Έγραψε ξανά ιστορία: Στους ομίλους του Conference League η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 26/8/2021 - 21:55

Η «Κυρία» έγραψε ξανά ιστορία!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 της Μπερ Σεβά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με το 0-0 στο πρώτο ματς στο Ισραήλ, προκρίθηκε στους ομίλους του Conference League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου «έκλεισε» θέση για ένα γκρουπ της νεοσύστατης διοργάνωσης και θα βρίσκεται στους ομίλους για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά την παρθενική της παρουσία σε αυτούς του Champions League, την περίοδο 2008-09, όπου και τότε είχε προπονητή τον Τιμούρ Κετσπάγια.

0

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και στο 12' μετουσίωσε την περιοχή ανοίγοντας το σκορ με τον Αρτυματά. Στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, όμως σε μια στιγμή αδράνειας στο 43ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από τον Σέχτερ. Στο 45' όμως ο Ακολάτσε τη Μπερ Σεβά αποβλήθηκε και η «Κυρία» συνέχισε με αριθμητικό πλεονέκτημα.

0

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε και πάλι δυνατά, δείχνοντας ότι αυτή η πρόκριση δεν χάνεται με τίποτε. Εκεί ανάλαβε ο τρομερός Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62' και με κοντινή προβολή στο 69ο λεπτό, «σφράγισε» το τελικό 3-1 και... έσπρωξε την ομάδα του προς τους ομίλους.

0

Πλέον η Ανόρθωση περιμένει να μάθει σε ποιο γκρουπ θα βρίσκεται αλλά και τους τρεις αντιπάλους, στην κλήρωση των ομίλων του Conference League, που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής (27/8, 14:30) στην Κωνσταντινούπολη.

22:30
Ντελίριο ενθουσιασμού στην... Ευρωπαία «Κυρία»

21:35
75' Καλή φάση για την Ανόρθωση

Ο Χριστοφή έδωσε αριστερά για τον Κορέια, αυτός έκανε με τη μια το σουτ και ο Αρούς απέκρουσε δύσκολα

26/08/2021
21:32
72' Ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Ασφούρι δοκίμασε το κοντινό σουτ και ο Λόρα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

26/08/2021
21:30
69' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο τρομερός Χριστοδουλόπουλος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και δεύτερο προσωπικό του γκολ

0

26/08/2021
21:25
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 2-1
26/08/2021
21:21
62' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ψύχραιμος και εύστοχος ο Χριστοδουλόπουλος, 2-1 η «Κυρία»

0

26/08/2021
21:20
60' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Ο Κορέια δοκίμασε σουτ εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αμπέντ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

26/08/2021
21:16
56' Ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Πετρούτσι δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ

26/08/2021
21:12
51' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω ο Χουσμπάουερ, μέσα ο Χριστοφή

26/08/2021
21:05
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και στο 12' μετουσίωσε την περιοχή ανοίγοντας το σκορ με τον Αρτυματά.

Στη συνέχεια είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, όμως σε μια στιγμή αδράνειας στο 43ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από τον Σέχτερ.

Στο 45' όμως ο Ακολάτσε τη Μπερ Σεβά αποβλήθηκε και αλλάζει τα δεδομένα, με την «Κυρία» να καλείται πλέον να συνεχίσει στην ίδια ένταση μετά την ανάπαυλα, έχοντας πλέον και αριθμητικό πλεονέκτημα.

26/08/2021
20:45
45' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
26/08/2021
20:45
45' Κόκκινη στον Ακολάτσε

Ο ποδοσφαιριστής της Μπερ Σεβά έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Χούσμπαουερ, ήταν χρεωμένος με κίτρινη κάρτα, δέχθηκε δεύτερη και αποβλήθηκε

0

26/08/2021
20:44
43' Γκολ για τη Μπερ Σεβά

Ο Μίχα έβγαλε μόνο τον Ανσάχ, ο Λόρια απέκρουσε το τετ α τετ του και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Σέχτερ που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

0

26/08/2021
20:40
39' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς έστρωσε δεξιά για τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

26/08/2021
20:33
34' Κάρτες σε Λάφερτι, Πόποβιτς, Πετρούτσι και Ακολάτσε

20:14
14' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά

Ο Κέλτγιενς από αριστερά γύρισε στην περιοχή για τον Ανσάχ, ο οποίος σε κενή εστία δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε έξω.

26/08/2021
20:13
12' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση

Ο Πόποβιτς βγήκε «φάτσα» με τον Αρούς, καθυστέρησε και έδωσε έξω στον Αρτυματά, ο οποίος έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

0

26/08/2021
20:06
6' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν γέμισε για τον Λάφερτι, αυτός κατέβασε και σούταρε με τη μια έκτος περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

26/08/2021
20:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης