Τελικό: Η «μάχη» του τίτλου στην Αγγλία (BINTEO)

ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ

Πρωταθλήτρια για έκτη φορά στην ιστορία της η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη Μπράιτον κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου με 4-1.

Για τους γηπεδούχους της Μπράιτον σκόραρε στο 27ο λεπτό ο Μάρεϊ ενώ η ανατροπή για τη Σίτι ήρθε με τα γκολ των Αγουέρο (28’), Λαπόρτ (38’), Μάρεζ (63’) και Γουντογκαν (72’).

Στο άλλο κρίσιμο παιχνίδι της αγωνιστικής η Λίβερπουλ έκανε το καθήκον της και επικράτησε με 2-0 της Γουλβς χάρη στα γκολ του Μανέ στο 17ο λεπτό και 81ο.

Τέλος στις αναμετρήσεις, πρωταθλήτρια η Σίτι

Ακολουθεί εκτενές ρεπορτάζ για τους πρωταθλητές Αγγλίας αλλά και το πως ευνοείται ο ΑΠΟΕΛ από την τέταρτη θέση που πήρε η Τότεναμ.

12/05/2019
18:39
81΄Γκολ για τη Λίβερπουλ

Παρά την απώλεια του τίτλου η Λίβερπουλ κάνει το καθήκον της και νικάει με 2-0 τη Γουλβς με δεύτερο γκολ του Μανέ.

12/05/2019
18:32
72' Άλλο ένα γκολ για την Σίτι

Πανέμορφη εκτέλεση από τον Γκουντογκάν ο οποίος δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τίτλου.

12/05/2019
18:23
64' Γκολ... τίτλου για τη Μάντσεστερ Σίτι

Πανέμορφη προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής από τον Μάρεζ ο οποίος στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα και κάνει το 3-1 για τους «πολίτες».

12/05/2019
18:18
60' Τα δεδομένα του τίτλου

Τα αποτελέσματα μένουν ως έχουν από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Σίτι προηγείται με 2-1 της Μπράιτον εκτός έδρας ενώ η Λίβερπουλ με 1-0 της Γουλβς.

Με τα υπάρχοντα δεδομένα η Σίτι στέφεται πρωταθλήτρια για έκτη φορά στην ιστορία της.

12/05/2019
18:15
60' Ενημέρωση από τα άλλα γήπεδα

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ απέναντι στη Μπένρλι εκτός έδρας με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 58ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 εντός έδρας κόντρα στη Κάρντιφ χάρη σε δεύτερο γκολ του Μέντεζ.

12/05/2019
18:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στα Αγγλικά γήπεδα
12/05/2019
17:48
Hμίχρονο σε όλες τις αναμετρήσεις
12/05/2019
17:37
38' Γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι

Γκολ τίτλου μπορεί να αποδειχθεί το γκολ του Λαπορτ. Ο Ισπανός μετά από εκτέλεση κόρνερ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για την ολική ανατροπή.

12/05/2019
17:28
28' Άμεση απάντηση της Μάντσεστερ Σίτι

Ο Σέρχιο Αγουέρο με πλασέ εντός περιοχής φέρνει άμεσα το παιχνίδι στα ίσα.

12/05/2019
17:26
27' Γκολ για τη Μπράιτον

Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ η Μπράιτον παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Πλέον με αυτά τα αποτελέσματα η Λίβερπουλ έχει το απόλυτο προβάδισμα για τον τίτλο.

12/05/2019
17:23
23' Γκολ για την Κάρντιφ στο Όλντ Τράφορντ

Ο Μέντεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά την ομάδα του απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Δείτε το γκολ της Κάρντιφ εδώ

12/05/2019
17:18
17' Γκολ για την Λίβερπουλ

Ο Σάντιο Μανέ βάζει μπροστά τους «κόκκινους» και πλέον με αυτά τα αποτελέσματα η Λίβερπουλ έχει τον τίτλο στα χέρια της μέχρι στιγμής.

12/05/2019
17:16
15' Γκολ και για την Γουέστ Χαμ

Τα σφυριά ανοίγουν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Νομπλ στην έδρα της Γουότφορντ.

12/05/2019
17:15
14' Παίρνει σημαντικό προβάδισμα η Νιούκαστλ

Με γκολ των Σέλβεϊ στο 9ο λεπτό και Πέρεθ στο 11ο λεπτό η Νιουκαστλ πήρε σημαντικό προβάδισμα με 2-0 εκτός έδρας απέναντι στη Φούλαμ.

12/05/2019
17:04
3' Πρώτη γκολ της αγωνιστικής για τη Τότεναμ

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ απέναντι στην Έβερτον μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Έρικ Ντάιερ. Εξέλιξη που είναι θετική για τον ΑΠΟΕΛ.

12/05/2019
17:00
1' Έναρξη στις αναμετρήσεις

Οι ενδεκάδες στο Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι

Μπράιτον: Ράιαν, Μπρούνο, Ντάφι, Ντανκ, Μπερνάρντο, Νοκάερτ, Καγιάλ, Μπισουμά, Τζαχανμπάκς, Γκρος, Μάρεϊ

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκιντογκάν, Ντ. Σίλβα, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγκουέρο

12/05/2019
16:37
Οι ενδεκάδες στο Λίβερπουλ - Γουλβς

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Μανέ, Σαλάχ, Οριγκί

Γουλβς: Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Μπένετ, Ντόχερτι, Μουτίνιο, Νέβες, Γιόνι, Ντεντόνκερ, Τζότα, Χιμένεζ

Νικητής ο Χάμιλτον στη Βαρκελώνη, 1-2 για Mercedes

Πέμπτο σερί 1-2 για τα «ασημένια βέλη», τρίτη νίκη για τον Άγγλο παγκόσμιο πρωταθλητή
12/05/2019 - 18:08