Ολοκληρώθηκε η μάχη της πρώτης εξάδας

Σάββατο, 23/2/2019 - 19:55

Η Ομόνοια είναι η ομάδα που πήρε τελικά την έκτη θέση στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να κερδίσει την ΑΕΛ με 2-0 και έφτασε στους 31 βαθμούς. Τα γκολ για τους «πράσινους» ο Ραμίρεζ (36’ και 62’).

Στην άλλη αναμέτρηση η Ανόρθωση τελικά κατάφερε και αυτή με τη σειρά της να πάρει τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Ερμή όμως δεν μπόρεσε για κάτι καλύτερο καθώς η Ομόνοια πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΛ. Έτσι η ομάδα της Αμμοχώστου μένει στο δεύτερο γκρουπ.  Tο σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Λαβόρδε (12') με τον Ερμή να καταφέρνει να ανατρέψει προσωρινά το σκορ καθώς έκανε το 2-1 με τον Κατσιατή (29') και Ντίντακ (69'). Τελικά η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Στεφανέλι από το σημείο του πέναλτι στο 83ο λεπτό και του Κατσαράβα 90ο λεπτό.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Ανόρθωση θα αγωνιστεί στο δεύτερο γκρουπ των πλέι οφ.

Να θυμίσουμε ότι το μεσημέρι του Σαββάτου το Εφετείο έκανε γνωστή την απόφαση του για την έφεση της Ανόρθωσης στην υπόθεση Ουζόχο. Το Εφετείο αποφάσισε όπως απορρίψει την έφεση της «Κυρίας» και κατακυρώσει την αρχική απόφαση του Αθλητικού Δικαστή. Οι εξελίξεις πάντως στην ομάδα της Αμμοχώστου φαίνεται πως είναι αλυσιδωτές καθώς ο πρόεδρος Αντρέας Παντελή φαίνεται να έχει λάβει την απόφαση να αποχωρήσει από την προεδρία

23/02/2019
19:51
Τέλος στην αναμέτρηση και νίκη για την Ανόρθωση με 3-2
23/02/2019
19:50
90' Γκολ για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στις καθυστερήσεις με τον Νίκα Κατσαράβα ο οποίος με πανέμορφη προβολή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από όμορφη μπαλιά του Στεφανέλι.

23/02/2019
19:44
88' Δεύτερο δοκάρι για τον Ερμή

Ο Δημητρίου απομάκρυνε την μπάλα με τον Μαύρου να είναι παραλήπτης όμως δεν κατάφερε να στοχεύσει σωστά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

23/02/2019
19:40
84' Δοκάρι για τον Ερμή

Στην αμέσως επόμενη φάση της ισοφάρισης, ο Ερμής έχασε δοκάρι με τον Μαύρου.

23/02/2019
19:39
83' Γκολ για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει πέναλτι του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Στεφανέλι. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν λάθεψε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 2-2.

23/02/2019
19:26
Τα νέα βαθμολογικά δεδομένα

Η Ομόνοια πλέον βρίσκεται με 2-0 μπροστά στο σκορ κόντρα στην ΑΕΛ και αποκτά τεράστιο προβάδισμα για την κατάληψη της έκτης θέσης. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου με νίκη της ανεβαίνει στους 31 βαθμούς.

Από την άλλη η Ανόρθωση βρίσκεται σε πολύ δύσκολη κατάσταση καθώς πλέον είναι πίσω στο σκορ κόντρα στον Ερμή με 2-1. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει την ομάδα του Στρέπελ στους 25 βαθμούς και εκτός εξάδας.

23/02/2019
19:25
69' Γκολ για τον Ερμή

Ο Ερμής καταφέρνει να φέρει τα πάνω κάτω και έτσι πλέον προηγείται με 2-1 της Ανόρθωσης. Ο Ντεβέσα με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Δημητρίου.

23/02/2019
19:24
62' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Ραμίρεζ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα δικά του καθώς κάνει το 2-0. Έγινε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ και μετά από κόντρες ο Κοσταρικανός ευνοήθηκε και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

23/02/2019
19:06
46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο «ΓΣΠ»

Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια με τον Παναγή να αποχωρεί και να δίνει τη θέση του στον Μεχίας.

23/02/2019
19:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ Ερμή και Ανόρθωσης
23/02/2019
18:38
Τα βαθμολογικά δεδομένα

Με το γκολ του Ραμίρεζ η Ομόνοια ανεβαίνει στους 31 βαθμούς ενώ η Ανόρθωση παραμένει στο ισόπαλο 1-1 με τον Ερμή και τους 26 βαθμούς.

23/02/2019
18:37
36' Γκολ για την Ομόνοια

Μπαλιά από τον Γκόμεθ στον Ραμίρεζ ο οποίος τελείωσε εντυπωσιακά την φάση στο παραθυράκι του Πρόσεκ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό είναι το τέταρτο γκολ για τον Κοσταρικανό με τη φανέλα της Ομόνοιας.

23/02/2019
18:28
29' Γκολ για τον Ερμή

Ο Γιώργος Κατσατής μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο σουτ κατάφερε να νικήσει τον Δημητρίου για να κάνει το 1-1 για την ομάδα του. Πλέον τα βαθμολογικά δεδομένα άλλαξαν εκ νέου.

