«Καθάρισε» την Τουρκία και... μπήκε με το δεξί στο Euro η Ιταλία

Παρασκευή, 11/6/2021 - 23:51

Εύκολα, απλά και... ιταλικά!

Η Ιταλία επικράτησε με 3-0 της Τουρκίας στο «Ολίμπικο», στο εναρκτήριο ματς του Euro 2020, μπαίνοντας με το δεξί στη διοργάνωση.

Η «σκουάντρα ατζούρα» παρά το γεγονός ότι ζορίστηκε στο πρώτο μέρος, μετά την ανάπαυλα ήταν πιο εύστοχη και σκόραρε εις τριπλούν για να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Άντεξαν όσο μπορούσαν οι Τούρκοι, οι οποίοι δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου και άρχισαν με βαριά ήττα τη διοργάνωση και μάλιστα δεχόμενοι αρκετά γκολ, τα οποία πιθανόν να παίξουν ρόλο στην τελική βαθμολογία.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους Ιταλούς που αφήνουν ελπιδοφόρα μηνύματα, ενώ τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Ντεμιράλ (αυτ. 53'), Ιμόμπιλε (66') και Ινσίνιε (79').

Το Σάββατο (11/6, 16:00) το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Ουαλία και Ελβετία.

Στη δεύτερη αγωνιστική η Ιταλία αγωνίζεται με την Ελβετία (16/6, 22:00) και η Τουρκία με την Ουαλία (16/6, 19:00).

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

11/06/2021
23:51
Τέλος του αγώνα

Η Ιταλία επικράτησε με 3-0 της Τουρκίας και πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς στον Α' όμιλο

23:37
79' Γκολ για την Ιταλία

Ο Ινσίνιε με το χαρακτηριστικό πλασέ του από αριστερά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0

3

11/06/2021
23:24
67' Γκολ για την Ιταλία

Ο Σπινατσόλα έκανε το σουτ και ο Τσακίρ απέκρουσε, με τον Ιμόμπιλε στην επαναφορά να κάνει το πλασέ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2

2

11/06/2021
23:17
60' Νέα φάση για την Ιταλία

Ο Ινσίνιε δοκίμασε το πλασέ με τον ίδιο τρόπο και ο Τσακίρ έδιωξε σε κόρνερ

11/06/2021
23:12
55' Διπλή ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Σπινατσόλα αρχικά έκανε το διαγώνιο σουτ και ο Τσακίρ απέκρουσε, με τον Ιμόμπιλε να δοκιμάζει το ανάποδο ψαλίδι στη συνέχεια και να στέλνει τη μπάλα έξω

11/06/2021
23:10
54' Γκολ για την Ιταλία

Ο Μπεράρντι από δεξιά γύρισε στην περιοχή και ο Ντεμιράλ με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

11

11/06/2021
23:09
52' Πρώτη τελική για την Τουρκία

Ο Ουντέρ βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση και δοκίμασε το σουτ από πλάγια αριστερά, με τον Ντοναρούμα να αποκρούσει στην κλειστή γωνία

11/06/2021
23:03
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

Με αλλαγές οι δύο ομάδες. Έξω ο Γιαζίτσι και μέσα ο Ουντέρ για την Τουρκία, Ντι Λορέντζι αντί Φλορέντσι στην Ιταλία

11/06/2021
22:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Στο 0-0 Τουρκία και Ιταλία

11/06/2021
22:43
43' Νέα ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Ιμόμπιλε δοκίμασε το σουτ και ο Τσακίρ απέκρουσε δύσκολα

2

11/06/2021
22:37
37' Αδύναμο πλασέ του Ινσίνιε

Δοκίμασε να απειλήσει από το ύψος της περιοχής, με τον Τσακίρ να μαζεύει εύκολα

11/06/2021
22:33
34' Νέα φάση για την Ιταλία

Ο Μπεράρντι από αριστερά σέντραρε στην περιοχή για τον Ιμόμπιλε, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω

