Ήττα από τη Ντνίπρο και… αποχαιρετά την Ευρώπη ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 27/10/2022 - 23:51

Με την ήττα και κατά συνέπεια τον αποκλεισμό επιστρέφει στην Κύπρο ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού ηττήθηκε στη Σλοβακία με 1-0 από τη Ντνίπρο στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League και έμεινε μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Το γκολ των Ουκρανών ήρθε στο 38ο λεπτό με τον Πικχαλόνοκ.

Παιχνίδι με ελάχιστες τελικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό να είναι ιδιαίτερα χαμηλός, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να βρουν το… δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή για να δημιουργήσουν κινδύνους. Παρ’ όλα αυτά, οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ σε μια ανύποπτη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας αν και προσπάθησε να αντιδράσει δεν δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην ουκρανική άμυνα, ενώ οι Λεμεσιανοί ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Ζράντι λίγο πριν το φινάλε.

Για την ερχόμενη, έκτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Conference League, οι Λεμεσιανοί θα φιλοξενήσουν στο ΓΣΠ τη Βαντούζ (03/11 - 19:45) αν και το παιχνίδι είναι βαθμολογικά αδιάφορο. Στις εγχώριες διοργανώσεις, ο Απόλλωνας την Κυριακή (30/10 – 19:00) φιλοξενεί στο Τσίρειο τον ΑΠΟΕΛ για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

23:47
90' Άλλα πέντε επιπλέον λεπτά

Πάντα πίσω στο σκορ με 1-0 ο Απόλλωνας.

27/10/2022
23:46
90' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντνίπρο

Στην κόντρα η Ουκρανοί, κάκιστο τελείωμα με τη μπάλα να καταλήγει έξω από πλεονεκτική θέση.

27/10/2022
23:44
88' Κόκκινη για τον Απόλλωνα

Αγκωνιά του Ζράντι στον αντίπαλο του στη διεκδίκηση της μπάλας, σωστή η απευθείας αποβολή του Λιβανέζου.

27/10/2022
23:41
85' Διπλή αλλαγή για τη Ντνίπρο

Ο Ναζαρένκο δίνει τη θέση του στον Μπουσανέλο και ο Πικχαλόνοκ στον Λογκίνοφ.

27/10/2022
23:39
83' Σουτ για τον Απόλλωνα

Μακρινό σουτ του Ζράντι, δεν ανησύχησε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

27/10/2022
23:38
82' Αλλαγή για τους Ουκρανούς

Τάντσικ έξω για να μπει ο Κονόνοφ.

27/10/2022
23:35
79' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στη θέση του Καμπράλ ο Ζράντι.

27/10/2022
23:26
70' Αλλαγή για τους Ουκρανούς

Κόχουτ μέσα αντί του Ρομπντίνσκι.

27/10/2022
23:24
67' Τέσσερις μαζεμένες αλλαγές από τον Καταλά

23:14
58' Δοκάρι για τη Ντνίπρο

Μακρινό σουτ, ο Γιοβάνοβιτς άγγιξε με τα ακροδάχτυλα και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

27/10/2022
23:04
48' Ευκαιρία για τη Ντνίπρο

Φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, μόλις έξω η μπάλα.

27/10/2022
23:01
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

27/10/2022
22:46
Ημίχρονο, 1-0 μπροστά η Ντνίπρο

Το σχόλιο του πρώτου 45λέπτου

Ημίχρονο στη Σλοβακία, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0 κόντρα στη Ντνίπρο, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League. Το γκολ για τους Ουκρανούς ήρθε στο 39ο λεπτό από τον Πικχαλόνοκ.

Παιχνίδι με ελάχιστες τελικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με το ρυθμό να είναι ιδιαίτερα χαμηλός, με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να βρουν το… δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή για να δημιουργήσουν κινδύνους. Παρ’ όλα αυτά, οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ σε μια ανύποπτη φάση.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας δεν έχει πολλές επιλογές καθώς καλείται να βγει πιο ψηλά και να ψάξει την ανατροπή για να παραμείνει στο… κόλπο της πρόκρισης. Την ίδια ώρα όμως πρέπει να προσέξει τα μετόπισθεν για να μη δεχθεί άλλο γκολ.

0

27/10/2022
22:45
45' Άλλο ένα λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για τους Ουκρανούς.

27/10/2022
22:39
39' Γκολ για τη Ντνίπρο

Μακρινό σουτ για τους Ουκρανούς με τον Πικχαλόνοκ, κάκιστη αντίδραση του Γιοβάνοβιτς και 1-0 οι γηπεδούχοι.

27/10/2022
22:34
34' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Σέντρα στη μικρή περιοχή του Απόλλωνα, με τον Ναζαρένκο να βάζει την προβολή, στέλνοντας όμως τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

27/10/2022
22:25
25' Αγνοούνται οι τελικές

Οι δύο ομάδες δε μπορούν να δημιουργήσουν με ευκολία ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον ρυθμό να είναι πολύ αργός.

ξ

27/10/2022
22:12
12' Πρώτη αξιόλογη τελική

Μακρινό σουτ των Ουκρανών, μάζεψε εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

27/10/2022
22:00
1' Σέντρα στη Σλοβακία

Ξεκίνησε η αναμέτρηση του Απόλλωνα με τη Ντνίπρο.

27/10/2022
21:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις ο Απόλλωνας, με τις κίτρινες οι Ουκρανοί.

27/10/2022
21:43
Η ΑΕΚ έγραψε... ιστορία

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε την ισοπαλία, 3-3 με τη Ντινάμο Κιέβου και «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του Conference League.

27/10/2022
21:35
«Καθάρισε» την πρόκριση η Αλκμάαρ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου
27/10/2022
20:40
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του στη Σλοβακία ο Νταβίντ Καταλά. Οκτώ αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό έκανε ο Ισπανός προπονητής. Συγκεκριμένα οι Χάμπος, Αλεσάμι, Σπόλιαριτς, Κολ, Γιόστεν, Ογκεντά, Πίττας και Χέντι πήραν τις θέσεις των Αρτυματά, Χαμάς, Ρέθιο, Σαχάρ, Ζράντι, Βα, Νταμπό και Ντιγκινί.

Ο Γιοβάνοβιτς θα είναι στο τέρμα, με τους Βούκασιν και Χάμπο να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα βρίσκεται ο Αλεσάμι και δεξιά ο Καμπράλ. Στη μεσαία γραμμή θα κινηθούν οι Κολ και Σπόλιαριτς, με τον Ογκεντά να κινείται πιο μπροστά ως επιτελικός μέσος. Στα άκρα της επίθεσης οι Πίττας και Γιόστεν, με τον Χέντι ως μοναδικό προωθημένος στη γραμμή κρούσης.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Νταμπό, Βα, Χαμάς, Ντιγκινί, Σαχάρ, Ζράντι

27/10/2022
20:35

Ντνίπρο (Βαλέρι Γκορόντοφ): Βάλεφ, Αντάμιουκ, Σβάτοκ, Σαράπι, Χαμάτσε, Ρουμπτσίνσκι, Μπαμπένκο, Τάντσικ, Ναζαρένκο, Πικχαλόνοκ, Ντόμπβικ

Απόλλωνας (Νταβίντ Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Βούκασιν, Χάμπος, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Κολ, Ογκεντά, Γιόστεν, Πίττας, Χέντι

27/10/2022
20:32
Διαιτητική ομάδα
  • Διαιτητής: Αντόνιο Νόμπρε (Πορτογαλία)
  • Α’ βοηθός διαιτητής: Πέδρο Ριμπέιρο (Πορτογαλία)
  • Β’ βοηθός διαιτητής: Νέλσον Φιλίπε Βίλα Περέιρα (Πορτογαλία)
  • Τέταρτος: Ρικάρντο Μπαϊσίνιο (Πορτογαλία)

Θυμίζουμε πως στο Conference League δεν υπάρχει VAR.

27/10/2022
20:30
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Απόλλωνα

Η ομάδα της Λεμεσού στις 22:00 (ώρα Κύπρου) αντιμετωπίζει στη Σλοβακία τη Ντνίπρο στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Conferene League.