Τελικό: Κύπρος - Βέλγιο

Κυριακή, 24/3/2019 - 23:34

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ με την ομάδα μας να γνωρίζει την ήττα με 2-0 από το Βέλγιο στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2020.

Τα γκολ για τους Βέλγους σκόραραν στο 10ο λεπτό ο Ε. Αζάρ και στο 18ο λεπτό ο Μπατσουαγί.

Σε γενικές γραμμές οι Βέλγοι δεν ήταν τόσο πιεστικοί όμως είχαν την κατοχή της μπάλας και κατά συνέπεια τον έλεγχο της αναμέτρησης .

Η Εθνική μας μετά τα δύο γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως η κλάση των παικτών του Βελγίου δεν της επέτρεψε να απειλήσει σοβαρά τον Κουρτουά.

Επόμενες αναμετρήσεις για τη χώρα μας στις αρχές Ιουνίου με Σκοτία και Ρωσία εκτός έδρας.

24/03/2019
23:34
Τέλος στην αναμέτρηση, 2-0 νίκη για το Βέλγιο
24/03/2019
23:32
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
24/03/2019
23:30
89' Αλλαγή για το Βέλγιο

Έξω ο Μπατσουαγί και μέσα ο Μπρετ.

24/03/2019
23:29
88' Ευκαιρία για την Κύπρο

Ο Λαΐφης πήρε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κουρτουά.

24/03/2019
23:22
80' Τελευταία αλλαγή για την Κύπρο

Ο Μηνάς Αντωνίου έδωσε τη θέση του στον Αντρέα Μακρή.

24/03/2019
23:16
75' Δεύτερη αλλαγή για την Κύπρο

Ο Ματίας Σπόλιαριτς πέρασε στην θέση του Γιώργου Εφραίμ.

24/03/2019
23:10
69' Προϋπόθεση ευκαιρίας για την Κύπρο

Ο Παπουλής έξω από την περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε μακριά έξω. Δεν απείλησε τον Κουρτουά.

24/03/2019
23:09
68' Δεύτερη αλλαγή για το Βέλγιο

Ο Καράσκο πέρασε στη θέση του Τ. Αζάρ.

24/03/2019
23:01
60' Σχόλιο

Τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους είναι στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο ημίχρονο. Το Βέλγιο έχει ανούσια την κατοχή της μπάλας ενώ δεν απειλεί την εστία του Πάρντο.

Οι διεθνείς μας προσπαθούν να πάρουν κάποια μέτρα όμως χωρίς μεγάλη επιτυχία.

24/03/2019
22:57
56' Πρώτη αλλαγή για το Βέλγιο

Ο Μέρτενς αποχώρησε από την αναμέτρηση για να δώσει τη θέση του στον Γιανουζάι.

24/03/2019
22:54
54' Μακρινό σουτ για το Βέλγιο

Ο Τίλεμανς από τα 30 μέτρα προσπάθησε να νικήσει τον Πάρντο όμως το σουτ του έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

24/03/2019
22:46
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Με αλλαγή η χώρας μας. Στη θέση του Ντόσα ο Άντονι Γεωργίου.

24/03/2019
22:30
Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις 2-0 μπροστά οι Βέλγοι
24/03/2019
22:22
37' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την Εθνική μας

Ο Παπουλής από πλάγια έκανε την ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Κουρτουά μάζεψε σταθερά την μπάλα.

24/03/2019
22:20
36' Ευκαιρία για το Βέλγιο

Ο Μπατσουαγί έκανε το πλασέ από πλάγια όμως ο Πάρντο κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα σταθερά.

24/03/2019
22:19
Προσέλευση κόσμου

10.000 κόσμου στις κερκίδες του ΓΣΠ.

24/03/2019
22:14
30' Σχόλιο πρώτου ημίωρου

Μετά τα δύο πρώτα γκολ η Εθνική μας δείχνει ότι προσπαθεί να πάρει κάποια μέτρα στο γήπεδο όμως η ποιότητα των παιχτών του Βελγίου δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες τους.

Οι Βέλγοι μας έχουν δώσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να απειλήσουμε την εστία του Κουρτουά.

24/03/2019
22:03
Στατιστικό για Αζάρ

Συμπληρώνει 100 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του. Σημείωσε το πέμπτο γκολ κατά της χώρας μας στις φορές που την έχει αντιμετωπίσει ενώ και το 30ο με τη φανέλα του Βελγίου.

24/03/2019
22:02
18' Γκολ για το Βέλγιο

Διπλασιάζει τα γκολ του το Βέλγιο με τον Μπατσουαγί. Στην άμυνα της ομάδας μας, πέρασε τον Πάρντο και σε κενό τέρμα έκανε το 2-0.

α

24/03/2019
22:00
15' Σχόλιο πρώτων 15 λεπτών

Μπροστά στο σκορ με 1-0 από το 10ο λεπτό με το γκολ του Αζάρ. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γκολ δεν έχουν δημιουργήσει μεγάλες ευκαιρίες στην εστία της ομάδας μας. Έχουν την κατοχή της μπάλας όμως με φλύαρο τρόπο.

24/03/2019
21:54
10' Γκολ για το Βέλγιο

Έφυγε πίσω από την άμυνα ο Μπατσουαγί έδωσε πίσω την μπάλα για τον Έντεν Αζάρ ο οποίος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

α

24/03/2019
21:48
3' Πρώτο κόρνερ στην αναμέτρηση για το Βέλγιο

Απομάκρυνε τον κίνδυνο η άμυνα της ομάδας μας.

24/03/2019
21:46
1' Πρώτο σουτ στην αναμετρηση

Ο Μηνάς Αντωνίου από μακρινή απόσταση επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άστοχα έξω.

24/03/2019
21:44
1' Έναρξη της αναμέτρησης