«Κόλλησε» στο Λίχτενσταϊν και… πέταξε δύο βαθμούς ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 8/9/2022 - 23:52

Με το βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει στην Κύπρο ο Απόλλωνας από το Λίχτενσταϊν καθώς έμεινε στο 0-0 με τη Βαντούζ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 45λεπτό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι, δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Στο δεύτερο μισό οι «γαλάζιοι» πήγαν να ανέβουν κάπως, έφτιαξαν φάσεις όμως και πάλι δε βρήκαν το γκολ.

Για τη δεύτερη αγωνιστική των ευρωπαϊκών ομίλων, την ερχόμενη εβδομάδα (15/09 - 19:45) ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ την ουκρανική, Ντνίπρο. Από την άλλη, η ομάδα του Λίχτενσταϊν θα πάει στην Ολλανδία για να αντιμετωπίσει την Αλκμάαρ (15/09 - 19:45).

09/09/2022
00:36
Όσα δήλωσε ο Καταλά στη δημοσιογραφική διάσκεψη
09/09/2022
00:15
Τα αποτελέσματα της βραδιάς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Όλα τα αποτελέσματα σε Europa League και Conference League.

09/09/2022
00:13
Τα λεφτά που μπαίνουν στα ταμεία του Απόλλωνα

Οι Λεμεσιανοί με την ισοπαλία θα εισπράξουν από την UEFA €166.000.

09/09/2022
00:11
Ξεκίνησε με νίκη η Αλκμάαρ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλκμάαρ επικράτησε εκτός έδρας της Ντνίπρο με 1-0.

08/09/2022
23:52
Tέλος, χωρίς γκολ (0-0) και κατά συνέπεια χωρίς νικητή

Άφησε δύο βαθμούς στο Λίχτενσταϊν ο πρωταθλητής Κύπρου.

0

08/09/2022
23:46
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 0-0.

08/09/2022
23:46
89' Απειλεί ο Απόλλωνας

Σουτ του Ογκεντά έξω από την περιοχή, δε βρήκε στόχο για λίγο.

08/09/2022
23:43
87' Τελική για τη Βαντούζ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση, πάνω από την εστία η μπάλα.

08/09/2022
23:43
86' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες

Χάσλερ εκτός για να μπει ο Πέπσι, ενώ για τον Απόλλωνα ο Χέντι έδωσε τη θέση του στον Ζράντι.

08/09/2022
23:28
72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Καμπράλ δίνει τη θέση του στον Φιλιώτη.

08/09/2022
23:22
66' Αγγίζει το γκολ ο Απόλλωνας

Μακρινό σουτ του Ογκεντά, με δυσκολία ο τερματοφύλακας της Βαντούζ απομάκρυνε τη μπάλα.

08/09/2022
23:20
64' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μπα αντί του Σαχάρ και Γιόστεν αντί του Πίττα.

08/09/2022
23:15
59' Αλλαγή για τη Βαντούζ

Σίτσεκ εκτός για να μπει ο Χάντζι.

08/09/2022
23:11
55' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ογκεντά μπήκε στη φάση, ωστόσο μετά από κόντρες η μπάλα πέρασε έξω για τη Βαντούζ

08/09/2022
23:01
46' Έναρξη στο δεύτερο μέρος

Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες. Ογκεντά αντί του Σπόλιαριτς, ενώ για του γηπεδούχους πέρασε ο Σάσερε αντί του Σούερ.

08/09/2022
22:47
Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Λίχτενσταϊν, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται στο 0-0 με τη Βαντούζ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League.

Παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 45λεπτό, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Έτσι, δεν καταγράφηκε καμία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες.

Στο δεύτερο μισό ο Απόλλωνας αν θέλει να πάρει το τρίποντο θα πρέπει να ανεβάσει… στροφές για να διεκδικήσει με περισσότερες αξιώσεις την ολοκλήρωση των τελικών φάσεων.

α

08/09/2022
22:35
Στο 0-0 και το άλλο παιχνίδι του ομίλου

Ντνίπρο και Αλκμάαρ δεν έχουν καταφέρει να βρουν το δρόμο προς τα δίκτυα.

08/09/2022
22:22
21' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Στην περιοχή ο Χέντι, έκανε το τελείωμα, όμως δε βρήκε στόχο.

08/09/2022
22:10
10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Καλός ο ρυθμός τους αγώνα αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι προσπαθούν επίσης να επιβάλουν το ρυθμό τους πιέζοντας τους παίκτες του Απόλλωνα.

08/09/2022
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση

Στη σέντρα η Βαντούζ.

08/09/2022
21:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες στολές οι γηπεδούχοι, με τις γαλάζιες η ομάδα της Λεμεσού. Ανάκρουση του ύμνου της διοργάνωσης.

08/09/2022
21:50
Ήττα για την ΑΕΚ από τη Ρεν, «δοκιμασία» στο ΓΣΠ για την Ομόνοια

Η ομάδα της Λάρνακας ηττήθηκε με 2-1 στην «Αρένα» από τη Ρεν για την πρώτη αγωνιστική του Europa League. Από την άλλη, η Ομόνοια για την ίδια διοργάνωση στις 22:00 υποδέχεται στο ΓΣΠ τη Σέριφ.

08/09/2022
20:45
H ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Ο Νταβίντ Καταλά παρατάσσει την ομάδα του με σχηματισμό 3-5-2, προχωρώντας σε έξι αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Δόξα. Νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα οι Καμπράλ, Πεϊμπέρν, Κολ, Σπόλιαριτς, Χαμάς και Χέντι, οι οποίοι πήραν τη θέση των Φιλιώτη, Β. Γιοβάνοβιτς, Χ. Κυριάκου, Πινακά, Μπα και Ντιγκινί.

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Ρομπέρζ, Πεϊμπέρν και Αλεσάμι στο κέντρο της άμυνας. Ως αριστερό φουλ-μπακ θα αγωνιστεί ο Χαμάς, με τον Καμπράλ δεξιά. Στη μεσαία γραμμή για τους πρωταθλητές θα αγωνιστούν οι Σαχάρ, Κολ και Σπόλιαριτς, με τους Πίττα και Χέντι να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Β.Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Μπα, Ονγκέντα, Χάμπος, Φιλιώτης, Γιούστεν, Ζράντι

08/09/2022
20:40

Βαντούζ (Αλεσάντρο Μανγιαράτι): Μπούχελ, Γκασέρ, Ισίκ, Χεμαζλί, Ούλριχ, Ντόμπρας, Γκάτζιτς, Γκελζέρ, Χάσλερ, Σίτσεκ, Σούτερ

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Πεϊμπέρνς, Καμπράλ, Σαχάρ, Κολ, Σπόλιαριτς, Χαμάς, Πίττας, Χέντι

• Τέταρτος: Βεατσεσλάβ Μπανάρι

Όλη ομάδα διαιτησίας έχει καταγωγή από τη Μολδαβία.

08/09/2022
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του Απόλλωνα

Στις 22:00, οι πρωταθλητές αντιμετωπίζουν τη Βαντούζ στο Λίχτενσταϊν για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League.