«Μαγικό» φινάλε για την Εθνική Ελλάδος στο ντεμπούτο του Ιτούδη

Πέμπτη, 30/6/2022 - 21:53

Ονειρικό φινάλε για την Εθνική Ελλάδος, ιδανική αρχή για τον Δημήτρη Ιτούδη!

Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε με πατημένο… γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία, για να ολοκληρώσει με 3-1 την πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Στο ξεκίνημα του ματς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας βρέθηκε στο -11 (1-12), στη συνέχεια ισορρόπησε, αλλά οι Βρετανοί κρατήθηκαν κοντά στα πρώτα 20 λεπτά (39-38). Ωστόσο, το δεύτερο 20λεπτο η Ελλάδα ήταν ισοπεδωτική, κάνοντας επιμέρους σκορ 54-33!

Έξι παίκτες της Εθνικής Ελλάδος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγραβάνη να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη, η Μεγάλη Βρετανία υποχώρησε στο 1-2 και εκκρεμεί το τελευταίο της ματς με την Τουρκία. Ο Χέσον ξεχώρισε με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr