Μακριά από τον καλό της εαυτό και... απώλειες για την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 9/12/2020 - 18:49

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμειναν ΑΕΚ και Πάφος στην «Αρένα», στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λάρνακας έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και απώλεσε βαθμούς μετά τις δύο εντυπωσιακές νίκες και ήταν οι πρώτοι χαμένοι βαθμοί στο πρωτάθλημα με τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο. Δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, αφού τα βρήκε «σκούρα» και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρίες με αποτέλεσμα να μην βρει δίχτυα.

Κράτησε καλά και πήρε σημαντικό βαθμό η Πάφος που διευρύνει το αήττητο σερί της, το οποίο και τρέχει από τις 28 Σεπτεμβρίου. Η ομάδα της Πάφου είχε μια καλή παρουσία στην «Αρένα», κράτησε μακριά από την εστία της την ΑΕΚ, ενώ θα μπορούσε στο φινάλε να πάρει και τους τρεις βαθμούς της νίκης αν είχε περισσότερο καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή.

Μετά από αυτή την ισοπαλία η ΑΕΚ έμεινε στην 4η θέση με 23 βαθμούς πλέον και η Πάφος στην 7η με 20. Επόμενη υποχρέωση για τους Λαρνακείς την ερχόμενη Κυριακή (13/12, 15:00) με τη Νέα Σαλαμίνα στην «Αρένα», ενώ οι Παφίτες φιλοξενούνται τη Δευτέρα (14/12, 19:00) από την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Στο 40ο λεπτό η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα, με τον Ναράνχο να εκτελεί απευθείας φάουλ από καλό σημείο και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

0

Η Πάφος «απάντησε» στις καλές ευκαιρίες στο 44', με τον Βα να υποδέχεται το γύρισμα του Αγκούλο και από καλή θέση να μην μπορεί να σκοράρει με το αδύναμο πλασέ να μην ανησυχεί τον Τόνιο.

Στο 60' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Χέιτλι να εκτελεί το κόρνερ και τη μπάλα να πηγαίνει απευθείας μέσα, με τον Ρούτκο να διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Ιωάννου σέντραρε στην περιοχή για τον Φλοριάν, η κεφαλιά του οποίου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η Πάφος «απείλησε» στο 68ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να κάνει ωραία ενέργεια και να δίνει δεξιά για τον Αγκούλο, το σουτ του οποίου ήταν άστοχο και έφυγε έξω.

3

Στο 75' ο Πάντσεον δοκίμασε το σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

Ο Μέρφι έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 85ο λεπτό, βγαίνοντας τετ α τετ απέναντι στον Τόνιο, έστειλε τη μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Πάντσεον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από καλή θέση, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τόνιο, Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ (59' Χέιτλι), Αντωνιάδης, Φερνάντεθ, Ιωάννου, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Ακοράν (77' Νάντο), Μακρής (56' Φλοριάν), Ναράνχο.

Πάφος (Ντιμίτρο Μιχαϊλένκο): Ρούντκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαρέλα, Πάντσεον, Φουρ, Βαλακάρι, Ανγκούλο, Βα (70' Μέρφι), Τόρες (54' Ράκελς).

00

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Ξέραμε πως θα βρίσκαμε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα. Έκλεισαν τους χώρους, δεν ήταν το παιχνίδι που θέλαμε να κάνουμε. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια οι ποδοσφαιριστές. Όταν μια ομάδα σε περιμένει, είναι και επικίνδυνο να δεχτείς κάποιο γκολ. Δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να μας δημιουργήσει προβλήματα. Είμαστε -4 βαθμούς από τη πρώτη θέση. Είμαστε σε καλό δρόμο. Δεν υπάρχουν έδρες. Σκεφτείτε η «Αρένα» να είχε κόσμο. Αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Πρέπει να συνεχίσουμε να παιρνουμε βαθμούς. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Έχουμε δύσκολο αγώνα κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Φοβάσαι και μην δεχθείς κάποιο γκολ, όταν μια ομάδα σε περιμένει. Να μην χάσεις είναι σημαντικό για να μην πάρει βαθμούς ο αντίπαλος. Βλέπουμε τη συνέχεια. Δεν είναι ώρα να μιλάμε για τίτλο. Σε κάθε παιχνίδι θέλουμε τους τρεις βαθμούς. Είναι πολύ δύσκολο το πρωτάθλημα. Η ομάδα με τα λιγότερα λάθη θα πάρει τον τίτλο».

Ντιμίτρο Μιχαϊλένκο (Πάφος): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Η ΑΕΚ είναι μια καθαρά επιθετική ομάδα, πολύ ανεβασμένη τελευταία. Είναι μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα οπότε για να καταφέρουμε να πάρουμε κάτι έπρεπε να παίξουμε στενή άμυνα και να περιμένουμε να πετύχουμε κάποια αντεπίθεση. Στα 30 πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου παίξαμε καλά και είχαμε ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο αμυνθήκαμε πολύ καλά, δεν αφήσαμε την ΑΕΚ να δημιουργήσει ευκαιρίες και στο τέλος δημιουργήσαμε ευκαιρίες και χάσαμε την μοναδική ευκαιρία με τον Μέρφι. Αμυντικά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, όμως στην επίθεση αναμένω πιο πολλά. Επιθετικά δεν είμαστε σε πολύ καλή φόρμα αυτή την περίοδο και με τους τραυματισμούς και λόγω του Covid. Αναμένω παιχνίδι με παιχνίδι να είμαστε καλύτεροι. Αναμένουμε την επιστροφή του Μπεριγκό. Είμαι χαρούμενος για τώρα με τον ένα βαθμό όμως αναμένουμε και περισσότερα».

Μικέλ Γκονζάλεθ (ΑΕΚ): «Ο στόχος μας ήταν κερδίσουμε. Προσπαθήσαμε να επιβάλουμε τον ρυθμό μας αλλά μας περίμεναν και προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Έχουν καλούς ποδοσφαιριστές. Εμείς προσπαθήσαμε για να φτάσουμε στο γκολ. Το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι πολύ καλό. Είναι καλό αυτό για τον κόσμο που βλέπει τα παιχνίδια. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Θα κάνουμε καλή αποκατάσταση και θα είμαστε έτοιμοι για το ματς που ακολουθεί. Τα αποτελέσματα είναι καλά. Σήμερα δεν καταφέραμε να κερδίσουμε αλλά έχουμε καλά αποτελέσματα. Πιέζουμε ψηλά και ο ρυθμός είναι καλός. Δουλεύουμε όλοι μαζί».

Τζέισον Πάντσεον (Πάφος): «Είναι δύσκολο παίξαμε τρεις μέρες πριν. Πιστεύω πως είχαμε τις καλύτερες ευκαιρίες και αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Νομίζω χάσαμε δύο βαθμούς σήμερα. Η ομάδα πάει πολύ καλά. Ήρθαν πολλοί νέοι παίκτες φέτος όμως αρχίσαμε την προετοιμασία πολύ γρηγορότερα και αυτό φαίνεται από τις εμφανίσεις. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να είμαστε στους τοπ 6 το λιγότερο, οι εμφανίσεις μας το δείχνουν πως μπορούμε να είμαστε στους top 4, όμως το πρωτάθλημα είναι πολύ ανταγωνιστικό. Προτεραιότητα μας είναι το παιχνίδι με την Ομόνοια και να το κερδίσουμε».