Προβλημάτισε ξανά και ηττήθηκε από το Κόσοβο η Εθνική μας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 2/6/2022 - 20:51

Ποια νέα αρχή;

Η Εθνική μας για άλλο ένα παιχνίδι ήταν κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 2-0 από το Κόσοβο στην «ΑΕΚ Αρένα» στο πλαίσιο της πρεμιέρας του Β' ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League. Τα γκολ των φιλοξενούμενων ήρθαν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού από τους Μπερίσα (65’) και Ζεγκρόβα (78’).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρνει να δημιουργήσει το μεγάλο κίνδυνο απέναντι στην αντίπαλη εστία, πλην της φάσης του Πιέρου στο τέλος του 45λέπτου. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν σιγά σιγά, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια μπροστά από την εστία του Μιχαήλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτη στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας την ευκαιρία στο Κόσοβο να κάνει ότι θέλει, δημιουργώντας πάρα πολλά προβλήματα στην αμυντική μας γραμμή. Έτσι, αναπόφευκτα ήρθαν τα γκολ των φιλοξενούμενων που τους έδωσαν το τρίποντο της νίκης.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας η Βόρεια Ιρλανδία (05/06 - 19:00) ξανά στην «Αρένα» για τη δεύτερη αγωνιστική. Στις 9 του μήνα (21:45) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα ταξιδέψει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει τη «γαλανόλευκη» στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

02/06/2022
20:51
Τέλος στην «Αρένα», ξεκίνημα με το... αριστερό για την Εθνική μας

Ήττα με 2-0 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από το Κόσοβο.

μ

02/06/2022
20:47
90' Τέσσερα επιπλέον λεπτά για το τέλος

Τα πάντα φαίνεται να έχουν πάρει το... δρόμο τους στην «Αρένα».

02/06/2022
20:43
86' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Ο Ρασίκα δίνει τη θέση του στον Μπιτίκι.

02/06/2022
20:35
78' Γκολ για το Κόσοβο

Ο Ζεγκρόβα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ και διπλασίασε τα γκολ της χώρας του.

02/06/2022
20:34
77' Κλείνει με τις αλλαγές του ο Κωστένογλου

Ο Κακουλλής πήρε τη θέση του Νικόλα Ιωάννου.

02/06/2022
20:33
Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Ο Μπερίσα δίνει τη θέση του στον Ντρέσεβιτς.

02/06/2022
20:28
71' Δοκάρι για το Κόσοβο

Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά και κατέληξε στο δοκάρι του Μιχαήλ.

02/06/2022
20:28
71' Από μια αλλαγή για τις δύο ομάδες
  • Ιντρίτζι έξω, για να μπει ο Λοσάι για το Κόσοβο.
  • Τζιωνής έξω, για να μπει ο Λοΐζου για την ομάδα μας.
02/06/2022
20:24
66' Τριπλή αλλαγή για την Εθνική μας
  • Φιλιώτης αντί του Αντωνίου.
  • Κατελάρης αντί του Χάμπου.
  • Πίττας αντί του Παπουλή.
02/06/2022
20:23
65' Γκολ για το Κόσοβο

Σουτ του Μπερίσα από το ύψος της περιοχής και 1-0 οι φιλοξενούμενοι.

,02

02/06/2022
20:20
63' Σώζει ο Μιχαήλ

Μακρινό σουτ του Ρασίκα όμως ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας ήταν πανέτοιμος και μάζεψε τη μπάλα.

02/06/2022
20:16
59' Μεγάλη ευκαιρία για το Κόσοβο

Φοβερή ατομική ενέργεια του Ζεγκρόβα, όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω.

02/06/2022
20:13
55' Μπάζει από παντού η άμυνα μας

Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Μιχαήλ βγήκε έγκαιρα και δεν επέτρεψε να δημιουργηθεί κάτι περισσότερο για το Κόσοβο.

02/06/2022
20:11
54' Νέα φάση για το Κόσοβο

Ωραίος συνδυασμός των φιλοξενούμενων, με τον Μουρίγκι να βγαίνει «φάτσα» με τον Μιχαήλ, όμως ο Γκόγκιτς τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

02/06/2022
20:08
51' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Σέντρα με τον Μουρίγκι να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε έξω. Μπήκαν ορεξάτα οι Κοσοβάροι στο δεύτερο ημίχρονο.

