Λίβερπουλ: Παρά την κακή εμφάνιση, νίκησε και βρίσκεται πλέον στο +11

Κυριακή, 1/12/2019 - 09:28

Η Λίβερπουλ έκανε τα εύκολα δύσκολα, νίκησε τη Μπράιτον 2-1 με κάκιστη εμφάνιση, διατήρησε το αήττητο και βρέθηκε στο +11 από τη Μάντσεστερ Σίτι!

Ο Σέλβι έκανε το δώρο και οι Reds δεν θα μπορούσαν να αφήσουν την τεράστια ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Ο Δεκέμβρης είναι καυτός για τη Λίβερπουλ με διαδοχικά δύσκολα ματς εντός κι εκτός συνόρων, ωστόσο ο Νοέμβριος κλείνει με τον ιδανικότερο τρόπο. Οι Reds επικράτησαν 2-1 της Μπράιτον εντός έδρας, βρέθηκαν στο +11 από τη Σίτι και η πολυπόθητη κούπα ήρθε πιο κοντά! Η ομάδα του Κλοπ κάνει το καλύτερο ξεκίνημά της στην Premier League, έχοντας 13 νίκες σε 14 στροφές!

Όσο για την εμφάνιση, αυτή σε ακόμα ένα ματς δεν ήταν πειστική και μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν θετικό, αλλά ο Κλοπ πρέπει να προβληματιστεί έντονα! Παράλληλα, χτίζει ένα απίθανο σερί, μιας και έμεινε αήττητη στα τελευταία 31 παιχνίδια στην Premier League! Ο Φαν Ντάικ έκανε του... κεφαλιού του, αφού δυο φορές νίκησε την άμυνα της Μπράιτον! Μάλιστα, ήταν τα πρώτα γκολ που δέχθηκαν φέτος οι «Γλάροι» με κεφαλιές! Η αποβολή του Άλισον ήταν η πρώτη γκολκίπερ των Κόκκινων για πρώτη φορά από το 2012 (Ντόνι με Μπλάκμπερν).

Δυνατό ξεκίνημα οι Reds, απείλησαν στο 15ο λεπτό με τον Φιρμίνο και στο 19' ήρθε το γκολ, όταν από σέντρα του Αρνολντ ο Φαν Ντάικ με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα... copy paste και 2-0. Κόρνερ από τον Άρνολντ και ο Ολλανδός με άψογη κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Ηταν το 29ο γκολ με κεφαλιά των Reds από την έναρξη της περσινής σεζόν στην PL, αλλά και το 40ο τέρμα από στημένη φάση στην ίδια περίοδο. Κάπου εκεί η μηχανή των γηπεδούχων έσβησε, η Μπράιτον πήρε μέτρα, εκμεταλλεύθηκε τη νωθρότητα της αντιπάλου και φάνηκε απειλητική. Στο 36΄ο Πρόπερ έκανε το πρώτο σουτ εντός στόχου, ενώ στο 37' ο Μπισούμα έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει να μειώσει.

Στο δεύτερο μέρος οι «Κόκκινοι» ήταν πιο κινητικοί και παρά το γεγονός πως οι Σαλάχ, Μανέ ήταν... εκτός γηπέδου είχαν την υπεροχή, αλλά και μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν με τον Φριμίνο. Ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 64' και δώδεκα λεπτά αργότερα το ματς έγινε... ροντέο! Ο Αλισον βγήκε έξω από την περιοχή του να σώσει το πλασέ του Τροσάρ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα! Ο Άντριαν μπήκε στο ματς και μέχρι να... στήσει το τείχος του, ο Ατκινσον είχε σφυρίξει και ο Ντανκ με έξυπνη εκτέλεση πέτυχε το 2-1. Η κατοχή των «Γλάρων» έφτασε στο 70%, όμως ο Άντριαν στο σουτ του Μόι κράτησε την πολυπόθητη νίκη!

Λίβερπουλ: Αλισον, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (78' Αντριαν), Φιρμίνο (76΄Οριγκί), Σαλάχ (69' Λαλάνα), Μανέ

Μπράιτον: Ράιαν, Γουέμπστερ, Μπερν, Ντανκ, Μοντόγια (69' Αλθάτε), Στίβενς, Γκροβ, Πρόπερ, Μόι, Μπισούμα (69' Τροσάρ), Κόνολι (76' Μαπέ)