Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από τα παλιά… διέλυσε την Τσέλσι στην πρεμιέρα

Κυριακή, 11/8/2019 - 20:16

Ονειρικό ξεκίνημα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία επιβλήθηκε της Τσέλσι με 4-0 στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ.

Τα γκολ για την ομάδα του Σόλσκερ πέτυχαν δυο Ράσφορντ, ο Μαρσιάλ και o μικρός Τζέιμς.

Η σεζόν άρχισε με εμφατικό τρόπο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που υποδέχθηκε την Τσέλσι στο «Old Trafford». Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν άκρως αποτελεσματικοί και αφού άντεξαν και εκμεταλλεύτηκαν... δώρο του Ζουμά στο πρώτο ημίχρονο, μέσα σε ένα δίλεπτο στο δεύτερο μέρος μετέτρεψαν σε «πάρτι» το ντέρμπι για το εμφατικό 4-0 απέναντι στην ομάδα του Λονδίνου.

Οι μπλε μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στην πρώτη τους φάση είχαν δοκάρι, καθώς ο Άμπραχαμ στο 4ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε λάθος των αμυντικών των γηπεδούχων και σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ντε Χέα.

Οι γηπεδούχοι δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο αν και απάντησαν στις ευκαιρίες με σουτ του Μαρσιάλ που μπλόκαρε εύκολα ο Κέπα, η ομάδα του Λάμπαρντ απειλούσε με σουτ έξω από την περιοχή τα οποία δεν ανησυχούσαν τον Ισπανό πορτιέρο της Γιουνάιτεντ.

Στο 17' ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ καθώς ο Κουρτ Ζουμά ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ράσφορντ μετά από αντεπίθεση της Γιουνάιτεντ και ο Άγγλος επιθετικός, δεν άφησε το... δώρο να πάει χαμένο.

Η Γιουνάιτεντ μετά το γκολ είχε την κατοχή και προσπάθησε να Απειλήσει τον Κέπα, χωρίς ωστόσο να φτάσει κοντά στο 2-0. Πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Τσέλσι είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Έμερσον να βρίσκεται απέναντι από τον Ντε Χέα αλλά να βλέπει τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι μπήκε δυνατά με τον Έμερσον να δοκιμάζει το Ντε Χέα με βολίδα στο 56ο λεπτό. Ο Λάμπαρντ αφού είδε την ομάδα του να έχει τον έλεγχο στην αναμέτρηση έριξε στο παιχνίδι τον Πούλισιτς, ωστόσο η Γιουνάιτεντ «χτύπησε» δύο φορές μέσα σε δύο λεπτά και ουσιαστικά... καθάρισε το ντέρμπι.

Στο 65' ο Ράσφορντ βγήκε στην αντεπίθεση έδωσε την μπάλα στο Σο που με ωραία σέντρα έφτιαξε το 2-0 για τον Μαρσιάλ. Πριν προλάβει να συνέλθει η Τσέλσι ο Πογκμπά με απίθανη σέντρα, έβγαλε τετ – α – τετ τον Ράσφορντ που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 3-0.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και ο νεαρός Ντάνιελ Τζέιμς, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο ντεμπούτο του με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και χάρισε ένα μεγάλο χαμόγελο στον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, που βρέθηκε στο «Old Trafford» για να παρακολουθήσει το ντέρμπι.