«Κουλούρια» για την Ομόνοια στο Καζακστάν (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 16/9/2021 - 19:23

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση της Ομόνοιας στους ομίλους του Conference League καθώς οι πρωταθλητές Κύπρου έμειναν στο ισόπαλο, 0-0, κόντρα στην Καϊράτ στο Καζακστάν στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου.

Η Καϊράτ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να πιέσει την Ομόνοια. Οι Καζάκοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο, όμως δεν κατάφεραν να τις μετατρέψουν σε γκολ. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι «πράσινοι» κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν και αυτοί με τη σειρά τους κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έριξαν εμφανώς το ρυθμό της αναμέτρησης, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι περιορισμένες. Με εξαίρεση το τετ α τετ των γηπεδούχων με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρησης, δεν υπήρξαν άλλες ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Έτσι, αναπόφευκτα οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία.

Ισοπαλία η οποία πέραν από τον ένα πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης, βάζει στα ταμεία της Ομόνοιας €166.000. Ποσό το οποίο δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο για καμία κυπριακή ομάδα.

Για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης, η Ομόνοια στις 30 Σεπτεμβρίου θα υποδεχθεί στις 22:00 στο ΓΣΠ την Καραμπάχ. Στην άλλη αναμέτρηση του όγδοου ομίλου, την ίδια ώρα, η Βασιλεία υποδέχεται την Καϊράτ.

16/09/2021
20:00
Οικονομική... ένεση για την Ομόνοια

Οι πρωταθλητές Κύπρου με την ισοπαλία στο Καζακστάν, έβαλαν στα ταμεία τους €166.000.

16/09/2021
19:35
To... τρίτο ημίχρονο από το Καζακστάν, οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Όσα ειπώθηκαν από τον Χένινγκ Μπεργκ και τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας μετά την ισοπαλία με την Καϊράτ.

16/09/2021
19:23
Τέλος το παιχνίδι στο Καζακστάν

Χωρίς γκολ οι δύο ομάδες, έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

0

16/09/2021
19:19
90' Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια

Σέχου στο παιχνίδι αντί του Ψάλτη.

16/09/2021
19:19
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Χωρίς γκολ η αναμέτρηση ακόμη.

16/09/2021
19:15
87' Σουτ για την Καϊράτ

Σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε εκτός εστίας του Φαμπιάνο.

16/09/2021
19:13
85' Παραμένει το 0-0

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έχει πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στη δημιουργία.

16/09/2021
19:08
80' Δεύτερη αλλαγή (και) για τους γηπεδούχους

Περνάει εκτός ο Βάγκνερ Λαβ, για να μπει στη θέση του ο Αλικούλοβ.

16/09/2021
18:55
67' «Αγγίζει» το γκολ η Ομόνοια

Ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή και μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση όμως το σουτ του δεν ήταν καλό, δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο τερματοφύλακα να σώσει την ομάδα του.

16/09/2021
18:51
63' Πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους

Καντέ έξω για να μπει ο Σουσενάτσεφ.

16/09/2021
18:49
60' Σώζει την Ομόνοια στην κυριολεξία ο Φαμπιάνο

Ο Βάγκνερ Λαβ έφυγε στην «πλάτη» της «πράσινης» άμυνας, βγήκε «φάτσα» με τον Φαμπιάνο και επιχείρησε το πλασέ, όμως ο συμπατριώτης του «κέρβερος» της Ομόνοιας έσωσε το «τριφύλλι» από σίγουρο γκολ.

16/09/2021
18:44
55' Παραμένει το 0-0 στο Καζακστάν

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Έπεσε ο ρυθμός και οι δύο ομάδες δε φαίνεται πως μπορούν να δημιουργήσουν κινδύνους στις αντίπαλες εστίες.

16/09/2021
18:35
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Δεύτερη αλλαγή από τον Μπεργκ, με τον Λοΐζου αντί του Ατιέμγουεν. Χωρίς αλλαγή οι γηπεδούχοι.

16/09/2021
18:19
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, 0-0 οι δύο ομάδες

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Συμπληρώθηκε το πρώτο 45 λεπτό στο Καζακστάν, στην αναμέτρηση της Ομόνοιας με την Καϊράτ για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Conference League, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο... άσφαιρο, 0-0.

Η αντίπαλος των «πρασίνων» στο πρώτο μέρος δεν έχει δείξει ότι υπερέχει από τους πρωταθλητές Κύπρου. Το «τριφύλλι» με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και οργανωμένο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από το Καζακστάν και γιατί όχι με τη νίκη.

0

16/09/2021
18:17
44' Αλλαγή για την Ομόνοια

Αποχώρησε χωλαίνοντας από τον αγωνιστικό χώρο ο Φώτης Παπουλής. Στη θέση του ο Παναγιώτης Ζαχαρίου.

