«Ξέρανε» τη Γάνδη με Λάζαρο, έγραψε ιστορία και... ελπίζει η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 25/11/2021 - 23:55

Η «Κυρία» έγραψε ξανά ιστορία!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Γάνδη στο ΓΣΠ, για την 5η αγωνιστικής της φάσης των ομίλων, παίρνοντας μεγάλη νίκη.

Με γκολάρα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 27ο λεπτό, η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε σπουδαίο τρίποντο και έμεινε «ζωντανή» για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κι αυτό καθώς αν νικήσει την τελευταία αγωνιστική την Παρτιζάν στο Βελιγράδι (9/12, 19:45) και ταυτόχρονα η Φλόρα δεν κερδίσει τη Γάνδη στο Βέλγιο, η «Κυρία» θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ταυτόχρονα έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που παίρνει νίκη στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA, γράφοντας ξανά ιστορία.

Το σύνολο του Τιμούρ Κετσπάγια είχε μια πολύ καλή παρουσία, έκανε άψογη διαχείριση μετά το προβάδισμα, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε μέχρι τέλους το πολύ σημαντικό αυτό αποτέλεσμα.

0

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

25/11/2021
23:55
Τέλος του αγώνα

Τεράστια νίκη με γκολάρα Λάζαρου για την Ανόρθωση που γράφει ιστορία και... ελπίζει ακόμη για πρόκριση στην επόμενη φάση

0

25/11/2021
23:39
80' Άλλες δύο αλλαγές για την Ανόρθωση

Έξω οι Λάζαρος και Ουάρντα, μέσα οι Ρουσιάς και Κορρέα

25/11/2021
23:30
71' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Χριστοφή παίρνει τη θέση του Ντέλετιτς

25/11/2021
23:26
68' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Χρυσοστόμου έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

25/11/2021
23:17
57' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Πόποβιτς και μέσα ο Χρυσοστόμου

25/11/2021
23:10
52' Ευκαιρία για τη Γάνδη

Ο Μπέζους δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τον Τζουρ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

25/11/2021
23:04
46' Έναρξη δευτέρου μέρους

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Με τη γκολάρα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 της Γάνδη στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Σε ένα ματς με κακό ρυθμό και ελάχιστες φάσεις, «Κυρία» ευτύχησε να σκοράρει με «ζωγραφιά» του Ελλαδίτη μεσοεπιθετικού και ψάχνει πλέον διαχείριση του σκορ μετά την ανάπαυλα.

0

25/11/2021
22:46
45+2' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γάνδη

Ο Οούσου έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, με τον Χουσμπάουερ να αποκρούει με γόνατο πάνω στη γραμμή

22:27
27' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος βρήκε εκτός εστίας τον Σινάν και τον «κρέμασε» από το κέντρο του γηπέδου, πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ και ανοίγοντας το σκορ για το 1-0.

0

Πανομοιότυπο με το τέρμα που πέτυχε προηγουμένως ο Γκόμεθ της Ομόνοιας.

25/11/2021
22:17
17' Πρώτη «απειλή» από τη Γάνδη

Ο Μπρούνο δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

25/11/2021
22:14
15' Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι τώρα

Οι δύο ομάδες ψάχνουν ακόμη να βρουν τα... πατήματα τους, γίνονται πολλά λάθη και το παιχνίδι σταματάει συνεχώς, έτσι δεν έγινε ακόμη κάποια φάση

25/11/2021
22:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με πολλές αλλαγές και σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Τζουρ και κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά οι Ρισβάνης και Αραγιούρι. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Ιωάννου και Χουσμπάουερ, με τον Πόποβιτς σε πιο ελεύθερο ρόλο και λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα βρίσκεται ο Ντέλετιτς, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης ο Χριστοδουλόπουλος.

Στον πάγκο: Λόρια, Ρουσιάς, Καλτσάς, Μπουσουλάτζιτς, Κορρέα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

0

25/11/2021
20:30

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Ιωάννου, Χουσμπάουερ, Πόποβιτς, Ντέλετιτς, Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος.

Γάνδη (Χέιν Βανχάουζενμπρουκ): Μπολάτ, Όλσεν, Νγκατζούι, Γκοντό, Οπέρι, Ογούσου, Μόντες, Σαρτ, Μπέζους, Μπρούνο, Λέμαγιτς.

0

25/11/2021
20:25
Ελβετοί διαιτητές

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)
Πρώτος Βοηθός: Μάρκο Ζούρκερ (Ελβετία)
Δεύτερος Βοηθός: Μπέντζαμιν Ζούρκερ (Ελβετία)
Τέταρτος: Αλέν Μπιέρι (Ελβετία)

0

25/11/2021
20:20
Τα δεδομένα στον όμιλο και... η ελπίδα

Στο άλλο ματς, η Φλόρα επικράτησε με 1-0 της Παρτιζάν στην Εσθονία και έβαλε «φωτιά στον 2ο όμιλο.

Στην ουσία και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η Ανόρθωση αν κερδίσει τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια της θα πάρει την πρόκριση.

Η βαθμολογία του ομίλου

0

25/11/2021
20:15
Ο απολογισμός μέχρι τώρα

Δύο ήττες και δύο ισοπαλίες είναι ο μέχρι τώρα απολογισμός της Ανόρθωσης στον 2ο όμιλο του Conference League.

Στην πρεμιέρα, στις 16 Σεπτεμβρίου, δέχθηκε την ήττα (0-2) στο ΓΣΠ από την Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Ακολούθησε, στις 30 του μήνα, νέα ήττα με το ίδιο σκορ στο Βέλγιο κόντρα στη Γάνδη.

Τέλος, ακολούθησαν στις 30 Οκτωβρίου και 4 Νοεμβρίου τα δύο παιχνίδια με τη Φλόρα σε ΓΣΠ και Εσθονία αντίστοιχα, όπου και στα δύο «έχασε» τη νίκη μέσα από τα χέρια της, αφού ενώ προηγείτουν με 2-0 στο τέλος ισοφαρίστηκε 2-2.