Λίβερπουλ στο τέλος, τράβηξε το... σεντόνι

Σάββατο, 10/4/2021 - 19:00

Λίβερπουλ με ζόρια και Άρνολντ κόντρα στην Άστον Βίλα. Οι «reds» και πάλι με την πλάτη στον τοίχο στο «Άνφιλντ», αλλά αυτήν τη φορά βρήκε τις λύσεις και επικρατώντας 2-1 των «χωριατών» πάτησαν στην τέταρτη θέση.

To «χρυσό» γκολ πέτυχε για τους γηπεδούχους ο 22χρονος μπακ στο 90’+1’ με γλυκό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και η ομάδα του Κλοπ πέτυχε την πρώτη της νίκη στο γήπεδό της για το πρωτάθλημα από τις 16/12 (2-1 την Τότεναμ).

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, πίεσε, ώστε να μην βρεθεί ξανά απέναντι σε δύσκολες καταστάσεις. Ωστόσο, παρουσιάστηκε αναποτελεσματική, καθώς ο Σαλάχ έχασε σημαντική ευκαιρία στο 13’. Σαν να μην έφτανε για τους γηπεδούχους ότι δεν έγινε το 1-0, παρότι είχε τις ευκαιρίες, βρέθηκε ξανά να… κυνηγάει. Ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ στο 43’, εκμεταλλευόμενος την ενέργεια που προηγήθηκε από τον ΜακΓκιν, για το τέταρτό του τέρμα κόντρα στο σημερινό του αντίπαλο.

Πριν την ανάπαυλα, η Λίβερπουλ πανηγύρισε το 1-1, αλλά δεν το έκανε σε εκείνο το σημείο. Ο Φιρμίνο νίκησε τον Μαρτίνες, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Ζότα, που ήταν για… χιλιοστά εκτεθειμένος.

Στο 56’ ο Πορτογάλος αστόχησε, αλλά πήρε εν μέρει το… αίμα του πίσω ένα λεπτό μετά, καθώς μοίρασε ωραία για τον Ρόμπερτσον, που νικήθηκε από τον Αργεντινό τερματοφύλακα και ο Σαλάχ σκόραρε από κοντά. Λίγο έλειψε να «παγώσει» και πάλι τους «reds» η Άστον Βίλα, με τον Τρεζεγκέ να έχει δοκάρι στο 62ο λεπτό.

Ο Κλοπ ανακάτεψε την τράπουλα, έβαλε και τον Μανέ στο παιχνίδι, η ομάδα του πίεσε, αλλά βρέθηκε πολύ κοντά σε νέα απώλεια. Το γκολ για τη Λίβερπουλ ήρθε στις καθυστερήσεις. Ξανά με περιπέτεια, αφού ο Μαρτίνες νίκησε και τον Τιάγκο, αλλά όχι και τον Άρνολντ που με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 2-1.