Βαριά ήττα για την Εθνική μας στο φινάλε των ομίλων (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 19/11/2019 - 23:32

Βαριά ήττα για την Εθνική μας στο φινάλε των προκριματικών του Euro 2020. H ομάδα μας ηττήθηκε εκτός έδρας με 6-1 από το Βέλγιο. Το σκορ άνοιξε η Κύπρο με τον Ιωάννου στο 14΄ όμως ακολούθησε καταιγισμός των Βέλγων, αφού πέτυχαν τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπεντέκε, Καράσκο και δυο του Ντε Μπρούινε. Στην επανάληψη το Βέλγιο πέτυχε ακόμη δυο γκολ με αυτογκόλ του Χριστοφόρου και τον Μπεντέκε.

Α΄ ημίχρονο:

Με την συμπλήρωση 10’ λεπτών στον αγώνα  το Βέλγιο θα χάσει μεγάλη φάση με τον Ντεναγιέρ από πολύ κοντά και εντελώς μόνο έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μιχαήλ.

Η ομάδα μας κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Βέλγους στο 14΄ και να ανοίξει το σκορ με εκπληκτική προσπάθεια του Νικόλα Ιωάννου ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Μινιολέ.

Το προβάδσμα όμως της Εθνικής μας δεν κράτησε για πολύ αφού δύο λεπτά αργότερα οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Μπεντέκε ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-1. Στην επανάληψη φάνηκε πως το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του σκόρερ.

Ο Ντε Μπρούινε στο 35’΄έκανε ένα αδύναμο σουτ, η μπάλα χοροπηδούσε στο τερέν και αντί να την πιάσει ο Μιχαήλ, του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Βέλγοι όμως δεν έμειναν εκεί κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο γκολ πριν την ΣΤΟ 42΄ και πάλι με τον Ντε Μπρούινε ο οποίος με σουτ νίκησε τον Μιχαήλ.

Στο 44΄ οι Βέλγοι πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Καράσκο από κοντά.

Η ομάδα μας τα έχει χαμένα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Β΄ ημίχρονο:

Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο στο 50΄ με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μιχαήλ απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Ντε Μπρούινε, ο Αζάρ στην επαναφορά έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα οι Βέλγοι θα πετύχουν και πέμπτο γκολ με αυτογκόλ του Χριστοφόρου.

Στο 68΄ οι γηπεδούχοι θα πετύχουν και έκτο γκολ με τον Μπεντέκε, ο οποίος έφυγε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ και πλάσαρε γράφοντας το 6-1.

ΒΕΛΓΙΟ: Μινιολέ, Άλντερβαϊρελντ, Ντεναγιέρ, Κομπό, Τίλεμανς, Βανάκεν, Καράσκο, Τ.Αζάρ, Ε.Αζάρ (64'Βερσχάρεν), Ντε Μπρούινε (68'Πρατ), Μπεντέκε (79'Οριγκί).

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Ν. Ιωάννου (66'Κούσουλος), Μερκής, Χάμπος, Πιέρος, Γουήλερ, Σπόλιαριτς (79'Εφραίμ), Κωστή (81'Παπουλής), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος.