«Άλωσε» το Βέλγιο και βλέπει ομίλους… Europa League η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 18/8/2022 - 23:19

Αφεντικό για πρόκριση η Ομόνοια!

Η ομάδα της Λευκωσίας, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στο Βέλγιο κόντρα στη Γάνδη, πήρε τη νίκη με 2-0 στην πρώτη μεταξύ τους συνάντηση για τα play-off του Europa League που τη βάζει σε θέση οδηγού για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Σκόρερ για την Ομόνοια ο Χαράλαμπος Χαραλάμπους στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μπάρκερ στο 76ο λεπτό.

Η Ομόνοια μπήκε πιο ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους Βέλγους και το πέτυχε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Φαμπιάνο, πλην μιας ευκαιρίας λίγο πριν την ανάπαυλα. Αντιθέτως, η ομάδα του Λένον ήταν η ομάδα που δημιούργησε περαιτέρω κινδύνους, αναζητώντας το δεύτερο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε, η Ομόνοια σε θέση άμυνας και η Γάνδη να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Οι Βέλγοι ανέβασαν… στροφές, πίεσαν την άμυνα των «πρασίνων» και δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά, ο Φαμπιάνο όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών» σώζοντας την ομάδα του. Μάλιστα, η ομάδα του Νιλ Λένον εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που άφησαν οι Βέλγοι, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ.

H ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη την ερχόμενη Πέμπτη (25/08) στις 20:00 στο ΓΣΠ. Με πρόκριση η Ομόνοια θα βρεθεί στους ομίλους του Europa League, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στους ομίλους του Conference League.

18/08/2022
23:49
Λένον: «Είμαι περήφανος για την ομάδα»

Σύντομος ήταν στις δηλώσεις του μετά τη σπουδαία νίκη της Ομόνοιας επί της Γάνδης εκτός έδρας (2-0) ο προπονητής των «πρασίνων», Νιλ Λένον, ο οποίος εξέφρασε την περηφάνια του για την ομάδα του και χαρακτήρισε φανταστική την εμφάνισή της, ενώ τόνισε πως δεν τελείωσε τίποτα.

Συγκεκριμένα είπε: «Είμαι τρομερά περήφανος για την ομάδα, όλους τους παίκτες μου, τους οπαδούς που ήρθαν από την Κύπρο και παρακολούθησαν μια φανταστική, μια εκπληκτική εμφάνιση από την ομάδα. Αλλά είναι μόνο το πρώτο ημίχρονο. Η Γάνδη είναι μια ομάδα με ποιότητα, δεν τελείωσε τίποτα. Είμαστε ικανοποιημένοι με τη νίκη όμως υπάρχει και ο επαναληπτικός».

18/08/2022
23:19
Τέλος, 2-0 νίκη για την Ομόνοια

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση πλέον το «τριφύλλι»!

α

18/08/2022
23:16
90+1' Μακρινό σουτ για τη Γάνδη

Ο Φαμπιάνο με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ.

18/08/2022
23:16
Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 2-0 για την Ομόνοια.

18/08/2022
23:11
86' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ανδρόνικος Κακουλλής παραχωρεί τη θέση του στον Ανδρόνικο Κακουλλή.

18/08/2022
23:06
81' Διπλή αλλαγή για τη Γάνδη

Ο Οκούμου αντί του Όλσεν και ο Γκοντέου αντί του Τοροναρίνγκα.

18/08/2022
23:05
80' Ευκαιρία για τη Γάνδη

Σουτ του Χονγκ στην περιοχή, έπεσε ο Φαμπιάνο και έσωσε ξανά.

18/08/2022
23:02
76' Γκολ για την Ομόνοια

Η μπάλα στρώθηκε με το κεφάλι από τον Κακουλλή στον Μπάρκερ, ο οποίος με υποδειγματικό τελείωμα εντός περιοχής διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

0

18/08/2022
22:58
73' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο σκόρερ της Ομόνοιας, Χαραλάμπους, δίνει τη θέση του στον Παπουλή και ο Μπρούνο δίνει τη θέση του στον Μπάρκερ.

18/08/2022
22:55
70' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Μπέζους αντί του Μιξ. Ο Ουκρανός χειροκροτείτε κατά την είσοδο του από τους φίλους της Γάνδης.

18/08/2022
22:53
68' Τεράστια στιγμή για τη Γάνδη

Τετ α τετ με τον Φαμπιάνο ο Κάιπερς, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας άπλωσε το σώμα του και έδιωξε με τα πόδια, σίγουρο γκολ.

18/08/2022
22:45
60' Αυξάνει την πίεση η Γάνδη

Οι Βέλγοι θέλουν το γκολ της ισοφάρισης για να μπουν ξανά στο... κόλπο της πρόκρισης με αξιώσεις.

18/08/2022
22:40
55' Δοκάρι για τη Γάνδη

Σέντρα στην περιοχή, ο Κάιπερς έπιασε την κεφαλιά όμως αυτή σταμάτησε στο δοκάρι του Φαμπιάνο.

18/08/2022
22:30
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές ο Λένον, μια αλλαγή για τους γηπεδούχους.

Οφόε στη θέση του Φορτούνα.

18/08/2022
22:15
Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις, μπροστά με 1-0 η Ομόνοια

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο Βέλγιο, με την Ομόνοια να προηγείται με 1-0 της Γάνδης στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους συνάντησης για τα play-off του Europa League. Γκολ το οποίο ήρθε με τον Χαραλάμπους στο 19ο λεπτό.

Η Ομόνοια μπήκε πιο ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους Βέλγους. Στη συνέχεια του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Φαμπιάνο, πλην μιας ευκαιρίας. Αντιθέτως, η ομάδα του Λένον ήταν η ομάδα που δημιούργησε περαιτέρω κινδύνους.

β

18/08/2022
22:12
42' Ευκαιρία για τη Γάνδη

Ο Χάουγκε από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να πέσει και να διώξει.

18/08/2022
21:57
27' Eυκαρία για την Ομόνοια

Ο Μιξ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως το τελείωμα του Αμερικανού σταμάτησε στα σώματα.

18/08/2022
21:49
19' Γκολ για την Ομόνοια

Στην περιοχή ο Χαραλάμπους, έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα των Βέλγων.

α

18/08/2022
21:42
12' Πρώτη φάση για τους Βέλγους

Καλή φάση για την Γάνδη με το διαγώνιο σουτ του Χιουσλάγκερ να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

18/08/2022
21:40
10' Μπήκε... ορεξάτα η Ομόνοια

Η ομάδα της Λευκωσίας θέλει να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να βρει ακόμη τη μεγάλη φάση.

18/08/2022
21:30
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Βέλγιο

Στη σέντρα η Ομόνοια.

18/08/2022
21:27
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις η ομάδα της Λευκωσίας, με τις γαλάζιες οι γηπεδούχοι.

18/08/2022
20:43
«Πηγαδάκι» από τους διοικούντες της Ομόνοιας

Σταύρος Παπασταύρου, Σίμος Ταραπουλούζης και Δημήτρης Γρηγόρη τα... λένε πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

18/08/2022
20:25
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Σχηματισμό 5-3-2 επιλέγει ο Νιλ Λένον και τον Φαμπιάνο στο τέρμα. Γιούστε, Μίλετιτς και Παναγιώτου στο κέντρο της άμυνας, με τον Λέτσιακς αριστερά και τον Μάθιους δεξιά στα μετόπισθεν.

Στη μεσαία γραμμή για το «τριφύλλι» θα αγωνιστούν οι Μιξ Ντίσκερουντ, Μπασιρού και Νικόλας Παναγιώτου. Δίδυμο στην επίθεση οι Μπρούνο και Κακουλλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Βενιζέλου, Ασημένος, Σάββα, Παπουλής, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Μπέζους, Μάταβς