«Κυρία» με τα όλα της (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 2/10/2019 - 19:51

Καταπληκτική εμφάνιση από την Ανόρθωση η οποία επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο πλαίσιο της εξ αναβολής δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν ο Ρούμπεν Ράγιο ο οποίος σκόραρε δύο φορές ενώ έδωσε και ασίστ στο τρίτο γκολ της ομάδας του. Για τον Απόλλωνα το γκολ της τιμής σκόραρε στο τέλος ο Γκακπέ.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 10 βαθμούς και έπιασε κορυφή μαζί με την Ομόνοια. Από την άλλη, ο Απόλλωνας απογοήτευσε για άλλη μια φορά και έμεινε «κολλημένος» στους τέσσερις βαθμούς.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (05-06/10) η Ανόρθωση δεν έχει υποχρεώσεις για την πέμπτη αγωνιστική καθώς το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας αναβλήθηκε. Έτσι, επόμενη επίσημη αναμέτρηση για την «Κυρία» είναι στις 20 Οκτωβρίου και πάλι εντός έδρας κόντρα στην Ομόνοια σε ένα παιχνίδι… κορυφής.

Από την πλευρά του ο Απόλλωνας την προσεχή Κυριακή (06/10) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Τσίρειο» και το τρίποντο της επιτυχίας είναι κάτι περισσότερο από επιτακτικής ανάγκης αν θέλει η ομάδα της Λεμεσού να μην «εκτροχιαστεί» τόσο νωρίς από τους στόχους της.

/

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο τρίτο λεπτό για την Ανόρθωση μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος ο Αρτυμάτας έκανε υπό πίεση την κεφαλιά, η μπάλα πάνω όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση στο όγδοο λεπτό. Ξανά εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, ο Αρτυματάς έκανε γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μολ.

Στο 25ο λεπτό η «Κυρία» πήρε προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ράγιο κατά τη φετινή σεζόν. Άψογη συνεργασία των Σαντίκ - Καλτσά και Ράγιο. Ο Ελαλδίτης έκανε παράλληλη σέντρα και ο Ράγιο με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Πέδρο έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι με την κεφαλιά του Γκακπέ να περνά μόλις έξω.

Στο 36ο λεπτό, εξαιρετική μπαλιά από τον Οκριασβίλι με τον Σελίν να κατεβάζει πολύ ωραία με το στήθος στον Αρτυματά το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι πέρασε μόλις έξω.

Στο 43ο λεπτό η «Κυρία» διπλασίασε τα τέρματα της και πάλι με τον Ράγιο. Ο Σαντικ με την πλάτη έδωσε πάσα στον Ράγιο, ο οποίος με εντυπωσιακό βολ-πλανέ κάρφωσε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μολ για το 2-0.

Στις αρχές του δεύτερου μισού της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν το γρήγορο γκολ για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους από το παιχνίδι.

Στο 62ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής σταμάτησε με σπουδαία απόκρουση ο Λόρια.

Στο 65ο λεπτό η «Κυρία» έκανε το 3-0 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος και μετά από μονομαχία στον «αέρα» ο Γκαλίτσιος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Δύο λεπτά μετά το τρίτο γκολ της Ανόρθωσης, ο Γιαννιώτας έκανε πολύ καλό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Στο 85ο λεπτό ο Γκακπέ με όμορφο σουτ κατάφερε να σκοράρει το γκολ της τιμής για την ομάδα του αφού μείωσε σε 3-1 για τον Απόλλωνα.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Ράγιο (Μανθάτης 80'), Οκριασβίλι, Σαντίκ (Νταουσβίλι 67'), Καλτσάς (Κατσαράβα 73'), Βργκοτς, Μαρκάσα, Σελίν

Απόλλωνας (Ιβάν Βουκομάνοβιτς): Μολ, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Σάλαϊ, Βασιλείου (Αντωνιάδης 13' - Αγκίρε 40'), Χάμπος, Μάρκοβιτς (Παπουλής 68'), Εμπιντά, Γιαννιώτας, Σαρδινέρο, Γκακμπέ

Το... τρίτο ημίχρονο και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ιβάν Βουκομάνοβιτς (Απόλλωνας): «Πρέπει να παραδεχτούμε πως δεν ήμασταν καλοί. Ήρθαμε με σκοπό να κάνουμε το παιχνίδι μας, περιμέναμε ένα σκληρό τακτικά παιχνίδι. Στόχος μας ήταν να κρατήσουμε τη μπάλα, να δημιουργήσουμε φάσεις και να κάνουμε το παιχνίδι μας. Δυστυχώς κάποιοι παράγοντες μας έκαναν να αλλάξουμε την ενδεκάδα και μετά την τακτική του παιχνιδιού. Από την ημέρα που ήρθα δυστυχώς δεν είχα όλους τους παίκτες για να παρατάσσω την ενδεκάδα που θέλω. Όπως είπα, ξέραμε πως θα ήταν έντονος αγώνες με μάχες. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας δουλέψαμε, στις προσωπικές μονομαχίες και στις δεύτερες μπαλιές. Κάποιοι από τους παίκτες που έπαιξαν ήταν η πρώτη φορά σε μια καυτή έδρα, απέναντι σε μια δυνατή ομάδα. Τα γκολ που δεχθήκαμε προήλθαν από χαμένες μονομαχίες, το τρίτο γκολ χάθηκε η μπάλα σε μονομαχία και είμαι απογοητευμένος. Είμαι απογοητευμένος από τους πολλούς τραυματισμούς και θέλω να έχω συνάντηση με το ιατρικό τιμ να δούμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα. Είχαμε παίκτες που επέστρεψαν από τραυματισμό και δεν θέλαμε να διακινδυνεύσουμε με υποτροπιασμούς γι’ αυτό και τους αφήσαμε στον πάγκο. Είμαι ευχαριστημένος με την επιστροφή του Παπουλή. Πρέπει να αφήσουμε πίσω αυτό το παιχνίδι, να βελτιωθούμε. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μία ομάδα που διεκδικεί το πρωτάθλημα, μια ομάδα που έχει ποιοτικούς παίκτες. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο, λόγω του ότι μια παίζουμε και μία καθόμαστε δύο βδομάδες. Δείξαμε ότι το θέλαμε πολύ. Χαίρουμε που έχω όλους τους παίκτες μαζί μου και αυτό σημαίνει γίνεται καλή δουλειά από τους ανθρώπους γύρω μου και θέλω να συνεχίσουμε έτσι. Πιστέψετε με έχω πάρα πολύ καλούς παίκτες. Κάθε φορά δυσκολεύομαι ποιους να επιλέξω όχι στην ενδεκάδα, αλλά στην αποστολή.

Αυτό φαίνεται και μέσα στο γήπεδο και έξω από αυτό. Τώρα ξεκίνησε το πρωτάθλημα. Καταφέραμε και φέραμε τον κόσμο στο γήπεδο και θέλουμε να τον κρατήσουμε μέχρι το τέλος. Το περίμενα να σας πω την αλήθεια γιατί όλη αυτή την βδομάδα έβλεπα την προσήλωση των παικτών μου και περίμενα ότι θα κερδίσουμε. Χαίρομαι πάρα πολύ, συγχαρητήρια στα παιδιά και απέδειξαν ότι εμείς είμαστε εδώ. Δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε κάθε ομάδα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε η καλύτερη ομάδα. Και ακόμα θα ρολάρει η ομάδα. Τώρα θα κάτσουμε σχεδόν άλλες 19 ημέρες. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αλλά χαίρομαι που προσαρμοστήκαμε. Δεν μας ενδιαφέρει τι έγινε στο παρελθόν μας ενδιαφέρει τώρα τι γίνεται. Και το σημαντικό είναι ότι η ομάδα διψά όπως διψά και ο κόσμος και ελπίζουμε ότι φέτος θα είναι η χρονιά μας.

Όσον αφορά τον Απόλλωνα, δεν είναι εύκολο όταν γίνονται κάποιες αλλαγές και χρειάζεται κάποιο χρόνο να βρει τον δρόμο του. Εμείς κάθε παιχνίδι πάμε για να κερδίσουμε».

Ρενάτο Μαργκάσα (Ανόρθωση): «Εμείς δουλεύουμε κάθε μέρα σκληρά και ακολουθούμε τις οδηγίες. Ακόμα έχουμε πράγματα να βελτιώσουμε. Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και δίκαια το κερδίσαμε».

Βαχίντ Σελίμοβιτς (Απόλλωνας): «Μπήκε πολύ πιο δυνατά η Ανόρθωση, Είχε όλες τις δεύτερες μπαλιές. Έπαιξε πολύ καλά η Ανόρθωση και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε».

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην έδρα μας νιώθουμε μία περίεργη αύρα από τον κόσμο μας γι αυτό μπαίνουμε τόσο δυνατά. Σίγουρα ένα γκολ είναι σημαντικό για οποιονδήποτε ποδοσφαιριστή αλλά το σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα. Είμαστε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και εκεί θέλουμε να μείνουμε. Η έδρα μας και ο κόσμος μας μας δίνουν σημαντική ώθηση».

Αττίλα Σάλαϊ (Απόλλωνας): «Εμείς έχουμε την ευθύνη, έπρεπε να παίξουμε με πάθος. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα. Δικό μας το λάθος, δεν θέλουμε να ρίξουμε αλλού το λάθος. Θέλουμε να τα διορθώσουμε και να επιστρέψουμε στις καλές εμφανίσεις».