02/06/2022
20:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

02/06/2022
19:47
Τέλος ημιχρόνου χωρίς σκορ στην «Αρένα»

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην «ΑΕΚ Αρένα» με την Εθνική μας να βρίσκεται στο… άγονο, 0-0 κόντρα στο Κόσοβο στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Β' ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League.

η

02/06/2022
19:46
45' Ευκαιρία για το Κόσοβο

Μακρινό σουτ του Ζεγκρόβα, ο Μιχαήλ έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

02/06/2022
19:41
41' Μοναδική στιγμή για την Κύπρο

Ο Παπουλής έστρωσε στον Μηνά, με τον τελευταίο να μοιράζει στον Πιέρο στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως το πλασέ του επιθετικού της Λουντογκόρετς πέρασε μόλις έξω.

02/06/2022
19:38
37' Φάουλ σε καλό σημείο, πέρασε ανεκμετάλλευτο

Απευθείας εκτέλεση του Χάμπου, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και άλλαξε πορεία.

02/06/2022
19:22
22' Σουτ για την ομάδα μας

Κακό διώξιμο στην άμυνα του Κοσόβου, η μπάλα κατέληξε στον Κάστανο που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

02/06/2022
19:20
20' Τίποτα αξιόλογο στην αναμέτρηση

Η Εθνική μας αν και φάνηκε να μπαίνει ορεξάτη στο παιχνίδι, δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι αν και έχουν την κατοχή, είναι ακίνδυνοι επιθετικά.

0

02/06/2022
19:08
8' Πρώτη τελική στο παιχνίδι

Φαλτσαριστό σουτ του Πιέρου έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

02/06/2022
19:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην «Αρένα»

Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

02/06/2022
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις μπλε εμφανίσεις η ομάδα μας, με τις λευκές οι φιλοξενούμενοι.

Όλα έτοιμα για την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων.

02/06/2022
17:52
«Έκοψε» τρεις ποδοσφαιριστές ο Κωστένογλου

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός άφησε εκτός αποστολής από την πρεμιέρα του Nations League τους Γιάννη Σατσιά, Ματία Σπόλιαριτς και Κωνσταντίνο Λαΐφη.

Όπως πληροφορούμαστε, οι δύο πρώτοι έμειναν εκτός για λόγους τακτικής, ενώ ο Λαΐφης «κόπηκε» καθώς προέρχεται από αγωνιστική αποχή.

0

02/06/2022
17:50
H ανάλυση της ενδεκάδας της Εθνικής μας

Ο Νεόφυτος Μιχαήλ θα βρίσκεται στο τέρμα, με τους Χάμπο Κυριάκου, Άλεξ Γκόγκιτς και Νικόλα Παναγιώτου να συνθέτουν την τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Δεξί φουλ-μπακ ο Μηνάς Αντωνίου, με τον Νικόλα Ιωάννου να έχει την ευθύνη της αριστερής πτέρυγας.

Στη μεσαία γραμμή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα βρίσκεται ο Κωστάκης Αρτυματάς, με τον Γρηγόρη Κάστανο ελαφρώς πιο μπροστά του. Ο Φώτης Παπουλής θα έχει ρόλο επιτελικού μέσου, πίσω από τους Μαρίνο Τζιωνή και Πίερο Σωτηρίου που θα βρίσκονται στην κορυφή της επίθεσης.

Ο προπονητής της ομάδας μας επέλεξε σχηματισμό 3-5-2.

Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Φιλιώτης, Αντωνιάδης, Κατελάρης, Χριστοφή, Αβραάμ, Κακουλλής, Κορρέα, Λοΐζου, Μ.Ιωάννου, Πίττας.

02/06/2022
17:47

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Χάμπος, Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Μηνάς, Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής, Ν.Ιωάννου, Τζιωνής, Πιέρος

Κόσοβο (Αλέν Γκιρές): Μούριτς, Αλιτί, Κριέζιου, Ραχμανί, Καστράτι, Μπερίσα, Φαζίλι, Ιντρίζι, Ρασίκα, Ζεγκρόβα, Μουρίγκι

17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στην «Αρένα»

Η χώρα μας φιλοξενεί το Κόσοβο στις 19:00 για την πρώτη αγωνιστική του Β' ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League.