«Λύγισε» τη Ζιμπάμπουε με πέναλτι του Μανέ στο φινάλε η Σενεγάλη

Δευτέρα, 10/1/2022 - 17:00

Τα… χρειάστηκε προκειμένου να αποφύγει την απώλεια βαθμών στην «μάχη» για την διεκδίκηση του φετινού Κυπέλλου Εθνών Αφρικής στο Καμερούν η Σενεγάλη, στην πρεμιέρα της στην διοργάνωση.

Η ομάδα του άσου του Ολυμπιακού, Πάπε Σισέ, που ξεκίνησε βασικός και έβγαλε όλο το ματς, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην αδύναμη Ζιμπάμπουε, όπως μαρτυράει και το τελικό 1-0.

Σκορ, δε, το οποίο διαμορφώθηκε στο… έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης, με τον Μαντσόγκουε να βουτάει για να σώσει την μπάλα, αυτή να βρίσκει στο χέρι του και τον διαιτητή Εσκομπάρ να καταλογίζει πέναλτι με την χρήση και του VAR.

Πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ψύχραιμα ο Σάντιο Μανέ, σουτάροντας με δύναμη απέναντι στον Μάρι, για να χαρίσει στην χώρα του και εκ των φαβορί για να φτάσει… μέχρι τέλους ένα αγχωτικό «τρίποντο», με τους ηττημένους πάντως να στέκονται πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.