Ματσάρα με νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Δευτέρα, 22/10/2018 - 20:37

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη στο δραματικό ντέρμπι «αιωνίων» για την πρεμιέρα της Volley League και πήρε το ένατο συνεχόμενο διπλό επί των «πράσινων».

Το ματς κρίθηκε σε άσο του Παναθηναϊκού που μετατράπηκε σε άουτ υπέρ του Ολυμπιακού στο πέμπτο σετ και το 13-11 έγινε 12-12.

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό από τον 18χρονο ακραίο, Αλέξανδρο Ράπτη (22π.), που έδωσε τη δική του μάχη με τον εντυπωσιακό Γκάβιν Σμιτ (22π.) από πλευράς Ολυμπιακού.

Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 8-5. Το μπλοκ και το σερβίς του Ολυμπιακού έφεραν το 9-12, ο Παναθηναϊκός όμως διατηρούσε το +1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24-22, αλλά δύο μπλοκ σε επιθέσεις του Γιορντάνοφ έκανε το 0-1.

Αμφίρροπο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ. Ένας άσος του Γιορντάνοφ έκανε το 6-3 και ο Βούλγαρος έφερε το 10-5, με τις επιθετικές επιλογής του Παναιθαναϊκού να κάνουν το 14-6. Η αντίδραση από τον Ολυμπιακό ήρθε από το σερβίς, όμως ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Φινλανδό Τερβαπόρτι βασικό στην πάσα και αυτός έφερε το 6-9 και το 8-12. Ένας άστοχος πρώτος χρόνος από τον Πανταλέοντα έδωσε σαφές προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι με σωστές επιλογές στην επίθεση και πίεση στο σερβίς, «χάλασε» την υποδοχή του Παναθηναϊκού και το μπλοκ και έφερε το 1-2.

Μεγάλο ντέρμπι σημειώθηκε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός είχε μικρό προβάδισμα, αλλά ο Γιορντάνοφ έφερε το 10-8 και το 3-9. Ένα μικρό σερί του Ολυμπιακού έφερε το 18-15, όμως ο Ράπτης έφερε το 2-2.

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να φτάνεις στο 1-4 χάρη σε επίθεση του Φράγκου και μπλοκ στον Γιορντάνοφ. O Ράπτης με άσο μείωσε σε 4-5. Ένα πέρασμα από τον Γιάκομπσεν και το 8-9 διατήρησε τις δύο ομάδες κοντά και ο Πελεκούδας ισοφάρισε σε 9-9.

Ένα μπλοκ από τον Πανταλέοντα και μία επίθεση του Γιορντάνοφ έφεραν το 12-11, όταν μία καθοριστική λάθος υπόδειξη σε άσο του
Ράπτη μετέτρεψε το 13-11 σε 12-12 και ο Ολυμπιακός πήρε το τάι μπρέικ.