«Λύγισε» τη Μπάγερν και προκρίθηκε στο Final Four η Μπαρσελόνα

Τρίτη, 3/5/2022 - 22:48

Το 3ο εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου θα έχει… μπλαουγκράνα χρώμα!

Η Μπαρσελόνα τα βρήκε σκούρα, ωστόσο υπέταξε την Μπάγερν Μονάχου (81-72) στο 5ο ματς της σειράς κι έκανε το 3-2.

Οι Καταλανοί ζορίστηκαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά πάτησαν γκάζι μετά την ανάπαυλα και με επιμέρους σκορ 29-15 στην 3η περίοδο, έκαναν την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ο Λαπροβίτολα (26 πόντοι με 5/7 τρίποντα, 3 ασίστ), από… κοντά σε απόδοση οι Μίροτιτς (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Καλάθης (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν με ψηλά το κεφάλι, αφού οδήγησαν τη σειρά στο 5ο παιχνίδι, έχοντας σημαντικές απουσίες. Χάντερ (18 πόντοι), Γιάραμαζ (17 πόντοι), Γουάιλερ-Μπαμπ (10 πόντοι, 4 ασίστ) και Λούτσιτς (6 πόντοι, 10 ριμπάουντ) διασώθηκαν από τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72