11/06/2021
22:23
23' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία

Ο Ινσίνιε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κιελίνι έπιασε μια καρφωτή κεφαλιά και ο Τσακίρ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

0

11/06/2021
22:20
21' Άστοχο σουτ από τον Μπονούτσι

Ο Ιταλός αμυντικός βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, απελπιστικά έξω η κατάληξη του

11/06/2021
22:18
18' Καλή φάση για την Ιταλία

Ο Ινσίνιε έκανε το 1-2 με τον Ζορζίνιο και δοκίμασε με τη μια το πλασέ από πλάγια αριστερά μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

0

11/06/2021
22:11
Το... γνωστό πάθος των Ιταλών στην ανάκρουση του ύμνου
11/06/2021
22:04
3' Πρώτη τελική για την Ιταλία

Ο Μπεράρντι από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Ιμόμπιλε, το πλασέ του οποίου βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

Ανάλυση ενδεκάδας Ιταλίας

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι παρατάσσειτ την ομάδα του με το 4-3-3.

Ντοναρούμα στην εστία, τους Φλορέντσι, Κιελίνι, Μπονούτσι και Σπινατσόλα στην άμυνα.

Ζορζίνιο, Λοκατέλι και Μπαρέλα στη μεσαία γραμμή, ενώ στην επιθετική τριάδα θα βρίσκονται οι Μπεράρντι, Ιμόμπιλε και Ινσίνιε.

11/06/2021
21:00
Ανάλυση ενδεκάδας Τουρκίας

Ο Σενιόλ Γκιουνές θα παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-1-4-1.

Τσακίρ στο τέρμα, Τσελίκ και Μεράς στα δεξιά κα αριστερά αντίστοιχα, με τους Σογιουντσού και Ντεμιράλ να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.

Αμυντικό χαφ θα είναι ο Γιοκουσλού, με τους Καραμάν, Τουφάν, Τσαλχάνογλου και Γιαζιτσί να παίζουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Γιλμάζ.

11/06/2021
20:45

Τουρκία (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Μεράς, Γιοκουσλού, Τουφάν, Γιαζίτσι, Τσαλχάνογλου, Καραμάν, Γιλμάζ.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλο, Μπεράρντι, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε.

11/06/2021
20:44
Προϊστορία

Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά στο Euro 2000, μάλιστα σαν σήμερα (11/6) πριν 21 χρόνια. Η Ιταλία είχε πάρει τη νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ των Αντόνιο Κόντε με ψαλιδάκι και Φίλιπο Ιντζάγκι με πέναλτι, ενώ ο Μπουρούκ Οκάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το πρώτο γκολ της Τουρκίας στην ιστορία της στη διοργάνωση.

Συνολικά σε δέκα αναμετρήσεις η Ιταλία μετρά επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες, με τους Τούρκους να μην έχουν κερδίσει ποτέ.

11/06/2021
20:42
Στατιστικά

Η Ιταλία φιλοδοξεί να φτάσει στην κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το πολύ μακρινό 1968. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είναι αήττητη από το 2018 (27 σερί ματς χωρίς να χάσει) και δεν έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία οκτώ ματς, αλλά οι «ατζούρι» γνωρίζουν καλά πως όλα κρίνονται στα τελικά.

Στον αντίποδα, η Τουρκία προκρίθηκε δεύτερη από το γκρουπ της στα προκριματικά και έδειξε ικανή να τα βάλει με τα μεγαθήρια νικώντας με 2-0 την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία. Ο Σενιόλ Γκιουνές έχει ένα ρόστερ με πολύ ποιοτικούς παίκτες που πρωταγωνιστούν σε μεγάλα πρωταθλήματα όπως οι Σογιουντσού, Ουντέρ και Τσαλχάνογλου και φιλοδοξεί σε μια ανάλογη πορεία με αυτή του 2008, όταν η Τουρκία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης.