Greek... party στο «Παπαδόπουλος» (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/1/2020 - 20:50

Στα προημιτελικά του κυπέλλου πέρασε η Ανόρθωση η οποία επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι. Η ομάδα της Αμμοχώστου με συνοπτικές διαδικασίες πήρε γερό προβάδισμα πρόκρισης μέχρι το πρώτο 20λεπτο το οποίο «κλείδωσε» στο δεύτερο μέρος.

Το σκορ άνοιξε για την Ανόρθωση ο Βασιλακάκης στο 14ο λεπτό με τον Σίλντεφελντ να κάνει το 2-0 στο 20ο λεπτό και τον Καλτσά να βάζει το «κερασάκι» στην τούρτα στο 58ο λεπτό.

Πλέον η Ανόρθωση ρίχνει την προσοχή της στην 18η αγωνιστική όπου φιλοξενεί τη Δόξα στο «Παπ» ενώ αύριο (30/01) θα μάθει και τον αντίπαλο της στα προημιτελικά.

Στο τέταρτο λεπτό ο Κα μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης, έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

Ο Βασιλακάκης σκόραρε στο 14ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στην Ανόρθωση. Ήταν η ωραία σέντρα από τον Καλτσά, εκεί όπου ο συμπατριώτης του ήταν εντελώς μόνο και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 20ο λεπτό η Ανόρθωση διπλασίασε τα τέρματα της με τον Γκόρτον Σίλντενφελντ. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, με τον Κροάτη αμυντικό να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Δυνατό σουτ του Βινίσιους στο 38ο λεπτό, η μπάλα μόλις πάνω από την εστία του Παπαδόπουλου. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μανθάτη να κάνει το πλασέ και τον Βελίδη να διώχνει με τα πόδια.

Το 3-0 για την Ανόρθωση ήρθε στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Καλτσάς σκόραρε με ωραία κεφαλιά, μετά από ωραία σέντρα του Μανθάτη.

Τριπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό πήγε χαμένη στο 73ο λεπτό, όταν οι Κοφί και Σωτηρίου δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στο πλεκτό αλλά στα αντίπαλα σώματα και έξω.

Στο 84ο λεπτό ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Ροτζέριο δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Βασίλη Δημητρίου μετά από αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τζάνο Ανανίτζε το οποίο έφερε αντιδράσεις από τον κόσμο της «Κυρίας».

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Παπαδόπουλος, Σελίν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (Ιωάννου 70'), Νταουσβίλι, Βασιλακάκης, Μανθάτης, Καλτσάς, Κατσαράβα (Ανανίτζε 57')

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Βελλίδης, Κοφί, Κίκο, Σαμπίνια (Νάνι 59'), Σωτηρίου, Βινίσιους (Ακόστα 46'), Παχίπης, Ροζέριο, Κα, Μπιλάλ (Ψάλτης 62'), Αγιτέ

Οι δηλώσεις του Τιμούρ Κετσπάγια μετά το τέλος της αναμέτρησης

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γεωργιανός

Αρχικό σχόλιο: «Όπως έχουμε στόχο το πρωτάθλημα έχουμε το κύπελλο. Μετά την ήττα από την Ομόνοια περιμέναμε αντίδραση. Δεν ήταν εύκολο, παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα, αλλά παρουσιαστήκαμε πολύ σοβαροί από την αρχή, πετύχαμε δύο γκολ γρήγορα και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Δείξαμε ότι έχουμε χαρακτήρα, βάθος και παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα να πετύχει τον στόχο της. Έχουμε δύο μέρες να ξεκουραστούμε για το παιχνίδι με τη Δόξα. Κάθε τρεις μέρες έχουμε παιχνίδια, πιστεύω ότι αυτό μπορεί να είναι και καλό γιατί οι παίκτες είναι πιο έτοιμοι έτσι, αντί να περιμένουν για μια εβδομάδα. Ελπίζω ότι θα παρουσιαστούμε σοβαροί όπως σήμερα για να κερδίσουμε».

Για τον Λόρια: «Δεν είχαμε κάνει αλλαγές. Κάναμε κάποιες γιατί ακολουθούν πολλά παιχνίδια, δεν είναι εύκολο. Αυτός ήταν ο λόγος που κάποιοι παίκτες δεν έπαιξαν σήμερα».

Για τον Πόποβιτς που έμεινε ελεύθερος από τη Ζυρίχη: «Ευχαριστώ για την πληροφορία. Πάντα υπάρχει πιθανότητα να βελτιώσεις την ομάδα, αλλά με αυτούς τους παίκτες φτάσαμε ως εδώ. Κάποιες φορές είναι δύσκολο να μιλάς συνέχεια για μεταγραφές. Έχουμε 2-3 μέρες, θα δούμε τι γίνεται. Τίποτα δεν αποκλείεται».

Για τις απουσίες: «Είναι σημαντικό για μας ότι με τις απουσίες που έχουμε κερδίζουμε παιχνίδια. Λείπουν Μαργκάσα και Οκριασβίλι, ο Ανανίτζε είναι μακριά από την κατάσταση που θέλουμε να είναι, είχε αποχή για δύο μήνες. Όταν είναι 100% έτοιμοι θα μπουν οι παίκτες, δεν θα βιαστούμε».