Μαγικό All star game με πρωταγωνιστές Γιάννη και Λεμπρόν (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/2/2019 - 10:01

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εντυπωσιακός, κατέγραψε double double όμως δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του καθώς η Team Lebron έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη με 178-164.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσέφερε μία παράσταση υψηλού επιπέδου στο «Spectrum Center» της Νέας Ορλεάνης. Ως αρχηγός της ομάδας του, της Team Giannis, ο «Greek Freak» μπήκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ορεξάτος και δημιούργησε πολλές όμορφες φάσεις, οι περισσότερες εκ των οποίων κατέληξαν σε εντυπωσιακά καρφώματα. Ο ηγέτης των Μπακς ήταν απολαυστικός, καθώς μέτρησε 38 πόντους (17/23 σουτ), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27'09'', όμως δεν αρκούσε για την ομάδα του.

Η Team LeBron ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με ηγέτη τον Κέβιν Ντουράντ, που πήρε την ομάδα του από το... χέρι και την οδήγησε εκ του ασφαλούς, κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση και να φτάσουν στη νίκη.

Ο «KD» μέτρησε 31 πόντους (10/15 σουτ), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Λεμπρόν να προσθέτει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ στα 26'32'' που έμεινε στο παρκέ. Εξίσου καθοριστικός ήταν ο Κλέι Τόμπσον που πρόσθεσε 20 πόντους με 6/12 τρίποντα.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ ήταν πιο... ορεξάτοι από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία. Τα διαδοχικά τρίποντα του Ντιρκ Νοβίτσκι, στην τελευταία εμφάνισή του σε All Star Game, έφεραν τη διαφορά στους 16 πόντους (53-37), στο τέλος της πρώτης περιόδου, με την ομάδα του Λεμπρόν να κυνηγά από τα πρώτα λεπτά. Παρά τις προσπάθειες από Ντουράντ και Ουέιντ το σκηνικό δεν άλλαζε στην δεύτερη περίοδο. Κι αυτό γιατί οι συμπαίκτες του Γιάννη Αντετοκούνμπο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Γιάνναρο να ηγείται και τους Τζορτζ και Καρι να ακολουθούν. Κάπως έτσι η διψήφια διαφορά παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, για το 95-82 της Team Giannis.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Γιάννης συνέχισε να σκοράρει, έχοντας βοήθειες και από τους Κάρι, Τζορτζ, με την διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα σε σταθερή βάση (118-99, 6 λεπτά για το τέλος της περιόδου). Ο Λεμπρόν προσπάθησε να ανεβάσει στροφές. Και η ομάδα του έφερε... τούμπα το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά. Με διαδοχικά τρίποντα από τον Λίλαρντ και τον Τόμπσον το παιχνίδι άρχισε από το... μηδέν, με την ομάδα του Λεμπρόν να ισοφαρίζει (127-127). Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μπεν Σίμονς με εύστοχη προσπάθεια έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Λεμπρόν με 131-132, στο τέλος της περιόδου.

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν ντέρμπι. Ο Στεφ Κάρι βγήκε μπροστά για την ομάδα του και η Team Giannis πήρε προς στιγμήν τα ηνία (145-139). Η απάντηση δεν άργησε να έρθει, με τον Μπιλ και τον Λέοναρντ να βάζουν και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του Λεμπρόν Τζέιμς (153-155). Η ομάδα του Λεμπρόν ανέβασε στροφές και με τον Ντουράντ να παίρνει... φωτιά η διαφορά ανέβηκε (158-168). Μέχρι το τέλος η ομάδα του Λεμπρον κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη, αν και το φινάλε άνηκε στον Στεφ Κάρι που πραγματοποίησε ανάποδο κάρφωμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 53-37, 95-82, 131-132, 164-178.