Ο Απόλλωνας «καθάρισε» την πρόκριση από την Λιθουανία

Πέμπτη, 11/7/2019 - 21:49

Ο Απόλλωνας με πανέμορφο γκολ του Πίττα στο πρώτο ημίχρονο και με πέναλτι του Ζελάγια λίγο πριν το τέλος πήρε την νίκη με 2-0 επί της Ζαλγκίρις εκτός έδρας και ουσιαστικά βρίσκεται από σήμερα στην επόμενη φάση του προκριματικών του Γιουροπα Λιγκ.

Σ΄ ένα πολύ μέτριο παιχνίδι οι γαλάζιοι της Λεμεσού δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την νίκη και πλέον μπορούν να σκέφτονται την επόμενη φάση.

Α΄ ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας ήδη από τα πρώτα λεπτά θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του κρατώντας την μπάλα και ψάχνοντας να απειλήσει τους Λιθουανούς.

Το γκολ για την ομάδα μας δεν άργησε να έρθει αφού μόλις στο 14΄ ο Πίττας με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 39΄ ο Απόλλωνας απείλησε εκ νέου. Ο Πέδρο σέντραρε στην περιοχή, ο Ζελάγια όμως δεν πρόλαβε με τον Μικεγιόνις να διώχνει σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 51΄ με τον Μάρκοβιτς, το σουτ όμως του Σέρβου ήταν αδύναμο.

Σταδιακά έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν.

Στο 69΄ οι «γαλάζιοι» θα πλησιάσουν σε ένα δεύτερο γκολ. Το γύρισμα του Ζελάγια από τα αριστερά ακολούθησε το πλασέ του Γκακπέ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο έξω.

Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα πλησιάσει και πάλι στο γκολ.  Σακέτι και Πέδρο συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε την σέντρα όμως η κεφαλιά του Ζελάγια έφυγε λίγο έξω.

Στο 89΄ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι. Ο Πίττας έδωσε στον Ζελάγια, ο ο οποίος ανατράπηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αργεντίνος εκτέλεσε εύστοχα και έγραψε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσόυ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Mikelionis, Silva (59'Kloniūnas), Dapkus, Figueiredo, Bushman, Romanovskij, Šilkaitis, Širvys, Šešplaukis (65'Pilibaitis), Sadauskas, Galkevičius.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Σελίμοβιτς (46'Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής (65'Γκάκπε), Γιούστε, Σαρδινέρο (79'Αγκίρε).