«Λύγισε» στο τέλος η Ομόνοια, όμως έφυγε με... ψηλά το κεφάλι από το Μάντσεστερ

Πέμπτη, 13/10/2022 - 23:53

Κρίμα κι άδικο...

Με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ομόνοια «λύγισε» στο Μάντσεστερ και ηττήθηκε με 1-0 από τη Γιουνάιτεντ, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Η κυπριακή ομάδα είχε μια εξαιρετική παρουσία, όμως στο τέλος έχασε μια μοναδική ευκαιρία να γράψει ιστορία στο «Ολντ Τράφορντ».

Ο Ουζόχο «κατέβασε ρολά» σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως στη μια και μοναδική αδράνεια της άμυνας, ο Μακτόμινεϊ σκόραρε στο 90+3' και χάρισε τη δύσκολη νίκη στην ομάδα του.

0

Το «τριφύλλι» φεύγει με... ψηλά το κεφάλι από το Μάντσεστερ, ξέροντας ότι έφτασε πολύ κοντά σε ένα τεράστιο αποτέλεσμα, δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε.

Στα του ομίλου, η Σοσιεδάδ  «κλείδωσε» την πρόκριση της στην επόμενη φάση, όχι ακόμα η Γιουνάιτεντ που θέλει τουλάχιστον ένα βαθμό ακόμη και η Ομόνοια θα δώσει «μάχη» με τη Σέριφ για την 3η θέση, αν και τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα, μετά το 0-3 στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

«Λύγισε» στο φινάλε η Ομόνοια και έχασε μια μοναδική ευκαιρία να γράψει μια πολύ μεγάλη και «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της

13/10/2022
23:49
90+3' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ

Λίγο πριν το τέλος, οι γηπεδούχουν σκοράρουν με τον Μακτόμινεϊ, με σουτ από κοντά και στερούν από την Ομόνοια ένα ιστορικό αποτέλεσμα

13/10/2022
23:46
+5 λεπτά καθυστερήσεις

Τόσα χωρίζουν την Ομόνοια για να γράψει ιστορία

13/10/2022
23:38
82' Άλλη μια απόκρουση του Ουζόχο

Ο Μακτόμινεϊ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας απέκρουσε ξανά

13/10/2022
23:26
70' Νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Ρονάλντο δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από αριστερά και ο Ουζόχο ξανά έδιωξε σε κόρνερ

13/10/2022
23:24
66' Κίτρινη στον Κασάμα

Για σκληρό μακράρισμα στον Κασεμίρο

13/10/2022
23:21
65' Δεύτερη αλλαγή και αναγκαστική

Αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού ο Μάθιους, μέσα ο Ψάλτης

13/10/2022
23:20
64' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ανσαριφάρντ παίρνει τη θέση του Κακουλλή

13/10/2022
23:19
63' Άλλη μια φάση για τους γηπεδούχους

Ο Σάντσο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φερνάντες από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

13/10/2022
23:16
60' Διπλή αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ

Μαλάσια και Άντονι έξω, μέσα οι Σο και Σάντσο

13/10/2022
23:15
59' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Ράσφορντ βγήκε μόνος απέναντι στον Ουζόχο, το σουτ του όμως πέρασε έξω

13/10/2022
23:04
48' Απίστευτος Ουζόχο, νέα διπλή απόκρουση

Ο Φρεντ αρχικά και ο Ρονάλντο μετά από κοντά, επιχείρησαν να σκοράρουν, όμως για άλλη μια φορά ο πορτιέρε της Ομόνοιας λέει «όχι»

13/10/2022
23:02
46' Διπλή μεγάλη απόκρουση του Ουζόχο

Συνεχίζει ο Νιγηριανός τερματοφύλακας της Ομόνοιας, αποκρούοντας δύο διαδοχικά σουτ από Άντονι και Ράσφορντ, με του δεύτερου να είναι από πολύ κοντά

13/10/2022
23:01
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες

13/10/2022
22:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ομόνοια αντέχει στο «Ολντ Τράφορντ και κρατάει στο... μηδέν τη Γιουνάιτεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την υπεροχή και την κατοχή τη μπάλα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως στις πλείστες από αυτές βρήκαν τον Ουζόχο απέναντι τους.

Η κυπριακή ομάδα αμύνεται καλά και κρατάει -για την ώρα- ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, ενώ είχε μια μοναδική αλλά και τεράστια ευκαιρία με τον Μπρούνο, ο οποίος δεν έδωσε στον αμαρκάριστο Κακουλλή.

Πάντως, στο «τριφύλλι» διαμαρτυρήθηκαν για μια φάση προς το τέλος του ημιχρόνου, όπου ο Κακουλλής έβγαινε μόνος και ο Μαρτίνεζ ως τελευταίος παίκτης τον έσπρωξε και τον έριξε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής δεν έδειξα κάτι.

0

13/10/2022
22:45
44' Ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Φερνάντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Κασεμίρο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω

13/10/2022
22:42
42' Πρώτη και τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Η κυπριακή ομάδα βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Μπρούνο να πατάει περιοχή και να σουτάρει από διαγώνια αριστερά, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, τη στιγμή που ήταν μόνος και σε ευνοϊκή θέση ο Κακουλλής, του οποίου την πάσα δεν έδωσε ποτέ

13/10/2022
22:39
39' Άλλη μια φάση για τους γηπεδούχους

Ο Άντονι έκανε καλή σέντρα από δεξιά και ο Φρεντ από ευνοϊκή θέση, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

13/10/2022
22:33
32' Δοκάρι για τη Γιουάιτεντ

Ο Κασεμίρο έπιασε ένα σουτ «βολίδα» εκτός περιοχής, με τη μπάλα να σταματάει στην οριζόντιο δοκό και τον Ουζόχο να βάζει λίγο το χέρι του και να σώζει ξανά πριν το δοκάρι

13/10/2022
22:28
28' Νέο «στοπ» του Ουζόχο στον Ράσφορντ

Ο Άγγλος εξτρέμ της Γιουνάιτεντ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

0

13/10/2022
22:25
25' Νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Φερνάντες δοκίμασε ένα καλό σουτ, εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

13/10/2022
22:22
22' Μεγάλη απόκρουση του Ουζόχο

Ο Ρονάλντο με πάσα βρήκε τον Ράσφορντ στην περιοχή, αυτός βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα και ο γκολκίπερ της Ομόνοιας απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του, κρατώντας το μηδέν

13/10/2022
22:11
11' Νέα τελική για τους γηπεδούχους

Ο Φερνάντες έκανε σέντρα-σουτ από αριστερά, με τη μπάλα να περνάει επικίνδυνα και τον Κασεμίρο να μην μπορεί να κάνει την προβολή

13/10/2022
22:09
9' Ευκαιρία με το Ρονάλντο

Ο Ράσφορντ έκλεψε και έδωσε για τον Πορτογάλο στην περιοχή, αυτός δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ από αριστερά και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

13/10/2022
22:02
2' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Φερνάντες εκτέλεσε με πάσα στον Ράσφορντ το κόρνερ, αυτός έπιασε ένα ωραίο πλασέ εκτός περιοχής και ο Ουζόχο απέκρουσε εξαιρετικά σε νέο κόρνερ

13/10/2022
22:00
1' Έναρξη του αγώνα