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, είχαμε και οι δυο ομάδες από 1-2 ευκαιρίες να βάλουμε γκολ, δεν τα καταφέραμε. Δυστυχώς στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να κάνουμε δυο αναγκαστικές αλλαγές. Φτάσαμε να βάλουμε και τον Απόστολο να παίξει αμυντικό χαφ διότι ήρθαμε με αρκετά προβλήματα. Τα παιδιά πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό κάτω από δύσκολες συνθήκες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο θα είναι στην Αρένα. Συγκεντρωνόμαστε για το παιχνίδι με τη Δόξα. Ότι καλύτερο στο φίλο μου τον Κέρκεζ για τη συνέχεια».

Αριάδνη Γενεθλίου (ΑΕΛ): «Η ομάδα έδειξε αντίδραση μετά την ήττα, είχαμε ευκαιρίες αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Βλέπουμε τον επαναληπτικό και ελπίζουμε στο αποτέλεσμα που χρειαζόμαστε. Σαφώς αυτό που ζητάμε από την ομάδα είναι να είναι ανεβασμένη και μαχητική, και να το συνδυάζει με καλό αποτέλσμα. Ευελπιστούμε ότι αυτό θα το πετύχουμε και βλέπουμε την συνέχεια παιχνίδι με παιχνίδι».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είναι ένα αποτέλεσμα που αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς. Η πρόκριση θα παιχθεί στην Αρένα. Ήταν ένα παιχνίδι νευρικό, είχαμε ευκαιρία να σκοράρουμε, στο δεύτερο ημίχρονο κάπου μείναμε πίσω. Λόγω τραυματισμών έπαιξαν παίκτες σε άλλες θέσεις. Τέλειωσε το ματς αυτό και από αύριο σκεφτόμαστε μόνο την Δόξα. Έχουμε μέρες για τον επαναληπτικό, με την βοήθεια του κόσμου θα κυνηγήσουμε την πρόκριση».

Γιον Γκαστανιάγα (ΑΕΛ): «Ξεχνάμε το παιχνίδι και θα συγκεντρωθούμε στην Ομόνοια και θα το σκεφτούμε στην πορεία. Προέχει το ντέρμπι αυτή την στιγμή. Ξέρουμε ότι στα παιχνίδια κυπέλλου έχουμε δύο παιχνίδια, είναι καλό ότι δεν δεχθήκαμε γκολ, πρέπει να συνεχίσουμε και στην ρεβάνς με την ίδια τακτική να κρατήσουμε το μηδέν και να κυνηγήσουμε το γκολ».

Ματίας Σπόλιαριτς (ΑΕΚ): «Αισθάνομαι πολύ καλύτερα, και σιγά σιγά θα επιστρέψω στο μάξιμουμ. Ξέρουμε ότι τα παιχνίδια κυπέλλου είναι δύσκολα. Το παιχνίδι ήταν 50-50, ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, κρατήσαμε το 0-0 και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Κρατήσαμε το σκορ και στην Λάρνακα θα διεκδικήσουμε την πρόκριση».