Μαγική Ισπανία, διέλυσε την Ιταλία με μαέστρο τον Ίσκο

Κυριακή, 3/9/2017 - 09:34

Η Ισπανία διέλυσε την Ιταλία με το εμφατικό 3-0 και ουσιαστικά σφράγισε την πρόκριση της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ήταν ένα τρελό ισπανικό πάρτι με τον Ίσκο να δίνει τον ρυθμό και τους «φούριας ρόχας» να χορεύουν στο γήπεδο. Η περίφημη ιταλική άμυνα πήγε περίπατο και με το εμφατικό 3-0 η Ισπανία είναι με το ενάμιση πόδι στα γήπεδα της Ρωσίας για το επερχόμενο Μουντιάλ.

Ο Ζουλέν Λοπετέγκι επέλεξε σχήμα χωρίς κλασικό εννιάρι, όμως αυτή η τακτική ευελιξία μπέρδεψε τους Ιταλούς που μπορούσαν με τίποτα να ανακόψουν τις επελάσεις των γηπεδούχων, που μπήκαν με χίλια στο κατάμεστο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Μόλις στο 13ο λεπτό, ο Ίσκο εκτέλεσε μαεστρικά φάουλ σε εξαιρετική θέση, ο Μπουφόν μάλλον έπεσε αργά και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ σε μία φάση που ο Μπονούτσι θα μπορούσε να είχε αποβληθεί.

Ο Ντε Χέα με μία εκπληκτική επέμβαση (22’) κράτησε το 1-0 σε κεφαλιά του Μπελότι, όμως οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έδειχναν ότι μπορούν να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Η κεφαλιά του Πικέ (28’) δεν βρήκε στόχο για λίγο, ο Καρβαχάλ αστόχησε δέκα λεπτά αργότερα σε κλασική ευκαιρία, όμως ο Ίσκο ήταν σαφώς πιο εύστοχος. Με έξοχη ατομική ενέργεια και αριστερό συρτό σουτ έκανε το 2-0 (40΄) και έκοψε τα πόδια των Ιταλών, που δεν είχαν αντίδοτο για τον μέσο της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η πίεση της Ιταλίας στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης δεν μπόρεσε να την βάλει στο παιχνίδι με κάποιο γκολ και λίγο πριν το τέλος ήρθε το τελειωτικό χτύπημα. Ο Σέρχιο Ράμος διέσχισε το μισό γήπεδο με την μπάλα, έβγαλε σέντρα πάρε - βάλε στον Μοράτα, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-0, που ουσιαστικά στέλνει τους Ισπανούς στο Μουντιάλ, αφού έχουν πια διαφορά τριών βαθμών από την Ιταλία, έχοντας και το αβαντάζ στην ισοβαθμία.

Στο άλλο ματς του ομίλου τα Σκόπια έκαναν ιστορικό διπλό στη Χάιφα, αφού με γκολ του Γκόραν Πάντεφ (73’) επικράτησαν με 0-1 του Ισραήλ και πέτυχαν την δεύτερη τους νίκη στην προκριματική φάση.

Ισπανία: Ντε Χέα, Ράμος, Πικέ, Αλμπα, Καρβαχάλ, Ινιέστα, Σίλβα, Μπουσκέτς, Ισκο, Κόκερ, Ασένσιο

Ιταλία: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Νταρμιάν, Σπινατσόλα, Ντε Ρόσι, Καντρέβα, Βεράτι, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε, Μπελότι