Μαγεία Μέσι με νέο χατ-τρικ, εκπληκτικό γκολ και τεσσάρα επί της Μπέτις

Δευτέρα, 18/3/2019 - 09:20

Με τον Λιονέλ Μέσι και τον Λουίς Σουάρες σε οργιαστικό βράδυ, η Μπαρτσελόνα παρέδωσε δωρεάν μαθήματα ποδοσφαίρου στο σπίτι της Μπέτις (1-4) με γκολ αληθινά έργα τέχνης.

Το αντίδοτο στην ασχήμια είναι πάντα η ομορφιά. Υπάρχει γύρω μας, αλλά πρέπει να στρέψεις το βλέμμα σου σε αυτήν. Όσοι ήθελαν να κλείσουν το Σαββατοκύριακό τους με λίγο αληθινό ποδόσφαιρο ύψιστης ποιότητας και έστρεψαν το βλέμμα τους στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» δεν βγήκαν χαμένοι.

Ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη είχε κέφια, τον συνόδευσε σε οργιαστική βραδιά και ο Λουίς Σουάρες και το αποτέλεσμα ήταν 1-4 με γκολ αληθινά έργα τέχνης.

Η Μπέτις για μία ακόμα φορά πήρε την κατοχή (57-43%), αλλά η Μπάρσα ήξερε πολύ καλύτερα τι να κάνει την μπάλα. Ένα απίθανο φάουλ του Λιονέλ Μέσι στο απέναντι «παραθυράκι» (18’, 0-1) έθεσε από νωρίς τον τόνο και η Μπαρτσελόνα απαλλαγμένη από το άγχος πήρε μπροστά.

Ο Πάου Λόπεθ πήρε μία μίνι ρεβάνς σε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις σε νέο φάουλ του Μέσι (25’) και καθαρή ευκαιρία του Λουίς Σουάρες (40’), όμως δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο Ουρουγουανός με μάτια στην πλάτη και ασύλληπτο τακουνάκι βρήκε τον Λιονέλ Μέσι, εκείνος έβαλε μαεστρικά το εξωτερικό του ποδιού του, κάνοντας με μαγικό τρόπο το 0-2.

Ο Λουίς Σουάρες ήταν σε βραδιά έκστασης και αφού ήταν μέσα σε δύο ακόμα σημαντικές στιγμές στο ξεκίνημα της επανάληψης, άφησε την υπογραφή του με ένα γκολ… Μέσι. Αφού πέρασε τρεις παίκτες σαν σταματημένους, πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-3 (63’) σε ένα γκολ που απέσπασε και μερικά δειλά χειροκροτήματα από οπαδούς των γηπεδούχων.

Η Μπέτις δικαιούταν κι αυτή ένα γκολ και το βρήκε οκτώ λεπτά πριν το τέλος με τον Λορέν, όμως ο επίλογος ανήκε και πάλι στον κορυφαίο. Ο Λιονέλ Μέσι ολοκλήρωσε ένα ακόμα προσωπικό χατ-τρικ με μαγικό τρόπο (85’, 1-4), με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να ανοίγει πια την διαφορά από τους διώκτες της στο +10, ισάριθμες αγωνιστικές πριν το τέλος.