Ανάλυση: Μάγκικος βαθμός στην Τούμπα για την Ομόνοια

Πέμπτη, 22/10/2020 - 22:15

Ιδανικό, αν όχι το ιδανικότερο ντεμπούτο για την Ομόνοια σε ευρωπαϊκούς ομίλους. Η ομάδα της Λευκωσίας «κλείδωσε» τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία (1-1) στην πρώτη της εμφάνιση σε ομίλους.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε στην αναμέτρηση γνωρίζοντας πως είναι το αουτσάιντερ όμως έδειξε να μη φοβάται τον αντίπαλο και έκανε τη... ζημιά μόλις στο 16ο λεπτό με τον Έρικ Μποτεάκ ο οποίος ξεχάστηκε από την αντίπαλη άμυνα στην «καρδιά» της περιοχής.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους η Ομόνοια αν και δεν είχε την κατοχή δεν πιέστηκε αφού ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ελάχιστα προβλήματα μπροστά στην εστία του Φαμπιάνο ο οποίος ομολογουμένως είχε ένα άνετο βράδυ μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι όπως αναμενόταν ανέβηκαν πιο ψηλά και δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα της Ομόνοιας. Οι προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ «καρποφόρησαν» λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση, με τον Μουργκ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Κάπου εκεί πολλοί νόμισαν πως η Ομόνοια θα καταρρεύσει, αντ' αυτού το «τριφύλλι» δημιούργησε τις δικές του ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει εκ νέου προβάδισμα ξανά στην αμέσως επόμενη φάση όμως ο Τζιωνής δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ α τετ.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες άνοιξαν αρκετά το παιχνίδι και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει αμφότερες όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε από καμία πλευρά. Έτσι, οδηγηθήκαμε στον ιστορικό πρώτο βαθμό των «πρασίνων» σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Τα εύσημα (ξανά) στον Μπεργκ

Ο Νορβηγός τεχνικός της Ομόνοιας φάνηκε πέρα για πέρα διαβασμένος. Έδειξε πως ξέρει πολύ καλά τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου και προσάρμοσε το στυλ παιχνιδιού της ομάδας του αναλόγως.

Η Ομόνοια φαινόταν πως μπορούσε να κάνει τη... ζημιά και στο τέλος την έκανε. Δε μπήκε στο γήπεδο όπως στο «Καραϊσκάκης» κόντρα στον Ολυμπιακό όταν είχε υπερεκτιμήσει τον αντίπαλο. Σήμερα (22/10) οι «πράσινοι» αν και έδωσαν χώρους στον αντίπαλο έδειχναν πως όταν τους δινόταν η ευκαιρία θα έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση.

Οι μαζεμένες αλλαγές του Μπεργκ στο 75ο λεπτό βοήθησαν την ομάδα της Λευκωσίας να κρατήσει περισσότερο μπάλα και να αντέξει στην όποια πίεση έβαλε ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Γάλλος ηγέτης

Για άλλη μια φορά ο Μποτεάκ ήταν η «καρδιά» της επιθετικής γραμμής της Ομόνοιας. Πέρα από το γκολ ο Γάλλος έδειχνε πολύ ορεξάτος και έτοιμος να «χτυπήσει» τον ΠΑΟΚ αν του δινόταν η ευκαιρία. Παιχνίδι με παιχνίδι ο Μποτεάκ δείχνει πόσο κομβικής σημασίας ποδοσφαιριστής είναι για το «τριφύλλι».

Υπέπεσε σε ατομικό λάθος στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στην περιοχή όμως δεν το «πλήρωσε» η Ομόνοια.

Ο Μποτεάκ αποχώρησε από την αναμέτρηση χωλαίνοντας στο 92ο λεπτό. Στην Ομόνοια θα περιμένουν να δουν αν είναι κάτι ανησυχητικό μέχρι αύριο, όταν η ομάδα επιστρέψει στην Κύπρο τα ξημερώματα.

ο

Η προσήλωση ξανά στο πρωτάθλημα πριν την Ευρώπη

Η αποστολή επιστρέφει στην Κύπρο και ρίχνεται απευθείας στη δουλειά για το παιχνίδι της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κόντρα στην Ένωση την Κυριακή (25/10 - 18:00). Παιχνίδι στο οποίο ο Μπεργκ ενδεχομένως να πραγματοποιήσει κάποιες αλλαγές για να δώσει... ανάσες στους παίκτες του.

Μετά το παιχνίδι με την ομάδα του Παραλιμνίου οι «πράσινοι» θα επικεντρωθούν ξανά στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις αφού την ερχόμενη Πέμπτη (29/10) φιλοξενούν στο ΓΣΠ την Αϊντχόφεν στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων. Παιχνίδι που θα γίνει χωρίς την παρουσία του κόσμου της Ομόνοιας.