6) Ομόνοια - 29 βαθμούς
7) Ανόρθωση - 26 βαθμούς

23/02/2019
18:17
19' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Νίκα Κατσαράβα βρέθηκε τετ α τετ με τον Αραμπατζή όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και ανακόπηκε από τον Ελλαδίτη τερματοφύλακα του Ερμή.

23/02/2019
18:16
15' Ισορροπημένο παιχνίδι στο «ΓΣΠ»

Βρήκε κάποιες ευκαιρίες η ομάδα της Λεμεσού όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει.

23/02/2019
18:11
Νέα βαθμολογικά δεδομένα

Με αυτό το γκολ της Ανόρθωσης η «Κυρία» φτάνει στους 28 βαθμούς όμως παραμένουν στην έβδομη θέση καθώς η Ομόνοια βρίσκεται ακόμη στο 0-0 με την ΑΕΛ και έχει 29 βαθμούς.

23/02/2019
18:10
12' Γκολ για την Ανόρθωση

Φοβερό γύρισμα από τον Κατσαράβα στο ύψος της μεγάλης περιοχής για τον Λαβόρδε ο οποίος με όμορφο συρτό σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Αυτό είναι το πρώτο γκολ του Ρικάρντο Λαβόρδε στην επιστροφή του στην Ανόρθωση. Είχε να σκοράρει με τη φανέλα της Ανόρθωσης από τις 9/3/2013 σε αγώνα με την ΑΕΚ Λάρνακας.

23/02/2019
18:01
1' Ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο ΓΣΠ

Με μικρή χρονική διαφορά ξεκίνησε και η αναμέτρηση της Ομόνοιας με την ΑΕΛ.

23/02/2019
17:58
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή»

Σέντρα στην αναμέτρηση του Ερμή με την Ανόρθωση.

23/02/2019
17:53
Η τοποθέτηση της Ανόρθωσης για το Εφετείο αλλά και τον πρόεδρο

Ο εκπρόσωπος τύπου της Ανόρθωσης Σάββας Πηλακούτας μίλησε στην κάμερα της Cytavision λίγο πριν την σέντρα της αναμέτρησης με τον Ερμή. Μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στις τελευταίες εξελίξεις στην Ανόρθωση, την απόφαση του Εφετείου αλλά και τα όσα ακούγονται για την απομάκρυνση του Αντρέα Παντελή από την προεδρία.

«Ουσιαστικά μετά την απόφαση του Εφετείου, έχουν οριστικοποιηθεί πολλά βαθμολογικά δεδομένα. Κοιτάζουμε τα βαθμολογικά δεδομένα τώρα. Η απόφαση του Εφετείου είναι αυτή που είναι, δεν μπορούμε να την αλλάξουμε. Καλούμαστε να κάνουμε την δουλειά μας και ευελπιστούμε πως δεν θα επηρεαστούν οι ποδοσφαιριστές μας. Χρειάζεται να το ξεχάσουμε, αν και δεν είναι εύκολο. Οι επόμενες μέρες δεν θα είναι εύκολες σε όλα τα επίπεδα. Μετά το τέλος του αγώνα, θα πούμε περισσότερα. Δεν έχει υπάρξει ενημέρωση από τον πρόεδρο για οτιδήποτε. Ο πρόεδρος είναι εδώ στο γήπεδο και έχουμε αγώνα τώρα. Αντιλαμβάνεσαι πως οι αποφάσεις ήρθαν πολύ γρήγορα. Θα δούμε τα δεδομένα και θα παρθούν οι αποφάσεις τις επόμενες μέρες».

23/02/2019
17:51
Η θέση της Ομόνοιας για την απόφαση του Εφετείου

Στην κάμερα της PrimeTel μίλησε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου λίγο πριν την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης. Ο Εκπρόσωπος των «πρασίνων» αναφέρθηκε στην απόφαση του Εφετείου αλλά και στο πως προσεγγίζουν το ντέρμπι με την ΑΕΛ.

«Δεν μας απασχολούσε. Δουλεύαμε στο “Ηλίας Πούλλος” για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Όπως και στο “Αντ. Παπαδόπουλος”. Ο αγωνιστικός μας προσανατολισμός ήταν ξεκάθαρος, άσχετο αν δεν ήρθε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Ο καθένας μπορεί να το εκλαμβάνει διαφορετικά, ο κάθε ποδοσφαιριστής. Εμάς το μήνυμα ήταν αυτό, να επικεντρωθούμε στο παιχνίδι. Αυτό θέλουμε σήμερα. Είναι ένα παιχνίδι τελικός. Να κερδίσουμε, να δείξουμε αντοχές».

23/02/2019
17:42
Τα υπάρχοντα βαθμολογικά δεδομένα

Η Ομόνοια βρίσκεται στην έκτη θέση με 28 βαθμούς και με βαθμολογικό κέρδος κόντρα στην ΑΕΛ εξασφαλίζει την παρουσία της στην εξάδα.

Από την άλλη η Ανόρθωση έχει 25 βαθμούς και πλέον μόνο με δική της νίκη και ήττα της Ομόνοιας μπορεί να βρεθεί στην πρώτη εξάδα.