Συμβιβασμός στο ΓΣΠ για Απόλλωνα και Ολυμπιακό Πειραιώς (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 18/8/2022 - 21:59

Συμβιβασμός και... όλα ανοικτά!

Ο Απόλλωνας έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Ολυμπιακό Πειραιώς στο ΓΣΠ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του Europa League.

«Μοιρασμένο» το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Λεμεσού να ξεκινάει καλύτερα και καταφέρνει να προηγηθεί με τον Γιάνγκα στα 18ο λεπτό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν στη συνέχεια και ισοφάρισαν με τον Χουάνγκ στο 29'.

Μετά την ανάπαυλα, η ελληνική ομάδα είχε την υπεροχή, δημιουργόντας και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και έτσι συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία.

Η ρεβάνς στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Πέμπτη (25/8, 22:00) και ενώ θυμίζουμε ότι δεν ισχύει πλέον ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Τέλος του αγώνα

Απόλλωνας και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο ΓΣΠ, έτσι τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (25/8, 22:00).

0

18/08/2022
21:54
90+5' Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα

Ο Μπα έκανε την πάσα για τον Χέντι, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ

21:24
65' Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ελ Αραμπί έβγαλε κάθετη πάσα στον Χουάνγκ, αυτός έκανε την κοντινή προβολή και ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε δύσκολα

18/08/2022
21:19
60' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Έξω Χάμπος και Γιάνγκα, μέσα Σαχάρ και Μπα

18/08/2022
21:17
57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Ραντζέλοβιτς από δεξιά έκανε το γύρισμα στην περιοχή για τον Ελ Αραμπί, αυτός έκανε το πλασέ από καλή θέση και έστειλε τη μπάλα έξω

18/08/2022
21:05
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγή ο Απόλλωνας, ο Ονγκεντά παίρνει τη θέση του Βα

18/08/2022
20:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και κατάφερε να προηγηθεί στο 18' με το πλασέ του Γιάνγκα.

Από 'κει και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και είχε την πρωτοβουλία, καταφέρνοντας να φέρει το ματς στα ίσα με τον Χουάνγκ στο 29ο λεπτό.

Η ομάδα της Λεμεσού καλείται να συνεχίσει στον καλό ρυθμό που είχε στο ξεκίνημα, προκειμένου να βρει κι άλλο γκολ και να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

0

18/08/2022
20:45
+3 λεπτά καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο
18/08/2022
20:28
29' Γκολ για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός συνδυάστηκε ωραία, με τον Χουάνγκ να μπαίνει περιοχή και να πλασάρει εύστοχα για το 1-1

0

18/08/2022
20:25
26' Καλή φάση για τον Απόλλωνα

Ο Πίττας δοκίμασε ένα πλασέ από μακριά, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

18/08/2022
20:18
18' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα

Ο Κολ δοκίμασε το σουτ, ο Γιάνγκα κέρδισε την κόντρα με τον Σισέ, βγήκε μόνος απέναντι στον Βατσλίκ και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0

0

18/08/2022
20:16
17' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό

Ο Κούντε δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών

18/08/2022
20:10
10' Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα

Ο Γιάνγκα έπιασε την κεφαλιά και ο Πίττας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε

18/08/2022
20:07
8' «Απαντάει» ο Ολυμπιακός

Ο Εμβιλά δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια

18/08/2022
20:07
7' Πρώτη καλή στιγμή

Ο Χάμπος από δεξιά με διαγώνια σέντρα-σουτ δυσκόλεψε τον Βατσλίκ, που έδιωξε σε κόρνερ

18/08/2022
20:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας Ολυμπιακού

Με 4-2-3-1 «κατεβάζει» την ομάδα του ο Κάρλος Κορμπεράν.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βατσλίκ, με τον Άβιλα στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Ρέαμπτσιουκ στο αριστερό και δίδυμο στα στόπερ οι Μπα και Σισέ.

Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Εμβιλά και Κούντε, με τον Χουάνγκ -που κάνει ντεμπούτο- σε πιο δημιουργικό ρόλο.

Ραντζέλοβιτς και Ζινκερνάγκελ θα είναι στα εξτρέμ και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Χασάν, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Α. Καμαρά, Κούτρης, Βαλμπουενά, ντε λα Φουέντε, Μανωλάς, Κίτσος.

0

18/08/2022
18:40
Ανάλυση ενδεκάδας Απόλλωνα

Με σχηματισμό 4-4-2 η πρώτη ενδεκάδα του Νταβίντ Καταλά.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Γιοβάνοβιτς, με τους Ρομπέρζ και Πεμπέρν να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Δεξί μπακ θα είναι ο Καμπράλ και αριστερό ο Χαμάς.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Χάμπος Κυριάκου και Κολ, ενώ στα φτερά θα είναι οι Βα και Πίττας.

Δίδυμο στην επίθεση θα είναι οι Ντιγκινί και Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Μαυρίας, Αρτυματάς, Βουκασίν, Ψύχας, Μπα, Ονγκεντά, Ζράντι, Σαχάρ, Πινακάς, Χέντι.

0

18/08/2022
18:33

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Α. Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Ρομπέρζ, Πεμπέρν, Χάμπος, Κολ, Βα, Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα.

Ολυμπιακός Πειραιώς (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Σισέ, Μπα, Ρεάμπτσιουκ, Κούντε, Εμβιλά, Ζίνκερναγκελ, Ραντζέλοβιτς, Χουάνγκ, Ελ Αραμπί.

18/08/2022
18:30
Διαιτητές

Ο Ισπανός Χοσέ Μαρία Σάντσες θα είναι ο διαιτητής, με βοηθούς τους Ραούλ Καμπανιέρο και Ινίγο Πριέτο. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Χοσέ Λουίς Μουνουέρα.

18/08/2022
18:25
Ντεμπούτο Καταλά στον πάγκο

Με νέο προπονητή θα παραταχθεί ο Απόλλωνας, με τον Ισπανό τεχνικό να πραγματοποιεί ντεμπούτο.

Ο πρώην κόουτς της ΑΕΚ αντικατέστησε τον Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, που απολύθηκε μετά τον αποκλεισμό από τη Μακάμπι Χάιφα και σήμερα θα βρίσκεται για πρώτη φορά στο «γαλάζιο» πάγκο.

0

18/08/2022
18:20
Η πορεία μέχρι εδώ

Μόλις δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια έχει δώσει μέχρι στιγμής ο Απόλλωνας, αφού με την κατάκτηση του περσινού πρωταθλήματος είχε την ευκαιρία να ξεκινήσει από τον τρίτο προκριματικό του Champions League, έχοντας «κλειδωμένους» τους ομίλους του Conference.

Εκεί, βρήκε απέναντι του τη Μακάμπι Χάιφα και η πρόκριση χάθηκε από το πρώτο ματς, όταν η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε με το «βαρύ» 4-0 στο Ισραήλ και η ρεβάνς ήταν... τυπικής διαδικασίας.

0

Παρά το μεγάλο σκορ, οι «γαλάζιοι» το... πάλεψαν στον επαναληπτικό του ΓΣΠ, ωστόσο η νίκη με 2-0 δεν αρκούσε και έτσι αποχαιρέτησε τα «αστέρια» με το κεφάλι ψηλά.