Προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε στην Τουρκία κόντρα στην Φενέρ η ΑΕΚ

Πέμπτη, 6/10/2022 - 23:56

Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτης εκτός έδρα ήττα με 2-0 από την Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Οι «κιτρινοπράσινοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν κόντρα στην γηπεδούχο, που καθ' όλη την διάρκεια του ματς, είχε ψηλά τις γραμμές της και πίεζε, για την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα να απειλεί συνεχώς την εστία του Πίριτς.

Τα «κίτρινα καναρίνια» ήταν κυρίαρχα στον αγώνα, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και δεν έδωσαν περιθώρια στους Λαρνακείς, εμποδίζοντας την κυκλοφορία τους με υψηλό πρέσινγκ και μάχες στην μεσοεπιθετική γραμμή του γηπέδου.

Το σκορ άνοιξε ο Μπατσουαγί στο 35ο λεπτό και το διπλασίασε ο Μάμας με αυτογκόλ στο 79ο λεπτό.

Μετά την ήττα η ΑΕΚ παρέμεινε στην τρίτη θέση με 3 βαθμούς, ενώ η Φενέρμπαχτσε έφτασε τους 7 και βρίσκεται σε ισοβαθμία με τη Ρεν, στην κορυφή του ομίλου.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά, την Πέμπτη (13/10) στην «Αρένα». για την 4η αγωνιστική των ομίλων της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ θα γνωρίσει την πρώτη εκτός έδρας ευρωπαϊκή ήττα της, από την Φενερμπαχτσέ με 2-0.

06/10/2022
23:51
90' Τρία λεπτά επιπλέον χρόνος
06/10/2022
23:50
88' Διπλή αλλαγή για την Φενερμπαχτσέ

Γκιουλέρ και Αζίς εντός, εκτός οι Ρόσι και Μπατσουαγί

06/10/2022
23:49
80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Λέδες και Λόπες εκτός, μέσα οι Πονς και Τρισκόφσκι

06/10/2022
23:40
79' ΓΚΟΛ για την Φενέρμπαχτσε 2-0

Μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Μάμα και κατέληξε στα δίκτυα του Πίριτς.

06/10/2022
23:35
72' Τριπλή αλλαγή για την Φενερμπαχτσέ

Μέσα οι Καντιόγλου, Βαλένσια και Καχβετσί, εκτός οι Λίνκολν, Μορ και Σάμουελ

06/10/2022
23:33
71' Φάση για την ΑΕΚ

Ο Λέδες επιχείρησε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

06/10/2022
23:30
69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Οι Ολατούντζι και Ναούμ θα πάρουν την θέση των Σανχούρχο και Άλτμαν.

06/10/2022
23:26
65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έφυγε στην πλάτη της άμυνας στην κόντρα επίθεση, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρο της τούρκικης ομάδας, έσκαψε την μπάλα, όμως δεν ήταν καλή η εκτέλεση και η μπάλα κατέληξε άουτ.

06/10/2022
23:16
55' Μεγάλη ευκαιρία για την Φενέρμπαχτσε

Ο Μορ μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, ο Πίριτς απέκρουσε και στην συνέχεια η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

06/10/2022
23:11
50' Φάση για την Φενερμπαχτσέ

Ο Κρέσπο θα επιχειρήσει το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω, από την εστία του Πίριτς.