16/09/2021
18:08
37' Τεράστια στιγμή για την Καϊράτ

Εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, με τον Αλίπ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

16/09/2021
18:02
31' Σουτ για τους γηπεδούχους

Αδύναμο σουτ του Άλβες έξω από την περιοχή, μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

16/09/2021
17:52
21' Ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Ομόνοια

Τρομερή σέντρα ξανά από το Λέτσιακς, με τον Ψάλτη να κάνει το πλασέ όμως ο Ντούκαλιτς έσωσε την ομάδα του προ της τελικής γραμμής.

16/09/2021
17:48
17' Απειλεί η Ομόνοια

«Φαρμακερή» σέντρα του Λέτσιακς από αριστερά, με τον Ψάλτη να πιάνει το βολέ στο δεύτερο δοκάρι όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους πρωταθλητές Κύπρου.

16/09/2021
17:44
13' Απειλεί ξανά η Καϊράτ

Έξω από την περιοχή, η μπάλα στρώθηκε μπροστά από τον Κάντε, με τον πρώην επιθετικό της ΑΕΚ να πιάνει με την πρώτη το σουτ όμως ήταν για πολύ λίγο άστοχος.

16/09/2021
17:42
11' Πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια

Μετά από κομπίνα σε κόρνερ, βγήκε η σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων, με τον Λανγκ να πιάνει την προβολή, όμως ο τερματοφύλακας της Καϊράτ μάζεψε τη μπάλα σταθερά.

16/09/2021
17:41
10' Τεράστια ευκαιρία για την Καϊράτ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάντε έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

0

16/09/2021
17:37
6' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση

Ο Άλβες έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω χωρίς κανένα πρόβλημα για τον Φαμπιάνο.

16/09/2021
17:30
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα η Ομόνοια.

Θυμίζουμε δεν υπάρχει VAR στη διοργάνωση έως τον τελικό.

16/09/2021
17:25
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κιτρινόμαυρες ριγέ εμφανίσεις οι γηπεδούχοι, με τις λευκές οι πρωταθλητές Κύπρου.

Θα προηγηθεί το μικρό τελετουργικό με τον ύμνο της διοργάνωσης πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, μπροστά από το... σεντόνι.

0

16/09/2021
16:35
Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή της Ομόνοιας, έτοιμα και τα αποδυτήρια

Στο Στάδιο Ortalyk βρίσκεται η αποστολή της Ομόνοιας εδώ και αρκετή ώρα. Οι «πράσινοι» μάλιστα έκαναν την πρώτη αναγνωριστική βόλτα και στον αγωνιστικό χώρο πριν από την καθιερωμένη προθέρμανση.

16/09/2021
16:20
Η ανάλυση της ενδεκάδας της Ομόνοιας

Με πεντάδα στην άμυνα παρατάσσει τους «πράσινους» στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι των ομίλων της σεζόν ο Χένινγκ Μπεργκ. Σχηματισμός 5-3-2 όπως δείχνουν τα δεδομένα από τον Νορβηγό τεχνικό και έξι αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στην ΑΕΚ.

Εκτός οι Χούμποτσαν, Σέχου, Τζιωνής, Λοΐζου, Τσέποβιτς και Ζαχαρίου. Μέσα οι Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Ατιέμγουεν, Κακουλλής και Παπουλής.

Ο Φαμπιάνο θα είναι κάτω από το τέρμα, με τους Γιούστε, Παναγιώτου και Λανγκ να συνθέτουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Ο Ψάλτης θα είναι δεξί φουλ-μπακ, με τον Λέτσιακς αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή ο Γκόμεθ μαζί με τον Μπασιρού, ενώ ελαφρώς πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος θα είναι ο Φώτης Παπουλής. Δίδυμο στην επίθεση για το «τριφύλλι» θα αποτελέσουν οι Ιγιάγι Ατιέμγουεν και Ανδρόνικος Κακουλλής.

Στον πάγκο: Ουζόχο, Χοράτσκα, Σέχου, Κίκο, Χούμποτσαν, Ντούρις, Ζαχαρίου, Τζιωνής, Λοΐζου, Χαραλάμπους, Σάββα, Ασημένος

16/09/2021
16:10

Καϊράτ (Κουρμπάν Μπερντίεφ): Ποκατίλοφ, Ντούκαλιτς, Αλίπ, Μπάγκνακ, Μικάνοβιτς, Χονγκανισιάν, Πολιάκοφ, Άλβες, Κόσοβιτς, Κάντε, Λαβ

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Λαγκ, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Μπασιρού, Γκόμεθ, Παπουλής, Ατιέμγουεν, Κακουλλής

16/09/2021
16:05
Διαιτητική ομάδα

Στο παιχνίδι της Ομόνοιας στο Καζακστάν η διαιτητική ομάδα θα είναι από την Ουκρανία. Πιο συγκεκριμένα, διαιτητής της αναμέτρησης της Ομόνοιας θα είναι ο Σέρχι Μπόικο, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Βίκτορ Ματίας και Βίκτορ Νιζνίκ. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο εξίσου Ουκρανός, Βιτάλι Ρομάνοφ.